رازهای 100 ساله شدن شما!

راز 100 سالگی

اگر از آن خانم یا آقای سالمند،راز 100 ساله شدنش را بپرسید،چه جوابی به‌تان می‌دهد؟

 

فکرش را بکنید! یک مهمانی صمیمی، یک کیک تولد و یک خانم یا آقای سالمند که دارد با نفس‌های گرمش 100 شمع روشن را روی کیک تولدش خاموش می‌کند. فکر می‌کنید اگر از آن خانم یا آقای سالمند،راز 100 ساله شدنش را بپرسید،چه جوابی به‌تان می‌دهد؟

و اگر از پزشکان بپرسید، چه؟

محققان، تحقیقات مفصلی درباره اسرار طول عمر انجام داده‌اند. شما از این اسرار چه می‌دانید؟

توصیه می‌کنم به 10 سوال زیر جواب بدهید و ببینید اطلاعات‌‌تان برای 100 ساله شدن، کافی است یا نه.

آزمون طول عمر

1. هرچه وزنتان کمتر باشد، بیشتر عمر می‌کنید.
صحیح غلط

2. 8 ساعت خواب منظم در طول شبانه‌روز، طول عمرتان را افزایش می‌دهد.
صحیح غلط

3. بازنشستگی پیش از موعد، به خاطر پیشگیری از استرس‌های کاری، منجر به افزایش طول عمر می‌شود.
صحیح غلط

4. آنهایی که بیشتر شیرینی می‌خورند، نسبت به آنهایی که از خوردن شیرینی پرهیز می‌کنند، طول عمر بیشتری خواهند داشت.
صحیح غلط

5. پرهیز از مصرف گوشت و پروتئین حیوانی باعث افزایش طول عمر می‌شود.
صحیح غلط

6. پیاده‌روی از دویدن مفیدتر است و به همین دلیل، پیاده‌روی بیشتر از دویدن، طول عمر را افزایش می‌دهد.
صحیح غلط

7. عضو شدن در کلاس‌های آشپزی، نمایشگاه‌های کتاب و اماکن مذهبی به انسان کمک می‌کند که طول عمرش بیشتر شود.
صحیح غلط

8. دختران جوانی که به کلاس‌های یوگا و سایر کلاس‌های ورزشی می‌روند، بیشتر از زنان متاهلی که در این کلاس‌ها حضور نمی‌یابند، عمر می‌کنند.
صحیح غلط

9. بهترین راه مقابله با نتایج و عواقب منفی ناشی از افزایش سن، این است که همیشه حواسمان به بالا رفتن سنمان باشد و از افزایش سن و سالمان بیمناک باشیم.
صحیح غلط

10. احتمال بروز تصادفات مرگبار در آنهایی که ماشین‌های تیره رنگ (به ویژه سیاه رنگ) دارند، بیشتر از آنهایی است که رنگ ماشینشان روشن است.
صحیح غلط

 

خواب و طول عمر

جوانانی که بین 5 تا 7 ساعت خواب شبانه دارند، طول عمر بیشتری دارند

پاسخنامه آزمون
1.‌ نه، این‌‌طور نیست. افرادی که کمبود وزن یا اضافه وزن دارند، نسبت به آن گروه از هم‌سالان خود که دارای وزن متعادلی هستند، طول عمرکمتری خواهند داشت و حتی گفته می‌شود زنان سالمندی که مختصرا اضافه وزن دارند، در برابرعوامل بیماری‌زا مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

2. غلط است. طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه سان دیه‌گو کالیفرنیا، جوانانی که بین 5 تا 7 ساعت خواب شبانه دارند، در مقایسه با همسالانی که در طول شبانه‌روز بیش از 8 ساعت یا کمتر از 4 ساعت می‌خوابند، طول عمر بیشتری دارند، اما به موازات افزایش سن، میزان نیاز افراد به خواب منظم شبانه بیشتر می‌شود.

3. نه، این‌طور نیست. مشغول بودن و سرگرم بودن، کلیدی است به سوی طول عمر بیشتر. یک مطالعه معتبر نشان داده است افرادی که در سن 65 سالگی بازنشسته می‌شوند، بیشتر از آنهایی که در سن 55 سالگی بازنشسته می‌شوند، عمر می‌کنند.

4. غلط است. مطالعات محققان دانشگاه هاروارد نشان داده است همه افراد، به ویژه افرادی که به بیماری‌های قلبی دچارند، اگر چند بار در ماه از شیرینی‌های مختلف میل کنند، به طور متوسط 11 ماه کمتر از افرادی که از خوردن این گونه شیرینی پرهیز می‌کنند، عمر خواهند کرد.

5. غلط است. در برابر خوردن لبنیات کم‌چرب و ماهی که سرشار از امگا 3 است، جبهه نگیرید. مطالعات‌ محققان آلمانی نشان داده است افرادی که گیاهخوارند و از محصولات حیوانی و لبنی پرهیز می‌کنند، در مقایسه با افرادی که گیاهخواران متعادل‌تری هستند (و مثلا ماهی را هم به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنند)، عمر کمتری خواهند داشت.

6. نه، این‌طور نیست. مطالعات محققان آلمانی در سال 2005 نشان داده است افرادی که به طور متعادل ورزش می‌کنند (30 دقیقه پیاده‌روی به مدت 5 روز در هفته)، لااقل 5/1 برابر بیشتر از افرادی که تحرک ندارند، عمر می‌کنند. اما دویدن به مدت 30 دقیقه در روز، تقریبا 4 سال به طول عمر شخص می‌افزاید.

7. بله، همین‌طور است. طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد، مشغول شدن به فعالیت‌های اجتماعی مفید از قبیل حضور در اماکن و مراسم مذهبی یا مسابقات دو میدانی می‌تواند 4 سال به طول عمر شما بیفزاید.

8. غلط است. زنان متاهل حدود 4 سال بیشتر از زنان مجرد عمر می‌کنند. مطالعات انجام شده در سال 1995 در دانشگاه شیکاگو نشان داده است که روابط خوب حمایتی می‌تواند سلامت ذهنی و روانی و همچنین مالی افراد را به نحو مطلوب‌تری تامین کند.

9. نه، این‌طور نیست. بزرگسالانی که نگاه مثبتی به روند افزایش سن خود دارند، به طور متوسط 8 سال بیشتر از افراد بالغی که دیدگاه منفی به این موضوع دارند، عمر می‌کنند.

10. درست است. به دنبال تحقیق مفصلی که پژوهشگران نیوزلندی انجام داده‌اند، مشخص شده است که ماشین‌های تیره (به ویژه سیاه‌رنگ) 4 برابر بیشتر از ماشین‌های روشن (سفید یا نقره‌ای‌ رنگ) در معرض تصادفات رانندگی قرار دارند.

 

منبع: سایت سلامت http://salamat.ir
ترجمه: سحر موسوی‌نسب

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!