رژیم DASH بهترین رژیم غذایی دنیا

۲۴۵۶۳۶۵۳

به نقل از بیزینس اینسایدر، انباشت توده چربی و تجمع آن به ویژه در اطراف شکم می تواند تأثیر مخربی بر روی فشار خون داشته باشد. در بسیاری از موارد اما افرادی که دارای وزن بالا و فشار خون بالا هستند، در صورت مشاوره با متخصصین تغذیه می تواند شاهد پایین آمدن فشار خونشان باشند.

گفتنی است بهترین رژیم های غذایی امروزه بر روی تعادل مواد خوراکی مصرفی تاکید دارد و تمرین کردن را جزو اساسی سلامتی می دانند. رژیم غذایی DASH نیز به طور کلی توصیه می کند تا سبزی و میوه باید روزانه ۳ تا ۵ واحد، بسته به شرایط فرد در حد تعادل مصرف شود. علاوه بر آن، غلات کامل مانند نان تهیه شده از آرد سبوس دار و برنج قهوه ای از جمله موارد ضروری و مورد تاکید این رژیم غذایی است. در عین حال می توان به جای استفاده از گوشت قرمز، از گوشت های سفید برای تأمین پروتئین استفاده کرد.

مجله خبری – تحلیلی یواس نیوز اند ورلد ریپورت در کنار مجلات نیوزویک و تایم، یکی از مجلات معتبر ایالات متحده است که در سال های اخیر به دلیل ارائه رتبه بندی کالج ها و دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آمریکا محبوب تر نیز شده است.

بهترین رژیم غذایی برای ششمین سال متوالی رژیم پرفشاری خون دش

آنجلا هاوپت، ویراستار بخش سلامت مجله یو اس نیوز در گفتگو به بیزینس اینسایدر گفت: «رژیم غذایی DASH برنامه تغذیه ای کاملا امنی برای همه است. این رژیم غذایی هیچ مورد هیجان انگیزی ندارد و به همین دلیل است که برای همه مناسب است. DASH برای افراد مبتلا به فشار خون بالا می تواند در دراز مدت کمک کننده باشد.»

بهترین رژیم غذایی دنیا یا همان DASH چگونه عمل می کند؟

کنترل میزان مصرف سدیم یکی از مهمترین نکات این رژیم غذایی است. مصرف غذاهای فرآیند شده و نیمه آماده را محدود کنید، زیرا سرشار از سدیم می باشند. دنبال کنندگان رژیم غذایی DASH باید همواره از محصولاتی مانند مرغ و ماهی تازه مصرف کنند.

هر فرد باید در طول روز حدود ۲۰۰۰ کالری مصرف کند که رژیم غذایی DASH آن راه به شکل زیر ارائه داده است. پیش از هر چیز توجه کنید که در رژیم های غذایی به روز واحد خاصی برای مصرف اکثر مواد مورد نیاز داده نمی شود، زیرا رژیم غذایی بر اساس سن، جنسیت و جثه فرد قابل تغییر است. حال به نکات زیر توجه کنید:

بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم نمک در روز مصرف نشود. سعی کنید به تدریج این میزان را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برسانید.

مصرف کافی حبوبات و غلات (یک تکه نان سبوس دار، چند عدد تردک گندمی و غیره)

مصرف سبزیجات و میوه ها (چند عدد هویج کوچک، یک سیب زمینی متوسط، چند عدد سبزیجات برگ دار)

مصرف کافی لبنیات (چند تکه پنیر، ماست و شیر کافی)

مصرف گوشت قرمز، سفید و ماهی (حدود ۶۰ گرم گوشت)

همچنین میزان مصرف انواع روغن ها و شیرینی ها را نیز کم کنید. در تصویر زیر میزان مصرف مواد اساسی نشان داده شده است.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!