شیوه هایا استراتژیهای معالجه اضطراب اجتماعی-بخش پنجم

social-anxiety-داروها درمانی

درحالیکه پزشکان از داروهای مختلف برای کاهش نشانه های اضطراب کمک میگیرند،اغلب تشخیص اینکه بهترین دارو کدام است، مشکل است.

 

در رابطه با معالجه و بهبود اضطراب اجتماعی چند استراتژی  یا راهبرد اساسی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهیم بطور مختصر هرکدام را برای شما تشریح کنیم. البته تمرکز بحث های ما در اینجا روی استراتژی معالجه شناختی-رفتاری خواهد بود.

??استراتژی  دارو درمانی

از دارو برای کاهش نشانه های اضطراب در موقعیت های اجتماعی بصورت شایعتری استفاده می شود،درحالیکه پزشکان از داروهای مختلف برای کاهش نشانه های اضطراب کمک میگیرند،اغلب تشخیص اینکه بهترین دارو کدام است، مشکل است.

همیشه باید با پزشک تان صحبت کنید نسبت به داروهای خودتان سئوال کنید، و اگرپزشکتان آنها را تجویز کرد، اطمینان حاصل کنید مصرف شما طبق آموزش ها انجام شود تا هرنوع عارضه جانبی را به موقع گزارش نمائید.

گاهی اوقات نیاز است که از دارو برای از بین بردن علائم ظاهری اضطراب اجتماعی استفاده شود.
البته این روش راه درمان بیمار فوبیا یا اضطراب اجتماعی نیست، زیرا پس از قطع مصرف دوباره علائم بیماری باز خواهد گشت ولی اگر دارو درمانی با درمانهای دیگر ازجمله درمان شناختی- رفتاری بطور همزمان ترکیب شود تاثیر مناسبی روی بیماری بجا می گذارد.

چنانکه حتی بعد از قطع مصرف دارو ممکن است علائم بیماری در بیمار مشاهده نشود.

سه نوع داروی زیر بیشتر در مقابله با هراس اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند:

✅بتا بلاکرها: برای کم کردن شدت علائم ظاهری هراس اجتماعی استفاده میگردد. این دسته دارو ها با مهار آدرنالین که در زمان اضطراب ترشح میگردند علائم ظاهری مانند لرزش، لرزش صدا، تعریق و افزایش ضربان قلب را کنترل می کنند.

✅ضد افسردگیها: این داروها هنگامی که هراس اجتماعی شدید و ناتوان کننده شده باشد استفاده میشود که مهترین آنها پاروکسیتین، ونلافاکسین و سرترالین می باشد که توسط سازمان دارو و غذای آمریکا برای بیماری اضطراب اجتماعی تایید شده اند.

✅بنزودیازپین ها: داروهایی با اثر سریع برای درمان اضطراب هستند ولی از آنجاییکه این دارو ها آرامبخش و اعتیاد آور هستند زمانی که داروهای دیگر جوابگو نباشند از این داروها استفاده میشود.

 

social-anxiety-درمان شناختی و رفتاری

درمان شناختی-رفتاری بر این پایه استوار است که برنحوه تفکر واحساسی که دارید تاثیر میگذارد

 

 

???استراتژیهای معالجه شناختی- رفتاری

گزینه معالجه قدرتمند دیگر برای کاهش اضطراب اجتماعی  معالجه شناختی – رفتاری(سی بی تی) cognitive-behavioural therapy (cbt)  می باشد.

در میان روش های درمانی موجود، شیوه شناختی-رفتاری (CBT) بهترین نتیجه را بدست آورده است و در این برنامه ما از این شیوه استفاده میکنیم و آنرا آموزش میدهیم.

درمان شناختی-رفتاری بر این پایه استوار است که “برنحوه تفکر واحساسی که دارید تاثیر میگذارد”.

پس اگر شما طرز تفکرتان  راجع به موقعیت های اجتماعی را تغییر دهید آنگاه احساس و عکس العمل تان در آن شرایط بهترخواهد شد. عناصرتشگیل دهنده راهبردهای رفتاری- شناختی سه مورد می باشد که بطور خاصی اضطراب را در موقعیت های اجتماعی پدید می آورد.

این عناصر پاسخ های بدنی، پاسخ های فکری و پاسخ های رفتاری شامل می شود.

