رژیم گیاه خواری

 

رژیم گیاه خواری

گیاهخواری هم فایده ها و ویژگی های مخصوص به خود را دارد اگر می خواهید با مزایای رژیم گیاهخواری آشنا شوید بهتر است به این مطلب نگاهی بیندازید انواع پروتئین ها ،کربوهیدارت ها ،ویتامین ها و موادمعدنی در محصولات گیاهی خوراکی یافت می شود بد نیست در طول هفته از وعده های غذایی گیاهی نیز استفاده کنید .

در مقابل اصطلاح رژیم همه چیزخواری که شامل تمام منابع حیوانی و گیاهی می باشد، رژیم غذایی گیاهخواری می باشد که به معنی محدود کردن رژیم غذایی به غذاهای گیاهی و پرهیز از مصرف انواع گوشت ها و محصولات حیوانی است.

♦ برخی از منابع غذایی گیاه خواران

◊ پروتئین

غلات
دانه های خوراکی
دانه های مغزدار
حبوبات
سویا

◊ کربوهیدرات

غلات
میوه جات
حبوبات
سیب زمینی

 

◊ چربی

دانه های مغزدار
دانه های خوراکی و روغن آنها
کره گیاهی
آووکادو

◊ ویتامین ها و مواد معدنی

 

Θویتامین های گروه B :

تیامین،ریبوفلاوین، اسیدفولیک، پانتوتنیک اسید، پریدوکسین، B۱۲

میوه های خشک شده
سبزیجات
قارچ
گندم

Θ ویتامین C:

مرکبات
توت فرنگی
سبزیجات

Θویتامین A:

هویج
سبزیجاتی که برگ سبز دارند
گوجه فرنگی
کدو
انبه

 

Θ ویتامین E:

دانه های مغزدار
دانه های گیاهی
روغن سبزیجات
سبوس گندم

Θ موادمعدنی و کلسیم:

کلم بروکلی
غلات
شیرسویا
حبوبات
سبزیجات دریایی

Θ آهن:

میوه های خشک شده
گندم
سبزیجات
جو
حبوبات

Θ روی:

غلات
حبوبات
جعفری
سبوس گندم
♦ مزایای رژیم گیاه‌ خواری

گیاه‌خواران در برنامه غذایی‌شان تنها از منابع گیاهی مانند انواع سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات، حبوبات، مغزها و دانه‌های روغنی استفاده می‌کنند. این رژیم اگر به صورت متنوع و کامل استفاده شود، تمامی نیازهای غذایی این گروه را تامین می‌کند.

این رژیم نسبت به سایر رژیم‌های غذایی، کلسترول و اسیدچرب اشباع کمتری دارد و کمتر از ۳۰ درصد کالری رژیم از منبع چربی تامین می‌شود که بیشتر آن اسیدهای چرب غیراشباع است. به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، فشارخون بالا، دیابت و سرطان‌ها در این گروه کمتر از سایرین است. علاوه بر آن، این رژیم حاوی درصد زیادی کربوهیدرات و فیبر است که به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و از سرطان کولون جلوگیری می‌کند و در درمان یبوست موثر است.

 

 

دیگر اینکه این رژیم از حجم زیاد و کالری کم برخوردار است که به کاهش ابتلا به انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان کولون، ریه و سینه منجر می‌شود و احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا و سکته‌های مغزی کاهش می‌یابد.

دیگر مزایای رژیم گیاه خواری ⇓ ⇓ ⇓

کمک به کاهش وزن
کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق
کاهش سکته مغزی
کاهش ابتلا به سنگ کیسه صفرا
کاهش ابتلا به سرطان روده، ریه و سینه
کاهش ابتلا به دیابت نوع ۲
کاهش ابتلا به فشار خون و آرتریت روماتوئید
کمک به درمان یبوست

منابع غذایی گیاه خواران منابع حیوانی و گیاهی محدود کردن رژیم غذایی پرهیز از مصرف انواع گوشت ها منابع غذایی گیاه خواران منابع حیوانی و گیاهی محدود کردن رژیم غذایی پرهیز از مصرف انواع گوشت ها منابع غذایی گیاه خواران منابع حیوانی و گیاهی محدود کردن رژیم غذایی پرهیز از مصرف انواع گوشت ها منابع غذایی گیاه خواران منابع حیوانی و گیاهی محدود کردن رژیم غذایی پرهیز از مصرف انواع گوشت ها منابع غذایی گیاه خواران منابع حیوانی و گیاهی محدود کردن رژیم غذایی پرهیز از مصرف انواع گوشت ها

♦ معایب رژیم گیاه خواری

خطر پیدایش کمبودهای تغذیه‌ای در گیاه‌خواران، به خصوص گروه‌های آسیب‌پذیر مانند زنان باردار و شیرده، کودکان، نوجوانان و ورزشکاران

در دوران بارداری و شیردهی به دلیل تامین رشد جنین و تغییرات بدن مادر، نیاز به کالری، پروتیین، ویتامین و مواد معدنی افزایش می‌یابد ولی ویتامین‌های B۲،۶،۱۲ و اسیدفولیک و عناصری مثل روی و آهن در منابع حیوانی بیشتر و قابل جذب‌تر هستند٬ به طوری که B۱۲ را فقط در منابع حیوانی می توان یافت. بنابراین مادران باردار و شیرده که از این رژیم استفاده می‌کنند باید به میزان بالاتری از مغزها، حبوبات، میوه‌های خشک و محصولات لبنی یا در صورت امتناع از شیر سویا استفاده کنند.

به دلیل وجود مقادیر زیاد مهارکننده‌های جذب در منابع گیاهی مانند فیتات که در غلات و دانه‌ها وجود دارد، اگزالات که در اسفناج، ریواس، شکلات و بادام‌زمینی وجود دارد، سیترات موجود در مرکبات و تانات موجود در چای، به کاهش جذب مواد مغذی منجر می‌شود. بنابراین درباره کودکان بهتر است علاوه بر تامین پروتئین کافی برای سلامت و رشد استخوان‌ هایشان و رفع نیاز به چربی و کلسیم باید از شیر و لبنیات نیز استفاده کنند و علاوه بر آن از منابع روی که برای رشدشان مفید است، استفاده کنند.

غلات سبوس‌دار، سبزی‌های برگ سبز تیره و زرد تیره منبع خوب روی هستند.

از دیگر معایب رژیم گیاه خواری وجود مقادیر فراوان ویتامین C است که مازاد آن به اسید اگزالیک تبدیل می‌شود و خطر ابتلا به سنگ‌های اگزالات کلیوی را در این گروه افزایش می‌دهد.

⇐ در پایان باید یادآور شویم که برای حفظ سلامت کامل و همه جانبه، داشتن یک رژیم متعادل، متناسب و متنوع کلید طلایی موفقیت است.

منبع: دکتر سلام

دلائلی برای ویجترین(گیاهخوار) شدن

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!