عدم تحمل پریشانی چگونه تشگیل می شود؟-بخش سوم

احتمالاً ترکیبی از فاکتورهای محیطی و بیولوژیکی باعث می شوند که برخی افراد نسبت به بعضی دیگر،در تحمل پریشانی عاطفی  بی تحمل تر یا نابردبارترباشند.

استدلال می شود که ازنظر بیولوژیکی برخی افراد نسبت به بعضی دیگردرمقابل عواطف منفی حساس ترهستند،عواطف منفی را آسانترتحمل میکنند وبا میزان شدیدتروبرای مدت زمان طولانی تری  با آن کنار می آیند.

distress-tolerance-876257623478556436
احتمال دارد تجربیات جریان رشد دوران کودکی، نوجوانی و زندگی بزرگسالی، نحوه ارتباط و برخورد شما با عواطف را شکل بدهند.

بعضی از مردم شاید روش های مناسب تحمل ناراحتی و پریشانی عاطفی را ازخودشان نشان نداده اند، بعنوان مثال بخاطر ابراز احساس طبیعی و نرمال مثل گریه کردن درموقع غمگینی، تنبیه شده باشند.

برخی دیگر نیز شاید روش های بی فایده  برخورد با عواطف شان را از خود نشان داده باشند؛ مثل فرد عاشقی که با نوشیدن الکل با عواطف و احساسات خود کنار می آید.

اگر ما به استفاده از شیوه های بی فایده برای کنار آمدن با عواطف مان لغزیده باشیم، این روش ها بطور موقت و زود گذر درما احساس بهتری ایجاد می کنند، ولی  چون با روش های بی فایده و مضر به نتایج زودهنگام دست یافته ایم، انگیزه و دلیلی برای دنبال روش های مفیدتر و  دیرپاتر برای رفع ناراحتی و پریشانی ، نمی یابیم.

?باورهایی که  ناراحتی  های عاطفی را تحمل ناپذیر می سازند

بدون درنظر گرفتن اینکه عدم تحمل پریشانی یا ناراحتی های عاطفی در یک نفر چطور بروز میکند، تجربیات منفی دوران رشد  برخی باورهای منفی راجع به تحمل، شکیبایی و صبر  در برابر عواطف منفی  ساخته و پرداخته است:

☠مرکز ثقل این باورها آن است  که عاطفه منفی یک چیز بدی است،تحمل ناپذیراست،غیر قابل قبول است یا عواقب  مصیبت بار دارد.

اگر این باورها در باره هرنوع عاطفه منفی ای ساخته شود که ما احساس میکنیم، آنرا به یک تجربه عاطفی فوق العاده ناراحت کننده تبدیل میکند.

در فهرست زیر میخواهم چند نمونه از باور های منفی عمومی  را یادآوری کنم که افراد دچارعدم تحمل پریشانی و ناراحتی درمواجه با یک عاطفه منفی، از  این افکار استفاده میکند:

?نمی توانم  این را تحمل کنم
?تحمل ناپذیر است
?از این احساس بیزارم
?باید از شر آن خلاص شوم
?آنرا دور بیانداز
?از عهده این احساس برنمیام
?کنترلم را از دست خواهم داد
?دیوانه خواهم شد
?این احساس برای همیشه ماندگار خواهد بود
?این شیوه احساس کردن،خطاست
?احمقانه و غیر قابل قبول است
?ضعیف است
?بد است
?خطرناک است

 

distress-tolerance-87625762347852840

??روش های گریز از ناراحتی و پریشانی??

همانطور که قبلاً ذکر شد، علامت روشن عدم تحمل پریشانحالی هنگامی است که شخص شدیداً به گریز یا رهایی از عواطف پریشان کننده متوسل می شود. این کار میتواند به روش های مختلفی انجام شود، و هریک نیز میتواند به مشکلات قابل ملاحظه ای در زندگی فرد ختم بشوند.

پرهیز کردن یا گریز:????

یک شیوه عدم تحمل پریشانی، از طریق پرهیز یا دوری کردن خود را نشان می دهد.
پرهیزکردن  اشکال  و صورت های بسیار زیادی می تواند داشته باشد.

