شش مرحله زندگی زناشویی!(13)

سارنوف،زندگی زناشویی

در این میدان زندگی انسان با نياز نيرومند به عشق و توليد مثل بدنيا مي آيد، در حالیکه بطور غریزی ‌بخاطرازدست دادن آزادي وهويت شخصي خودش در صورت امتزاج و یکی شدن با دیگری هراس دارد.اتفاقی که در پیوند نوزاد تازه متولد شده با مادر واقع می شود.

این پیشینه روانشناختی، بطور طبيعي در طول 50-60 سال زندگي زناشويي مشترک، سبب می شود زوجین ازمراحل وصحنه هاي گوناگوني عبور کنند.

اين تهديد بالقوه ناشي از «غرق کنندگی عشق» سبب هراس و خوف عمیق و بیان نشده در زوجین می شود. طوريكه پس از ارضای و اطفاع غریزه، عشق در معنای حقیقی «یکی شدن و آمیختن با همدیگر»، منشاء پنهان بسیاری از مشاجرات و روابط تلخ زناشویی می شود.

در این خصوص «سارنوف» Sarnoff and Sarnoff (1989)  زندگی زناشویی را به شش مرحله تقسیم کرده و ويژگيهاي هرمرحله را بلحاظ برخورداری ازترس هاي رایج، مقاومت درهرمرحله، و شيوه هاي رفع موانع عشق ورزي توصيف کرده است.

سارنوف ها معتقدند ما نيازداريم دائماً‌از«ترس عشق» درجهت مقابله با تاثيرات مخرب آن در باب عشق، مطلع باشيم.

آنها مشكلات زناشويي را ناشي ازتجارب دوره كودكي نمي دانند، بلکه ايفاي نقش ضعیف دروظايف والديني، بدرفتاري، يا شرطي شدن دوران کودکی، عوامل مهمتری محسوب می شوند.

آنها پيشنهاد ميدهند؛ ما ميتوانيم زندگي عاشقانه خود را كنترل نماييم اگربراي فهميدن و تلافي كردن ترس هايمان (و تنفرهايمان) از رابطه صميمي استفاده كنيم وشيوه هاي زيادي براي مقابله با اين ترس ها در هرمرحله پيشنهاد ميدهند که فشرده و خلاصه آنرا در جدول مشاهده کردید.

در جدول زیر میتوانید شش مرحله سارنوف و ویژگی های آنرا ملاحظه کنید:

برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی جدول کلیک کنید

ادامه دارد….

برخی واقعیت های مربوط به ازدواج!(۱۲)

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!