سبزیجات لاغری دارای کالری کم وفیبر بالا و فاقد چربی هستند

food23452734658726356238453

پنج نوع میوه و سبزی در روز مصرف کنید

همه ما این جمله را شنیده ایم که میگویند: روزی یک عددسیب بخورید تا هیچ گاه نیازمند پزشک نباشید. سیب میوه بسیار مفیدی است. درواقع تمام میوه ها و سبزیجات خیلی بیشتر از حد تصور ما مفید و لازمند، زیرا چربی کمی دارند و طعم تازه و تنوع زیادی به غذاها می بخشند. آنها حاوی فیبر، ویتامین، املاح وفیتو نوترنیتهایی هستند که از بروز بیماری های قلبی، سکته، سرطان، دیابت یا کلسترول بالا جلوگیری میکنند. مواد غذایی موجود در میوه ها و سبزیجات موجب کاهش خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی می شوند.

میوه ها ازنظر فیبربسیار غنی هستند و کالری کمی دارند. آنها حس گرسنگی شما را ارضا و سلامت روده های شما را تضمین میکنند، زیرا زمان زیادی برای هضم نیاز دارند. همچنین بدلیل داشتن فیبرکافی، اشتهای شما را نیز کاهش می دهند. میوه ها نه تنها چربی و کالری اندکی دارند بلکه خواص کاهنده فشار خون نیز در آنها مشاهده شده است.

میوه ها منبع خوبی برای پکتین به شما ر می آیند، این ماده که نوعی فیبر محلول است ودربسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود، موجب کاهش میزان کلسترول درخون می شود. همچنین بسیاری از میوه ها  وسبزیجات حاوی ویتامین c هستند که به پکتین درکاهش بیشتر کلسترول خون کمک میکنند. ویتامین c  درتقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد وفاکتورهای ضد سرطانی درخود دارد.

سبزیجات نیز کالری کم وفیبر بالایی دارند. این درحالی است که فاقد هر نوع چربی هستند. با این وصف غذایی بسیار مناسب برای کاهش وزن ولاغر ماندن محسوب می شوند. سبزیجات خانواده کلم مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ، اسفناج و کدو حاوی ویتامین C  و A    هستند که از غذاهای ضد سرطانی محسوب می شوند. علاوه براین بسیاری از سبزیجات مانند سیب زمینی شیرین، کدو، اسفناج، ترب، گوجه فرنگی وفلفل سبز منابع خوب پتاسیم به شمار می روند. جوشاندن سبزیجات ۳۵ تا ۴۰% پتاسیم آنها را ازبین می برد. پس بهتر است آنها را بصورت خام یا بخارپز استفاده نمایید. ازمایکروویو نیز میتوانید برای پخت آنها استفاده کنید به این شکل از هدر رفتن پتاسیم موجود در آنها جلوگیری کرده اید.

هویج و سبزیجات سبزتیره برگدار حاوی انواع کاروتن ها به خصوص بتاکاروتن هستند که از پیش سازهای ویتامین A   محسوب می شوند. ویتامین A در بدن ترکیباتی را که رادیکالهای آزاد نامیده می شوند، به دام می اندازد. رادیکالهای آزاد با تاثیر سوء بر سلولهای طبیعی بدن آنها را تبدیل به سلولهای سرطانی میکنند. ویتامین  A سلامت ریه ها و روده ها را نیز تضمین میکند.

 

اثر ضد سرطانی بتا کاروتن ها

بتاکاروتن ها اثر حفاظتی در برابر سرطان ریه و راست روده دارند. مطالعات اخیر که در دانشگاه ایالتی نیویورک انجام شد نشان داد افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند میزان بتاکاروتن کمتری نسبت به افراد سالم دارند. نتایج مشابهی نیز درمبتلایان به سرطان راست روده مشاهده شده است.

 

مصرف پنج وعده میوه وسبزی در روز خطر سکته مغزی را کاهش میدهد

مواد غذایی موجود در میوه ها وسبزیجات مانند فیبر غذایی وآنتی اکسیدان ها  موجب کاهش بیماریهای قلبی می شوند. تحقیقات جدید که در مجله پزشکی و پیرا پزشکی امریکا چاپ شد نشان میدهد که مصرف پنج وعده میوه وسبزیجات در روز موجب ۳۵% کاهش خطر سکته می شوند. این گزارش حاکی از آن است که مصرف یک وعده میوه یا سبزی در روز ۷% کاهش خطر سکته مغزی در زنان ومردان را در پی دراد.

استفاده از انواع سبزیجات و میوه ها  مثل کلم بروکلی، کلم سبز، سبزیجات سبز برگدار، میوه های ترش مزه یا میوه هایی که ویتامین  C بالایی دارند، بیشترین اثر  را در کاهش خطر سرطان و سکته دارند.

آیا این دلایل برای خوردن پنج وعده سبزی ومیوه در روز کافی نیست؟!

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!