علت اصلی طلاق چیست؟

همه ما تلاش می کنیم که زندگی را ساده و آسان تر کنیم، اما در مورد روابط زناشویی گاهی حتی تلاش ما نتیجه عکس می دهد و رابطه روز به روز پیچیده و پیچیده تر می شود. شکاف عمیق در رابطه روزه به روز عمیق تر و غیر قابل ترمیم می شود و در نهایت یک راه به نظر تنها چاره آن است، طلاق!

جدایی زن و شوهر ممکن است دلایل زیادی داشته باشد هر چند گاهی هر چه فکر می کنی می بینی دلیلی برای طلاق فلان زوج نمی بینی. اما در طی یک بررسی دلایل اصلی طلاق به این ۱۰ دلیل ختم شد که جالبی ماجرا این بود که این دلایل تقریبا در تمام فرهنگها مشترک است هر چند ممکن است آمار متفاوتی داشته باشد.

خیانت

در روابط زناشویی وقتی زوج به هم تعهد می دهند که برخلاف خواسته هم رفتار نکنند و لحظات لذت و عاشقانه خود را تنها با یکدیگر داشته باشند خیانت روح هر دو را می کشد. با خیانت یکی از دو طرف، مطمئنا نمی توان مثل سابق عشق ورزید و اگر نشود فراموش کرد جدایی و طلاق ناگزیر می شود. (برای اینکه بدانید در هنگام خیانت همسر چه کنید این لینک را بخوانید.

دعواهای زیاد زناشویی

با دید مثبت اگر به دعواهای زناشویی نگاه کنیم می گوییم دعوا نمک زندگی است و در هر رابطه ای هم وجود دارد.اختلاف نظر در درک مفاهیم و یا هر رفتاری باعث اختلاف و مشاجره می شود، اما وقتی این مشاجره و دعواها زیاد و طولانی شود کنترل آن سخت وباعث بیمار شدن رابطه زناشویی می گردد. ازدواج همیشه به مفهوم اطمینان خاطر بر سر یک موضوع نیست گاهی ازدواج به سمت مخالفت و عدم قبول یک عقیده می رود که اگر ادامه بیابد دیگر ازدواج مفهوم خود را از دست می دهد.

خواسته های غیر معقول

خواسته های غیر منطقی و زیاده از حد نه تنها در روابط زناشویی بلکه درهر رابطه کاری و رسمی هم باعث دردسر می گردد. زوج ها باید بدانند هر چند ازدواج نزدیکتر رابطه خصوصی دو نفر است اما نباید خواسته ها خارج از توانایی طرف مقابل باشد. درست است که زن و شوهر تعهد دارند که به خواسته های یکدیگر جامه عمل بپوشانند اما مهمتر آن است که هر دو با هم رشد کنند و خواسته هایشان را با هم عملی کنند تا زندگی شیرین تری داشته باشند وظیفه و مسئولیت هر دو با درک درست از توانایی یکدیگر معقول تر و عملی تر می شود.

خشونت

این دلیل به اندازه معنای کلمه اش واضح و آشکار است. سوء استفاده و خشونت در روابط زناشویی هیچ گاه سرانجام ندارد. هر چند طلاق برای قربانی خشونت خانگی سخت است اما به نظر می رسد راه حلی امنی برای نجات خود از شر این وحشت و خشونت در خانه باشد. متاسفانه حتی کسانی که کنترل خود را از دست می دهند و مرتکب خشونت و سوءاستفاده های جنسی می شوند، بیمارانی هستند که غالبا از طلاق بیشتر از خود خشونت می ترسند.

ازدواج زودهنگام

مطابق مرکز کنترل آسیب های زناشویی، نیمی از نوجوانانی که به هر دلیلی زیر ۲۰ سال ازدواج می کنند بعدها طلاق می گیرند. این آمار درباره آنها که در سالهای اول دهه ۲۰ زندگیشان ازدواج می کنند به ۳۵ درصد می رسد.

