زنان باردار و نوزادان در خطر ویروس زیکا

health0357860934756873485938748

سلامت نیوز:ویروس بیماری‌زایی که از طریق نیش پشه منتقل می‌شود و نوزادان را به معلولیت ذهنی و جسمی میکروسفالی مبتلا می‌کند، از قاره آمریکا به اروپا رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، ویروس موسوم به زیکا (Zika) در کشورهایی که تاکنون دیده نشده بود، در حال گسترش است و مشاهده این وضع، دولت‌های اروپایی را به هشدار دادن در مورد سفر به کشورهای دیگر و توصیه به مادران و بانوانی که احتمال بارداری آنها وجود دارد، واداشته است.

ویروس زیکا در سال گذشته هزاران نفر را در قاره آمریکا و به‌ویژه کشور برزیل مبتلا کرده است و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی انتظار می‌رود در سراسر آن منطقه بیش از پیش گسترش یابد که جمعیت بزرگی از مردم آن تاکنون در معرض این بیماری قرار نگرفته‌اند و در نتیجه نسبت به آن ایمن نیستند.

به گزارش گاردین، با افزایش نگرانی در مورد بیماری زیکا در سراسر جهان، دولت‌های مختلف (در خارج از قاره آسیا و آفریقا) چنین اقداماتی را درمورد آن به اجرا گذاشته‌اند:

ایالات متحده آمریکا

چهار مورد در ایالات متحده آمریکا مشاهده شده که به افرادی مربوط می‌شد که از سفر بازگشته بودند، با این حال هیچ موردی از انتقال در محل در آن کشور گزارش و مستند نشده است. یک زن در تگزاس پس از سفر به السالوادور به بیماری مبتلا شده است. مواردی نیز در فلوریدا، ایلینویز و هاوایی گزارش شده است.
اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۶ (دی ۱۳۹۴)، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا به زنان باردار توصیه کرد سفر به ۱۴ کشور آمریکای لاتین را به دلیل وجود خطر ویروس به تأخیر بیندازند. این مرکز اعلام کرد: «برای احتیاط تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، خانم‌های باردار باید به تعویق انداختن سفر به هر منطقه‌ای را که در آن انتقال ویروس زیکا وجود دارد،در نظر داشته باشند.»
وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا روز دوشنبه به زنان باردار توصیه کرد در مورد سفر به مناطقی که در آن ویروس تشخیص داده شده است، تجدیدنظر کنند. موردی از زیکا در استرالیا شناسایی نشده است و البته کارشناسان کنترل بیماری می‌گویند آن کشور از لحاظ واکنش به شیوع بیماری پیش از این موفق عمل کرده است.

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!