عملکرد اصلی فسفر در بدن چیست؟

عملکرد اصلی فسفر در بدن چیست؟

 

فسفر یک ماده معدنی است که بیش از ۱ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد. این ماده دومین ماده معدنی فراوان در بدن است. فسفر تقریبا در هر سلولی وجود دارد. بیشتر فسفر موجود در بدن در استخوان ها و دندان ها یافت می شود.

اصلی ترین عملکرد فسفر در تشکیل استخوان ها و دندان هاست. این ماده نقش بسیار مهمی در نحوه استفاده بدن از کربوهیدرات ها و چربی ها بازی می کند. همچنین برای ایجاد پروتئین برای رشد، نگهداری و ترمیم سلول ها و بافت ها نیاز خواهد بود. فسفر در ایجاد ATP نیز کمک می کند. ATP مولکولی است که بدن برای ذخیره انرژی از آن استفاده می کند.

فسفر به همراه ویتامین B کار می کند. همچنین مصرف فسفر برای تامین موارد زیر نیز ضروری است:

عملکرد صحیح کلیه ها
انقباضات عضلانی
ضربان قلب نرمال
سیگنالینگ عصبی

منابع غذایی حاوی فسفر:

اصلی ترین منبع غذایی حاوی فسفر، گروه غذایی پروتئین ها یعنی گوشت و شیر است. رژیم غذایی حاوی کلسیم و پروتئین می تواند فسفر مورد نیاز بدن را تامین کند.

نان های ساخته شده از غلات کامل و حبوبات نیز حاوی مقادیر بالایی فسفر هستند. با اینحال، فسفر به گونه ای ذخیره شده است که توسط انسان ها جذب نمی شود. میوه ها و سبزیجات حاوی مقدار پایینی از فسفر هستند.

عوارض جانبی فسفر:

فسفر را می توان از طریق مواد غذایی تامین کرد. بنابراین امکان کمبود آن در بدن نادر است. همچنین وجود مقادیر بالا از فسفر در خون نیز نادر است . اما اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، می تواند با کلسیم ترکیب شود تا رسوبی را در بافت های نرم همچون عضلات ایجاد نماید. مقدار بالای فسفر در خون تنها در افرادی با بیماری حاد کلیوی یا اختلال شدید در تنظیم مقدار کلسیم دیده می شود.

مقدار مورد نیاز فسفر در سنین مختلف:

با توجه به توصیه های پزشکان، مصرف روزانه فسفر به شرح زیر است:

۰ تا ۶ ماهه:۱۰۰ میلی گرم در روز

۷ الی ۱۲ ماهه:۲۷۵ میلی گرم در روز

۱ الی ۳ ساله:۴۶۰ میلی گرم در روز

۴ تا ۸ ساله:۵۰۰ میلی گرم در روز

۹ تا ۱۸ ساله:۱۲۵۰ میلی گرم

بزرگسالان:۷۰۰ میلی گرم در روز

زنان باردار یا شیرده:

کمتر از ۱۸ سال:۱۲۵۰ میلی گرم در روز

بزرگتر از ۱۸ سال:۷۰۰ میلی گرم در روز

در انسان نادر است ولیکن در اثر مصرف بعضی داروها جذب فسفر کاهش می یابد مثل آنتی اسیدهایی که برای معده درد تجویز می شود ، ( مثل ئیدروکسید آلومینیوم ) و در طولانی مدت موجب کمبود فسفر می گردند ، البته در افرادی که مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم «بزرگ شدن غده پاراتیروئید) هستند و در کودکان نارس احتمال کمبود فسفر وجود دارد.

علائم کمبود فسفر از اختلال در عمل ATP انرژی زا شروع می شود. در اثر کمبود فسفر ، اختلال عصبی، اسکلتی ، خونی و کلیوی به جود خواهد آمد.سالمندان و بانوان یائسه متوجه باشید که شما نیاز بیشتری به فسفر دارید تا مبتلا به پوکی استخوان نشوید.

از مصرف بیش از اندازه فسفر مسمومیتی دیده نشده است ولیکن در صورتی که مصرف فسفر خیلی بیش از کلسیم باشد مثلاً فرد عادت به خوردن گوشت زیاد و لبنیات کم داشته باشد ، حالتی در فرد بوجود میآید که به آن هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه گویند که موجب افزایش گردش املاح در استخوان شده و محتوی کلسیم استخوان را کاهش می دهد .

از اینرو به کسانی که سرخود رژیم لاغری می گیرند و فقط غذایشان گوشت گوسفند یا گوشت مرغ پخته است یا کسانی که رژیم غذایی نامتعادلی دارند توصیه می شود مراقب استخوانهایشان باشند که این رژیم نادرست شکستگی های دوران پیری را در پی دارد.

منبع:

خواص ضد پیری روغن ویتامین E

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!