سوختگی و هزینه های سرسام آور آن در ایران

health092347592734573945232332

سلامت نیوز: رییس مرکز تحقیقات سوختگی کشور، از بی توجهی ها به بخش سوختگی در حوزه سلامت انتقاد کرد و گفت: متاسفانه سالیانه ۱۰ درصد از جمعیت ۲۰۰ هزار نفری سوختگان در کشور فوت می کنند که این میزان بسیار بیشتر از استانداردهای جهانی است، اگر تجهیزات و امکانات درمانی به روزی در کشور داشته باشیم مطمئنا آمار مرگ و میر بسیار کاهش می یابد چرا حدود ۴۰ سال است که تجهیزات درمانی بیماران سوختگی در کشور به روز نشده است.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمد جواد فاطمی در گفت و گو با شفقنا زندگی، با تاکید بر اینکه بیماران سوختگی بیش از همه از آسیب های ناشی از تحریم ها متضرر شدند اظهار کرد: متاسفانه تحریم ها آسیب های بسیار جدی به بیماران سوختگی وارد کرد بطوریکه نتوانستیم تجهیزات و تکنولوژی های بروز برای درمان این بیماران وارد کنیم. بطوریکه در برخی از داروها نیز با کمبود مواجه بودیم و پانسمان های جدید برای درمان این بیماران در کشور بسیار محدود بود یا اصلا وجود نداشت این کمبود در بحث درمان باعث افزایش میزان مرگ و میر شده است.

سوختگی نهمین عامل مرگ و میرها در ایران

وی در ادامه سوختگی را نهمین عامل مرگ و میر در ایران عنوان کرد و افزود: متاسفانه آمار سوختگی در کشور ما بسیار بالا است بطوریکه میزان شیوع سوختگی ما خیلی بیشتر از استانداردهای جهانی بوده و نهمین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می شود. اما با این حال توجه کافی به این مقوله صورت نمی گیرد.

شیوع سوختگی در میان فقرا

این فوق تخصص جراحی پلاستیک، سوختگی را یک بیماری فقرا توصیف کرد و گفت: اصولا سوختگی یک بیماری فقرا است و افرادی که در شرایط مالی و اقتصادی بهتری قرار دارندبه دلیل دسترسی به امکانات و تجهیزات بیشتر و بهتر بسیار به ندرت دچار این عارضه می شوند، در حال حاضر تجهیزات درمان سوختگی در کشور مربوط به ۴۰ سال گذشته است شاید اگر این سوختگی به فقرا مربوط نمی شد مسوولان توجه بیشتری در بروز کردن امکانات درمانی این بیماران می کردند.

غفلت ۴۰ ساله بیماران سوختگی در کشور

به گفته رییس سابق بیمارستان مطهری، بیش از ۴۰ سال است که مساله سوختگی در ایران مغفول مانده است٬ بیمارستان شهیدمطهری در سال ۱۳۵۱ آغاز به کار کرد و بعد از آن به جز یک بخش سوختگی در بیمارستان یافت آباد هیچ بخش سوختگی ایجاد نشده و حتی چندین بیمارستان سوختگی مثل توحید و صناعی تعطیل شدهاند. سالیان سال است که قرار بود یک بیمارستان جدید در زمینه سوختگی ایجاد شود که متاسفانه این کار هم صورت نگرفته است و همین بیمارستان ها نیز امکانات وتجهیزات مناسب واستاندارد سوختگی را ندارند.

بالا بودن سوختگی ناشی از خودسوزی در استان های غربی کشور و اقلیت های مذهبی

دکتر فاطمی با بیان اینکه غیر استاندارد بودن تجهیزات و لوازم خانگی از عمده ترین دلایل سوختگی به شمار می رود یادآور شد: بیشترین دلیل سوختگی در بین کودکان مایعات داغ، در بین مردان سوختگی شغلی و در بین زنان خودسوزی و سوختگی ناشی از شعله گاز است، متاسفانه آمار بسیار زیادی از خودکشی هایی که به شیوه خودسوزی صورت می گیرد در استان های غربی کشور نظیر ایلام، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، و سیستان و بلوچستان بخصوص در بین اقلیت های مذهبی بیشتر مشاهده می شود.