ازدواج رسمی است که دو انسان بالغ با درک درست از آن باید انجام دهند. ازدواج بازی کودکانه نیست و این درک اشتباه برخی که آنها با هم بزرگ می شوند بزرگترین و مضحکترین برداشت از یک فاجعه مرسوم است. دو نوجوان با رشد خود دنیای جدیدی را تجربه می کنند و انسان هایی کاملا متفاوتی می شوند. این ظلمی نابخشودنی است که برخی پدر و مادرها به فرزندان خود می کنند حتی اگر خود نوجوانان به آن ازدواج اصرار داشته باشند باز هم در نتیجه به طلاق و جدایی می انجامد.

نابرابری

ازدواج یک رابطه کاملا برابر است.هرگونه نابرابری در آن اعم از مالی، سنی، فرهنگی باعث اختلاف شدید می شود. هنگامی که این حس نابرابری حتی در یکی از زوج ها ایجاد شود دیگر ادامه و تحمل آن سخت می شود و تشنج و رفتارهای دیگر مثل خیانت و مشاجره به دنبال آن می آید.

فراموش کردن نقش زن وشوهری

این ماجرا وقتی اتفاق می افتد که پای کودک به میان می آید. وقتی زوجی بچه دار می شوند با فشار زیاد مسئولیت پدر و مادر بودن نقش اصلی خود به عنوان زن و شوهر را فراموش می کنند. در طول زمان این فراموشی و کم کاری در نقش زوج بودن باعث می شود که زن و شوهر آن قدر از هم فاصله بگیرند که دیگر هیچ حسی جز انجام مسئولیت و ایفای نقش پدر یا مادر بودن برایشان نماند که در نهایت بلای خانمان سوز خیانت و دعواهای بسیار وشکاکی آغاز می شود.

مشکلات مادی

ممکن است مشکلات مادی به خودی خود باعث طلاق نشود اما درک متفاوت از چگونه حل کردن این مشکلات منجر به دعوا و مشاجره و در نهایت خستگی و طلاق می گردد. به خصوص وقتی یکی از زوج ها صرفه جو و دیگری ولخرج باشد. دعوا بر سر پول و خرج زندگی یک مسئله غیرقابل اجتناب است که در طول زمان آنقدر این مسئله شدید می شود که بقیه جنبه های زندگی را تحت شعاع قرار می دهد و طلاق به نظر راه رهایی برای همه آن دردسرها است.

شکاف ارتباطی

نداشتن ارتباط کلامی زوج ها با یکدیگر باعث شکاف عمیق ارتباطی می شود که عامل هجوم آفت های رایج در ازدواج مثل سردی بی توجهی، عدم اعتماد و افسردگی می گردد. با این فرض که زنان بیشتر درگیر این حس عدم ارتباط می شوند برای آنها سخت تر است که بتوانند با آن کنار بیایند و در نتیجه این آغاز مقدمات طلاق است. متاسفانه مشکلات اقتصادی و درگیری های شغلی زیاد و خستگی ناشی از کار روزانه این روزها به شدت باعث شکاف ارتباطی در زوج ها شده که شاید خودشان با وجود تنوع ارتباطات جمعی به خوبی متوجه آن نشوند اما به مرور زمان تاثیر بدی در عشق و ازدواجشان خواهد داشت.

تفاوت عقیده در اهداف شغلی و شخصیتی

تقسیم کردن علائق و خواسته ها و هدف ها در ازدواج یک رابطه را سالم و دوست داشتنی می سازد. اما وقتی زوج ها در درک هدفهای مشترکشان با هم به مشکل می خورند باعث می شود که راه خود را از هم جدا کنند. کم کم آنها دیگر خود را یک زوج نمی بینند و هر یک به راه خود می روند که در این صورت حتی اگر طلاق هم نگیرند دیگر ازدواجشان مفهومی ندارد.

هر چند با بررسی آمار طلاق و دلایل آن پیچیدگی های زیادی در روابط زوج آشکار می شود اما اگر بخواهیم به طور کلی دلایل آن را بررسی کنیم این ۱۰ عامل از عوامل اصلی و اولیه طلاق هستند که هر کدام ممکن است دلایل دیگری را هم به دنبال داشته باشند. با آگاهی از آنها شاید بتوان بهتر و درستتر مشکلات زناشویی را حل کرد.

منبع :coca.ir

گم شده مردم ایران: شادی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!