رانندگی احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد

social0348560384560834058604676

طبق یک مطالعه جدید، رانندگی شیوه مناسبی برای پیشگیری از کاهش توانایی شناختی مغز است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، طبق مطالعه اخیر محققان دانشگاه کلمبیا آمریکا، رانندگی مانع از بروز زوال عقل می شود.

طبق این مطالعه، از آنجائیکه فرد در هنگام رانندگی همواره باید هوشیار باشد، حس خودکنترلی، آزادی فردی و استقلال خود را حفظ نماید، رانندگی می تواند شیوه ایی مناسب برای جلوگیری از کاهش قدرت شناختی مغز باشد.

بعلاوه در این تحقیق مشخص شد رانندگان مسنی که رانندگی را کنار می گذارند، سلامت فکری و جسمی شان تحلیل رفته و می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر افسردگی در این افراد شود.

«گوهو لی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «برای بسیاری از افراد بزرگسال مسن، رانندگی ابزاری برای زندگی روزمره شان است و شاخص قوی خودکنترلی، آزادی فردی و استقلال محسوب می شود.»

وی در ادامه می افزاید: «متاسفانه ترک رانندگی به خاطر بالارفتن سن اجتناب ناپذیر است، اما پیامدهای تحلیل سلامت فکری و جسمی را هم به دنبال دارد.»

دسموند اُنیل، استاد و پزشک طب سالمندان در دانشگاه ترینتی دوبلین، می گوید: سالمندان نه تنها به خطرات جاده ها اضافه نمی کنند بلکه بر امنیت آن نیز می افزایند. در مجله انگلیسی پزشکی نیز می نویسد: “این باور اشتباه است که رانندگان مسن تر در جاده برای دیگران خطری بسیار زیاد به همراه دارند.”

مرکز مطالعات رانندگی آمریکا برآورد کرده که تا سال ۲۰۲۰، ۳۷ میلیون نفر از رانندگان ۶۵ سال یا بیشتر دارند و ۹۰ درصد از آن ها گواهی نامه می گیرند.

در این تحقیق دکتر اُنیل تایید می کند که رانندگان مسن تر در جاده ، برای دیگران خطر کمتری دارند و کودکانی که پدربزرگ و مادربزرگ ها با ماشین می رسانند، کمتر از زمانی که والدین خودشان آن ها را می رسانند، در تصادفات آسیب می بینند.

باوجود این مدرک، اُنیل می گوید پزشکان رانندگان ۶۵ سال و بالاتر را به چند دلیل خطرناک تر می دانند، مثلا آمارهای ناراحت کننده خطر مرگ آن ها، چون بزرگسالان آسیب پذیرترند و بنابراین احتمال مرگ آن ها در تصادفات بیشتر است و هم چنین پزشکان درمورد آسیب های مرتبط با بالارفتن سن نگران هستند. اُنیل پیرآزاری را مقصر دانسته که تاحدی نیز رسانه ها در آن دخیل هستند و می نویسد که پزشکان “شاید آموزش های لازم پیری شناسی را نگذرانده اند تا از جنبه های مثبت سالخوردگی مطلع شوند مثل خردمندی، تفکر استراتژیک، کمک به تطبیق و تعدیل تغییرات پیش رو.”

اُنیل به یک تحقیق کشور دانمارک اشاره کرده و می گوید افراد مسن وقتی که در پیاده رو هستند یا از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، کمتر از زمانی که پشت فرمان هستند، امنیت دارند.

اُنیل به فایده استفاده از ماشین برای بزرگسالان اشاره می کند و می گوید ماشین  وابستگی بزرگسالان به خانواده را حتی برای افرادی که مشکل در راه رفتن دارند، کاهش می دهد.

در نهایت می گوید: “برای جایگزینی غربالگری انبوه رانندگان مسن تر باید بر ابتکاراتی بر پایه اسناد مثل اعطای گواهی نامه موقت و بازآموزی افراد بیمار تمرکز کنیم که در اثر کهولت سن بیمار شده اند. او می گوید: این بهترین راهکار است تا سالمندان را فعال نگه داریم.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!