سیستیت زنان به چه معناست

health04358630860345698576019

سیستیت به معنای تورم و التهاب مثانه می باشد

 

سیستیت (عفونت ادراری در مثانه) یک بیماری شایع در میان زنان می باشد. درمان رایج، یک دوره کوتاه با آنتی بیوتیک است. این بیماری ممکن است خود به خود بدون نیاز به آنتی بیوتیک بهبود یابد. سیستیت معمولا در بیشتر موارد به سرعت بدون پیچیدگی برطرف می شود.

سیستیت چیست؟

سیستیت به معنای تورم و التهاب مثانه می باشد. این بیماری معمولا از طریق عفونت ادراری به وجود می آید. نشانه های معمول، درد در موقع خروج ادرار و تکرر ادرار می باشند. از علایم دیگر می توان به درد در قسمت تحتانی شکم، خون در ادرار و تب بالا اشاره کرد. همچنین ممکن است ادرار تیره و بودار شود.

بیشترین عفونت های ادراری به دلیل باکتری هایی هستند که از روده خود شخص می آیند. برخی از باکتریها بعد از خروج مدفوع در اطراف مقعد قرار می گیرند و گاهی اوقات این باکتریها می توانند به پیشابراه و مثانه راه یابند. بعضی از باکتریها در ادرار رشد کرده، به سرعت تکثیر یافته و موجب عفونت می شوند.

توجه: علت های دیگر سیستیت شامل رادیوتراپی در بیماران سرطانی و مصرف برخی از مواد شیمیایی می باشد. در این مقاله در وبسایت سلامتی برای همه، فقط به بررسی سیستیت ناشی از عفونت پرداخته می شود.

این بیماری در چه کسانی پیشرفت می کند؟

زنان ۸ برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند، به این دلیل که پیشابراه در زنان (لوله ای از مثانه که از طریق آن ادرار خارج می شود) کوتاهتر بوده و نزدیکتر به مقعد باز میشود. تا ۱۵% از زنان هر سال به این بیماری مبتلا میشوند و تقریبا نیمی از آنان، حداقل یک بار ابتلا به سیستیت را در طول زندگیشان دارند. سایر فاکتورهای خطر برای این بیماری عبارتند از داشتن دیابت، باردار بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی.

چگونه می توان از ابتلا به بیماری سیستیت مطمئن شد؟

برخی از بیماری های دیگر باعث نشانه هایی می شوند که ممکن است با این بیماری اشتباه گرفته شوند برای مثال بیماری های قارچی، همچنین مصرف صابونها، دئودورانت ها، عطرهای استحمامی معطر و پرشده با انواع صابون و غیره، ممکن است ناحیه تناسلی افراد را تحریک کرده و باعث درد خفیفی در موقع خروج ادرار شوند. پزشک یا پرستار ممکن است به منظور کنترل این بیماری، تست ساده با نوارهای تشخیصی را روی نمونه ادرار انجام دهند. این تست می تواند وجود باکتری را در ادرار افراد تشخیص دهد. همچنین نسبتا قابل اطمینان بوده و معمولا احتیاج به تستهای بیشتر نمی باشد. گهگاه نمونه ادرار افراد برای تشخیص اینکه کدام باکتری منجر به عفونت شده، به آزمایشگاه فرستاده می شود.

درمان سیستیت چییست؟

شیوه های درمان شامل موارد زیر می باشد:

آنتی بیوتیک ها. برای بیشتر زنان، درمان رایج یک دوره ۳ روزه با آنتی بیوتیک می باشد. علایم معمولا طی یک روز و یا بلافاصله بعد از شروع درمان بهبود می یابند. به طور متوسط، خوردن آنتی بیوتیک طول مدت علایم را تا حدود یک روز کوتاه می کند. در روش دیگر، پزشک به فرد، تاخیر در تجویز آنتی بیوتیک را توصیه می کند. در این روش بهتر است که فرد چند روز قبل از گرفتن آنتی بیوتیک به منظور بهتر شدن علایم صبر کند، در صورتی که بعد از گذشت چند روز علایم بدتر شده و یا بهبودی حاصل نشود، مصرف آنتی بیوتیک ضروری می باشد.

معالجه نکردنممکن است روش دیگری باشد (در صورتی که فرد باردار نبوده و یا بیماری دیگری نداشته باشد). سیستم ایمنی فرد اغلب می تواند عفونت را رفع کند. بدون آنتی بیوتیک، سیستیت، به ویژه انواع خفیف، اغلب طی چند روز به خودی خود برطرف می شود. هرچند گاهی ممکن است در صورت مصرف نکردن آنتی بیوتیک علایم برای یک هفته ادامه یابند.

نوشیدن به مقدار زیاد. شستشو دادن مثانه توصیه ای سنتی است. هرچند دلیلی برای مفید بودن این روش وجود ندارد. برخی از پزشکان گمان می کنند این روش مفید نبوده و نوشیدن زیاد ممکن است باعث ادرار دردناک بیشتر شود. از این رو، دادن اطمینان درمورد این که آیا به مقدار زیاد بنوشید یا به طور عادی، دشوار می باشد.

مسکن ها مانند استامینوفن و بروفن،  این داروها درد و ناراحتی را تسکین داده و همچنین باعث پایین آمدنتب می شوند.

دلیل محکمی وجود ندارد که نوشیدن آبمیوه های گیاهی و مصرف محصولاتی که ادرار را قلیایی می کنند (از قبیل سیترات پتاسیم و یا بیکربنات) علایم سیستیت را بهبود می بخشند. اما بهرحال این دسته از محصولات گاهی برای معالجه این بیماری عرضه می شوند.

در صورتی که علایم بدتر شده و یا تب بالا رخ دهد، بهتر است به پزشک مراجعه شود. به علاوه، اگر علایم تا انتهای مصرف دوره آنتی بیوتیکی بهبود نیابند یا در صورتی که ظرف ۲ هفته پس از مصرف آنتی بیوتیک عود کنند، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

توجه: اگر شخص باردار بوده یا دارای دیگر شرایط خاص پزشکی باشد، بهتر است برای جلوگیری از پیچیدگی های ممکن، پیوسته با آنتی بیوتیک ها تحت درمان قرار گیرد.

پیش آگهی بیماری چیست؟

اکثریت وسیعی از زنان طی چند روز از پیشرفت بیماری بهتر می شوند. هرچند در صورتی که علایم، علیرغم مصرف آنتی بیوتیک ها بهبود نیابد، شخص ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک اضافی داشته باشد. برخی از باکتریهایی که باعث سیستیت می شوند، ممکن است به برخی از انواع آنتی بیوتیک ها مقاوم باشند. در صورت عود سیستیت، بهتر است به منظور بحث در مورد روشهای پیشگیری از این بیماری به پزشک مراجعه شود.

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!