طبق ساعت بیولوژیکی یا سیگل متابولیکی بدن غذا بخورید

health993576934510086830441005123

ریتم یا آهنگ همه جایی است. هر جز جز وجود ما در حال حرکت و جنبش است، همه آنها در حال رقص و آوازند. تمام بیولوژی ما دستگاه عجیب و غریبی از ضرباهنگ فعالیت های هورمونی و شیمیایی می باشد که تنظیمات زمانی آنها برای بقاء و سلامتی ما فوق العاده حیاتی هستند. طپش قلب شما یک ضرباهنگ است، ریه های شما ضرباهنگ فروبردن و بیرون راندن هوا هستند:

هرنفسی که فرو می رود ممد حیات است  

              وچون بر می آید مفرح ذات

تغییرات و تحولات شیمیایی منظم مغز خودش یک ضرباهنگ فوق العاده زیبا و شگرف است. چرخه قاعدگی ماهانه بانوان، خواب و بیداری، گوارش و دفع، و انقباض و انبساط تک تک سلولها، رگ ها و اندام های درون بدن همگی ضرباهنگ هستند.

هرگونه دخالت نابجا در هر کدام از این فرایندهای زنده و پویا میتواند بیماری و مرگ را بدنبال خودداشته باشد.

در میان همه این ضرباهنگ هایی که گفته شد، یک “شاه ضرباهنگ” وجود دارد بنام “متابولیسم”.

مطابق تحقیقات صورت گرفته(Cell Press journal Cell Metabolism ) محققان دریافته اند که رژیم های غذایی محرومیت آفرین میتواند منجربه تولید اختلال در جداول تغذیه ای توصیه شده با ساعت طبیعی بدن بشوند. خانم پاندا مدیر این تحقیقات (Satchidananda Panda of the Salk Institute for Biological Studies ) میگوید: هراندامی در بدن انسان دارای ساعت است. هر اندامی در بدن همچون کبد و روده ها، فقط در ساعات و دقایقی خاص از روز با بهترین کیفیت کار می کنند، و در مابقی ساعات کم و بیش درحال خواب و استراحت هستند.

این چرخه و ضرباهنگ متابولیکی برای فرایندهای بسیار مختلفی حیاتی است، از جمله کاهش کلسترول خون و فراوری یا تولید گلوکز، و شما درهنگام تغذیه بایستی به “سوئیج روشن و خاموش” بودن زمان سوخت و ساز(متابولیسم) یا مصرف غذا کاملاً هوشیار باشید.

dietsiqar-2452

متاسفانه چرخه یا سیگل متابولیکی نرمال بدن براثر پیروی از رژیم های غذایی و تغذیه مطابق عادت های اشتباه روزمره مختل می شود.

عزیزانی که بعلل مختلف ازجمله فشارهای عصبی و ناراحتی های روحی دائماً مشغول خوردن غذا هستند، یا آنهائیکه خوردن غذا را در طول روز به یکی دو وعده کاهش می دهند به احتمال زیاد هم اکنون که به سیگنال بدن خود پاسخ نمی دهید و غذا نمی خورید، و در ساعتی غذا می خورید که هیچ سیگنال گرسنگی جسمی در بدن شما به صدا در نیامده و اصطلاحاً بیولوژیکی سیستم گوارش شما در حال خواب به سر می برد، در واقع مشغول اندوختن چربی های اضافه در بدن و از کار انداختن کبد خویش و بالا بردن میزان کلسترول خون هستید.

درست مثل این است که اگر شب خواب کافی نداشته باشید، قطعاً بر کیفیت کارتان در طول روز تاثیر خواهد گذاشت.

آزمایشاتی که دانشمندان روی موش ها انجام دادند نشان داد که ارائه غذا مطابق جدول منطبق با ساعت بیولوژیکی بدن آنها آسیب خیلی ناچیز به کبد وارد ساخت، موجب کاهش وزن شد، میزان التهاب و برانگیختگی را در موش ها کاهش داد و ضرباهنگ متابولیکی و فیزیولوژیکی را بهبود بخشیده است، بعلاوه سایرفوائد.

خواننده عزیزی که این سطور را مطالعه فرمودید، امیدوارم از امروز به بعد تصمیم بگیرید مطابق ساعت بیولوژیکی بدن تان غذا بخورید.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!