طرز پخت ماهی قزل آلای شکم پر

cook012432342316558643454001

قزل آلای شکم پر

قزل آلا از جمله ماهى هایى است که همه کس آن را دوست دارند . طبخ آن به روش شکم پر براى میهمانى هاى شما به میز شامتان جلوه خاصى مى بخشد.

مواد لازم برای ۲ نفر:

۲ قاشق غذاخوری      کره یا مارگارین

۲ قاشق غذاخوری      کرفس ریز شده

۲ قاشق غذاخوری      پیازچه ریز شده

۱ قاشق غذاخوری      جعفری تازه ریز شده

۱ فنجان        سبزیجات معطر فصل

۴/۱ فنجان       گردوی خرد شده

۳ قاشق غذاخوری          آب مرغ

۴/۱ قاشق غذاخوری         نمک

۴/۱ قاشق غذاخوری         گرد لیمو عمانی

۸/۱ قاشق غذاخوری            برگ مرزنگوش خشک

۲ عدد ماهی قزل آلا تمیز شده که سر آن جدا شده   (هر کدام به وزن ۲۰۰ گرم)

طرز تهیه:

در یک ظرف پیرکس: کره کرفس پیاز و جعفری را مخلوط کنید درب ظرف را با سلوفان بسته و در مایکروفر با درجه بالا بمدت ۲ الی ۳ دقیقه قرار دهید.
بقیه مواد را اضافه کرده خوب بهم بزنید و شکم هر یک از ماهیها را با نصف این مواد پر کنید. سپس قزل آلاهای شکم پر را به پشت در همان ظرف قرار داده ودر مایکروفر با قدرت ۷۰% بمدت ۹ تا ۱۴ دقیقه و یا تا وقتی که چنگال در آن راحت فرو رفته و به استخوان پشت ماهی برسد حرارت دهید. سپس کمی صبر کرده و ماهی را میل نمائید.

منبع

 

نکته تغذیه ای:

 

food-mahi24352784358234523400

 

خواص ماهی:

ماهی ماده غذایی مفیدی است که در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان یعنی مناطقی که در کنار دریا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلی و اساسی برنامه غذایی مردم این مناطق محسوب می‌شود.

ماهی دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست. ولی ویژگی مخصوص ماهی که آن را بین سایر مواد غذایی حائز اهمیت خاص ساخته است، نوع چربی موجود در آن است.

ماهی و محصولات دریایی با وجود آن که جزو مواد غذایی حیوانی هستند، ولی از نظر ترکیب چربی با سایر مواد حیوانی متفاوت‌اند. چربی موجود در مواد غذایی حیوانی به طور عمده حاوی ترکیباتی به نام اسیدهای چرب اشباع شده هستند که این ترکیبات موجب بالا بردن کلسترول و سایر چربی‌های نامطلوب خون می‌شوند.

بنابراین افراط در مصرف چربی‌های حیوانی، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهایت منجر به سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. ولی ماهی و آبزیان با وجود آن که از دسته مواد غذایی حیوانی هستند با این حال نوع چربی موجود در آنها مشابه مواد گیاهی است و از اسیدهای چرب اشباع نشده به نام امگا ۳ در آبزیان وجود دارد که اثرات بسیار مهمی‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پیش‌گیری از بسیاری از بیماریها و کنترل و کمک به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌ای به عهده دارد.

جالب است بدانیم که چربی موجود در بافت‌های ماهی و آبزیان تنها موجب افزایش کلسترول و سایر چربی‌های نامطلوب خون و عوارض قلبی و عروق کمک مؤثری نیز می‌کند. ماهی از منابع بسیار خوب پروتئین محسوب می‌شود. پروتئین موجود در ماهی از نظر کمیت و کیفیت قابل توجه است، بدین معنی که پروتئین موجود در ماهی به شکلی است که به آسانی در دستگاه گوارش هضم و جذب می‌شود و به طور تقریبا کامل در بدن به مصرف می‌رسد.

ماهی یکی از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب‌ها نقش مهمی‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهی به گونه‌ای است که جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبی در بدن به مصرف می‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در ماهی، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می‌دهد بنابراین نقش مهمی‌در پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن به عهده دارد.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!