۲۰۰ هزار نفر ایرانی در سال می سوزند

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سالیانه ۲۰۰ هزار نفر در ایران می سوزند اظهار کرد: از این تعداد ۳۰ هزار نفر بستری می شوند و حدود ۳ هزار نفر یعنی ۱۰ درصد فوت می کنند و ۲۷ هزار نفر زنده و از بیمارستان مرخص می شوند اما زندگی مطلوب و با کیفیتی ندارند و از حمایت های خانوادگی و اجتماعی محروم هستند.

ضرورت های آموزش های لازم در حوزه سوختگی کشور

وی با بیان اینکه در آموزش سوختگی هم مشکل داریم٬ تصریح کرد: آموزش و آگاهی لازم در زمینه سوختگی در جامعه ارائه نمی شود و سطح فرهنگ جامعه در این زمینه بالا نرفته است. جهان سوم همیشه ملتهب است. متاسفانه ما صبر می کنیم تا اتفاقی بیفتد بعد بودجه آن را اختصاص می دهیم. صبر می کنیم مدرسه شینآباد بسوزد و بعد بودجه اختصاص می دهیم. متاسفانه پله های فرار در ساختمانها تبدیل به انبار می شوند و به همین دلیل افراد در زمان آتش سوزی حاضر به فرار نیستند.

راهکارهای پیشگیری از سوختگی

رییس مرکز تحقیقات سوختگی بیمارستان شهیدمطهری ادامه داد: بنابراین بهترین سیاستی که می توان اعمال کرد٬ این است که همه بیمارستانهای دانشگاهی بخش سوختگی و ۱۰ تا ۲۰ تخت سوختگی داشته باشند. همچنین اغلب آنها باید اتاقهای یک نفره داشته باشند تا بتوان از انتقال عفونتها جلوگیری کرد.

فاطمی با تاکید بر لزوم ارائه خدمات بازتوانی به بیماران سوخته گفت: بیمار سوخته یک معلول اجتماعی٬ معلول جسمی و معلول اقتصادی محسوب می شود و باید به ارائه خدمات بازتوانی به این بیماران توجه کرد.

هزینه های سرسام آور سوختگی در ایران

وی در مورد هزینه های سوختگی اظهار کرد: یک لباس سوختگی بالای چند میلیون تومان است. افراد زمانی که دچار سوختگی می شوند در بزرگسالان یک سال و در کودکان چندین سال باید لباس سوختگی بپوشند که باعث کاهش عوارض سوختگی می شوند٬ اما هزینه های این لباسها بسیار زیاد و نوع ایرانی آن ۵ تا ۶ میلیون تومان است. همچنین برخی از پمادهای چندگرمی سوختگی ۸۰ هزار تومان هزینه دارد و همه اینها در حالیست که هیچکدام از اینها تحت پوشش بیمه نیستند و همچنین طبق استانداردها هر اتاق سوختگی باید یک تخت استاندارد داشته باشد که در گذشته هزینه آن یک میلیارد تومان برآورد شده بود و با توجه به افزایش قیمت ارز اکنون این رقم بالاتر رفته است و در عین حال متاسفانه چنین امکانی را نیز نداریم.

دولت در دوران پسا تحریم بیماران سوخته را فراموش نکند

وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم در دوران پساتحریم دولت با اختصاص بودجه ای به حوزه سوختگی، زمینه به روز کردن تجهیزات درمانی بیماران سوختگی را فراهم کند و بتوانیم آموزش های پیشگیرانه لازم برای جلوگیری از بروز سوختگی در جامعه را ارائه دهیم تا شاید دردی از دردهای این بیماران تسکین یابد.

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!