طرز تهیه پیتزای متفاوت با ترکیب زیتون سیاه

cook285682764582763487007

درباره درست کردن یک پیتزای متفاوت اطلاعات بیشتری کسب میکنیم

 

مواد لازم:

آرد ۳ لیوان

خمیر مایه نصف قاشق

روغن زیتون نصف استکان

نمک و اب

مواد داخلی:

سوسیس ۱۰۰ گرم

فلفل سبز ۲ عدد

پنیر پیتزا ۱۵۰ گرم

زیتون سیاه ۱ کاسه

سس:

رب ۱ قاشق

ریحان مقداری

سیر ۲ حبه

نمک و روغن زیتون

طرز تهیه :

در یک کاسه آرد می ریزیم  و نمک می پاشیم وسطش را گود کرده  و خمیر مایه را در وسط میریزیم روی خمیر مایه روغن زیتون و آب ولرم می ریزیم  ابتدا مواد مایع را  از قسمت وسط هم زده تا به کناره های آن برسیم  خمیرر ا بمدت ۴-۵ دقیقه ورز میدهیم  تا خمیر نرمی بدست آید  و  روی خمیر ا پوشانده و استراحت می دهیم

برای درست کردن سس:

ریحان و سیر را ریز خرد میکنیم  و رب را اضافه میکنیم  روغن زیتون و  خیلی کم آب ریخته و باهمزن دستی هم میزینم.

هسته های زیتون را در اورده وخرد میکنیم,پنیر پیتزاع س.سیس و فلفل سبز خرد شده روی خمیر را آرد ریخته وب ا وردنه به شکل بیضی باز میکنیم  سس راریخته دقت کنید به لبه ه ای ش سس نمی زنیم  سپس مواد داخلی را ریخته  و رول میکنیم  قسمتی که سس نزدیم آب می زنیم  و میبندیم تا کناره های خمیر خوب به هم بچسبد به اندازه دو انگشت برش زده  و در سینی فر کاغذ روغنی انداخته شده می چینیم در فر ۱۸۰ درجه از قبل گرم شده قرار میدهیم  تابپزد

 

diet925374582634526384769225

 

خواص زیتون سیاه

ارزش تغذیه‌ای زیتون سیاه و سبز تقریباً مشابه یکدیگرند. این مقاله بر مواد مغذی موجود در زیتون سیاه مروری کوتاه دارد و خواص آنرا بررسی می‌کند.
زیتون در زمره‌ی قدیمی‌ترین خوراکیهایی است که انسانها در تمام ادوار از آن استفاده کرده‌اند. میوه‌ی درختان زیتون بومی یونان می‌باشد. بر خلاف بسیاری از میوه‌های خوراکی، نمی‌توانید زیتون تازه را که بسیار تلخ است مصرف کنید. زیتون سیاه معمولاً با آب نمک، سرکه، و آب قلیایی پرورده می‌شوند و قابل خوردن می‌گردند. گونه‌ای از آنها را که می‌پروراند تا حدودی بر طعم و بافت زیتون تأثیر می‌گذارد. عطر و طعم زیتون نیز ممکن است با نوع زیتون و منطقه‌ای که در آن کشت می‌شود، متفاوت باشد. از متداول‌ترین انواع زیتون، زیتون سبز و سیاه می‌باشند که در دسترسند. در حالی که در هر دو نوع مواد مغذی تقریباً مشابه یکدیگرند، گفته می‌شود که ارزش غذایی زیتون سیاه کمی بیشتر می‌باشد.

زیتون سیاه چیست؟
در حالی که زیتون‌ سبز، زیتون کالی است که قبل از آنکه برسد برداشت می‌‌شود، به گونه‌های سیاه آن اجازه‌ی رسیدن بر روی درخت داده شده است. همینکه به طور کامل رسیدند و به رنگ سیاه متمایل به ارغوانی در آمدند؛ سپس آنها را برداشت کرده، پرورانده و به دو شکل با هسته و بدون هسته بسته بندی می‌کنند. گونه‌های بسیاری از زیتون سیاه وجود دارد که منجمله: زیتون کالاماتا Kalamata از یونان، نیکوئیز Nicoise و زیتون نیو Nyon از فرانسه، و Gaeta از ایتالیا هستند. در برخی موارد، زیتون‌های سبز نیز در نتیجه‌ی یک فراوری به زیتون سیاه تبدیل می‌شوند؛ اما گونه‌ی اخیر به عنوان زیتون سیاه طبقه‌بندی نمی‌شود. در مقایسه با زیتون سیاه، گونه‌های سبز سفت‌تر و متراکم‌ترند. زیتون سبز اغلب به شکل بدون هسته‌ همراه با چاشنی در بازار موجود است. مشاهده شده است که نوع سیاه آن بیشتر برای پخت و پز و تزئین غذا استفاده می‌شود. با این حال، تا آنجا که به ارزش غذایی زیتون سیاه مربوط می‌شود، تقریباً ارزش غذایی آن شبیه به زیتون سبز است.

diet925374582634526384769228

نکات تغذیه‌ای زیتون سیاه
همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است متوجه تفاوت زیادی بین ارزش غذایی که زیتون سیاه و سبز عرضه می‌کنند، نشوید. با این حال، زیتون سیاه در مقایسه با گونه‌های سبز آن، درصد روغن بالاتری دارد. هر اونس (معادل ۳۵ر۲۸ گرم) زیتون سیاه حدود ۳۰ کالری انرژی دارد؛ و حاوی دو گرم کربوهیدرات، سه گرم چربی، یک گرم فیبر خوراکی و ۳ر۰ گرم پروتئین می‌باشد. جدول زیر مقدار مواد مغذی در یک اونس زیتون سیاه را با جزئیات ارائه خواهد کرد.

زیتون سیاه سرشار از مواد مغذی گیاهی بوده که دارای چندین خواص درمانی است. این زیتون حاوی چربی‌های مفید بوده که گفته می‌شود در کاهش کلسترول مضر یا بد، مفید است. این میوه منبع خوبی از ویتامین E است که آنتی اکسیدانی می‌باشد که می‌تواند با رادیکالهای آزاد مبارزه کرده و از بیماری‌های خاص جلوگیری کند. بنابراین، زیتون سیاه می تواند افزودنی سالمی به رژیم غذایی شما باشد. از آنجا که مقدار سدیم آن بالاست، توصیه می‌شود که در مصرف آن زیاده روی نکنید. همانطور که در مورد زیتونهای دیگر، مصرف بیش از حد زیتون سیاه با معده خالی ممکن است به مشکلات گوارشی منجر شود. بهتر خواهد بود از گونه‌هایی که حاوی فروس گلوکونات ferrous gluconate هستند، خودداری کنید.

 

منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!