در معالجه اضطراب اجتماعی به شیوه شناختی- رفتاری:

✅بوسیله تکنیکهای ریلکسیشن وتنظیم تنفس نشانه های ظاهری اضطراب اجتماعی را از بین می برید.

✅افکار منفی را به چالش  می کشید و آنرا با افکار مثبت و متعادل جایگزین می سازید.

✅با ترس هایتان بصورت تدریجی، سیستماتیک و مدیریت شده، روبرو می شوید.

درواقع شیوه درمانی شناختی-رفتاری درجستجوی تغییرعادت های اضطراب آور شما می باشد که شاید در پاسخ به موقعیت های اجتماعی رشد یافته باشند.

 

 

social-anxiety-معالجه اجتماعی

در شیوه اجتماعی فرد با نقش آفرینی،تمرین مهارت های اجتماعی و… در قالب یک گروه، به معالجه اضطراب اقدام میکند.

?‍?‍?‍?استراتژی گروه درمانی اضطراب اجتماعی

یکی از شاخه های شیوه شناختی- رفتاری، گروه درمانی می باشد که با  نقش آفرینی، تمرین مهارت های اجتماعی و… در قالب گروه، به معالجه اضطراب اقدام میکنند. تکنیک هایی که در گروه درمانی استفاده میشود شامل بازیگری، فیلم برداری و مشاهده صحنه، مصاحبه های ساختگی و تمرین روی تمام مواردیست که بیماران درآن شرایط دچار اضطراب می شوند. هرچقدر بیشتردراین شرایط قرارمیگیرید، جهت حضور در موقعیت های واقعی آماده تر و مهیاتر خواهید شد.

?خلاصه مطالب مدل دوم معالجه اختلال اضطراب اجتماعی:

✅اضطراب اجتماعی برای توصیف احساس اضطرابی بکار می رود که در پاسخ به موقعیت های اجتماعی بروز میکند. این نوع پاسخ می تواند به گروه بزرگی از مردم یا فقط به چند نفر محدود شود، شاید یک موقعیت خاص باشد، یا شاید بطور کلی در پاسخ به انواع بسیار زیادی از موقعیت ها.

✅برای برخی ازمردم این اضطراب بقدری آشفته کننده می شود که احساس می کنند نمی توانند و دلشان نمیخواهد حتی به چنین موقعیت هایی وارد بشوند. آنها وقت زیادی را خواه قبل  و یا بعد از حضور در آن موقعیت به افکار نگران کننده راجع به آن، صرف میکنند.

✅ اصطلاح اختلال اضطراب اجتماعی یا فوبیای اجتماعی برای توصیف شدت ترس از موقعیت های اجتماعی بکار می رود، که اغلب به گریز شخص از موقعیت منجر می شود.

✅در حالیت اختلال اضطراب اجتماعی سه نوع پاسخ از شخص صادر می شود:

?پاسخ های بدنی همچون افزایش تعدادضربان قلب، بالارفتن سطح تنفس، افزایش جریان خون در جهت اندام هایی مهمی  چون عضلات، عرق کردن، و فشار عضلانی.

?پاسخ های کنشی و رفتاری همچون پرهیز کردن از موقعیت های ترس آلود یا تغییر رفتار در آن موقعیت ها

?پاسخ های فکری همچون جستجو برای اطلاعات تهدیده کننده در موقعیت های اضطراب آور، که باور شان را تقویت میکند که بوسیله دیگران بصورت منفی مورد قضاوت قرار میگیرند.

✅علل اضطراب اجتماعی هم بیولوژیکی است و هم فاکتورهای روانشناختی. اضطراب اجتماعی بواسطه تمرکز شخص بر روی چیزهای منفی، سبک تفکرشان، و پرهیز کردن ایشان از موقعیت های اجتماعی ترس آلود، ماندگار می شود.

✅برخی درمان های دارویی که هم اکنون توسط متخصصان تجویز می شود عمدتا برای کاهش رفع نشانه های اضطراب اجتماعی می باشد نه درمان آن. در مدلهای بعدی ما راهبردهای رفتاری-شناختی را دنبال میکنیم که به معالجه پاسخ های بدنی یا جسمانی، پاسخ های رفتاری، و پاسخ های شناختی یا فکری درهنگام اضطراب اجتماعی  کمک قابل ملاحظه میکند.

ادامه دارد….

 

دلیل ماندگاری و ویژگی های تشخیصی اضطراب اجتماعی- بخش چهارم

ترجمه بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!