? شکل نخست روش پرهیز از موقعیت است. هنگامیست که از هرموقعیت، سناریو، مکان، شخص، نشانه یا فعالیتی فرار میکنید که می دانید احتمالاً عواطف پریشان کننده و ناراحت کننده را بوجود می آورند.

مثالهای اینگونه پرهیز میتواند گریز از برخی افراد فامیل باشد که از دست آنها عصبانی و خشمگین هستید،

پرهیز از تحصیل چونکه نتوانستید قبلاً نمرات خوب بیاورید و موفق شوید،

فرار از روابط اجتماعی یا  عدم ترک منزل بخاطر اینکه دچار اضطراب می شوید،

پرهیز کردن از چیزهایی که وضعیت جسمانی شما را تغییر میدهند چونکه احساس عصبانیت میکنید(برای مثال، نشستن در روی یک صندلی داغ،نوشیدن کافئین)،

پرهیز کردن از گرفتن وقت ملاقات پزشکی یا جواب آزمایش چونکه می ترسید،

یا پرهیز از یادآوری کننده های گذشته یا عناوین و مطالب خاصی در گفتگو چونکه باعث غمگینی شما می شوند.

?دومین روش پرهیز، که شکل احمقانه تر گریز شناخته می شود، جستجو یا چک کردن اطمینان بخش می باشد:

این  نوع پرهیز هنگامی اتفاق می افتد که سعی دارید عواطف پریشان کننده خود را با جستجوی اطمینان بخش افراطی از مردم یا با درگیر شدن در برخی رفتارهای چک کننده تکراری، به سرعت علاج کنید.

چک کردن یا جستجوی اطمینان بخش بطور موقت و زودگذر به شما راحتی و آرامش می دهند و پریشانی را از شما دور می سازند، ولی آرامش شما عمر کوتاهی خواهد داشت و شما بعداً مجبورخواهید شد هروقت دچاراحساس ناراحتی و پریشانی شدید، از این شیوه استفاده کنید.

مثلاً چک کردن مکرر بدن  خود  برای یافتن عوارض و واکنش های بیماری، چک کردن نشانه های یا چک کردن ریخت و قیافه، یا چک کردن مکرر محیط  مثلاً  اطراف منزل برای کسب اطمینان، و ایجاد آمادگی بیش از حد برای انجام کاری مثلاً پروژه ای، ماموریت کاری، و رخدادهای اجتماعی،

ایجاد مقررات و نظم بیش از حد و افراطی  در کارها، سئوال کردن و مشاوره گرفتن افراطی از نظرات دیگران (دوستان، خانواده، متخصصان بهداشت روان، تحقیق اینترنتی و…) برای اطمینان خاطر و کسب آرامش.

? روش سوم پرهیز،حواسپرتی و سرکوب است. در این روش برای دور ساختن ناراحتی و پریشانی از طریق حواسپرتی وسرکوب عواطف تلاش می شود، بجای اینکه با عاطفه و احساس خودتان مواجه یا دمخورشوید،چیزی که نیاز است احساس شود.بخودتان می گوئید«هرچه زودترجلوی آنرا بگیرو متوقف کن قبل از هرگونه احساس ناراحتی و پریشانی»،

هرنوع فعالیت جسمی یا ذهنی(مانند شمارش کردن یا تکرار کردن جملات مثبت و غیره.) برای ایجاد حواسپرتی در مقابل حتی ضعیف ترین رنج عاطفی.

مشکل مربوط به حواسپرتی وسرکوب این است که نمی توانید برای مدتی طولانی آنرا حفظ و اجرا نمائید، و عاقبت احساس شما درست شبیه این است که سعی کنید یک توپ بادکنکی بزرگی را با فشار دست به زیر آب فروببرید بدیهی است که   نمی توانید آنرا برای مدت طولانی پایین نگهدارید، این کار خسته کننده می شود و بالاخره توپ محکم به عقب پرتاب می شود و با صورت شما برخورد میکند!

ادامه دارد….

 

تحمل عواطف منفی و ناملایمات-بخش دوم

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!