دفتر یادداشت برداری یا سفرنامه شبیه «نقشه گنج» است

اشاره کردیم که رویداد نگاری  نوعی شیوه کمک به خودمان می باشد تا بر زندگی مان کنترل داشته باشیم. درمورد خودم کلید تغییر عادت های مضر همین بود که به ارزش فوق العاده و بی نهایت نوشتن و یادداشت برداری یا سفرنامه پی بردم.

 

بانوشتن هریک از آموخته هایم درباره نحوه تاثیر مردم، مکان ها و چیز ها روی عادت های غذایی من، به نقش آنها ازنظر سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی نیز پی بردم.

 

psychology-eating-1248700

دفتر یادداشت برداری یا سفرنامه شبیه «نقشه گنج» است، ابزاری برای کمک به من که یاد بگیرم:
۱٫    به انکار کردن واقعیت ها پایان بدهم(ای بابا، اضافه وزنم اینقدرها هم بد و نگران کننده نیست!) و برخورد صادقانه، به یاری خودم بشتابم.
۲٫    سفرنامه کمک میکند تا الگوهایی مصرف مواد، داروها، غذاها، رابطه با مردم، مکان ها و رخدادها را شناسایی کنیم.
۳٫    سفرنامه کمک میکند تا نسبت به خودم صمیمانه و محبت آمیز فکر کنم و نسبت به دیگران که در این راه کمکم کردند، قدردان باشم.
۴٫    یادداشت کردن کمک کرد تا ببینم برداشتن گام های کوچولوی بچگانه، در طی زمان، چطوری توانست تفاوت قابل ملاحظه و چشمگیر در شکل بدن و سایر جنبه های زندگیم ایجاد نماید. درست مثل دگرگونی آرام و نامحسوس ایام بلند تابستان به سمت روزهای کوتاه زمستانی: ۱ و ۲ دقیقه تغییر روزانه بندرت قابل درک است، اما با انباشته شدن روی هم تفاوت بزرگی را بوجود می آورد.
ازطریق نوشتن سفرنامه راجع به عادت های تغذیه ای چیزهای واقعاً زیادی آموخته ام…. یادداشت های مربوط به یک دهه قبل من:
“عادت های خوردن بصورت دزدانه! یک جور تغییر تدریجی، به سمت تغذیه غلط ونهایتا اختلال تغذیه ای می باشد. ناگهان برای تدارک سبزیجات خیلی تنبل می شوم، خوراکیهای چاق کننده آماده در منزل دارم، و به خوردن آنها تمایل دارم، افسوس که فقط ازیکی میتوانم بخورم. عاشق بسته بسکویت هستم. استراحتم را حفظ خواهم کرد….. سپس راجع به شکوه غذا که چه طعم شعف انگیز و شکوهمندی  خواهد داشت، مدیتیشن را شروع کردم. میتوانم چیزی به اسم چرب و شیرین را فراموش کنم و ناگهان از ۸۰ کیلو به ۱۱۰ کیلو برسم،یک جورحرکت دزدانه پله به پله از نردبان بالارفتن است که ازپله ۸۰ به ۸۵ از ۹۵از ۱۱۰ کیلو رسیدن می باشد. خیلی تدریجی، رویهم انباشته می شود.
در طول ۲ هفته گذشته مشکلات استرس آور و شدید زیادی را با پناه بردن به غذا برطرف کرده ام.کسب احساس راحتی و آرامش،راضی کننده است. احساس سیری و پری به انسان دست میدهد….
گاهی اوقات متوجه می شوم  که نمیخواستم اینطوری و با این جور رفتارها با خودم روبرو شوم. درآن مواقع، دفتریادداشتی نداشتم چونکه خیلی برایم دردناک و ناراحت کننده بود که دست به چه کاری می زدم. برای اینکه بتوانم یادداشت کردن را مجدداً شروع کنم، به خودم گفتم که داشتن دفتر یادداشت بدتراز سرزنش و نیش زبان زدن به خودم  که نیست.

بخودم یادآوری کردم که این کار به مقداری دلگرمی و صداقت با خود نیاز دارد. همچنین فهمیدم که اگر انتخاب های غذایی خود و اتفاقات واقع شده را می نوشتم، شاید احتمال بیشتری داشت که بدنبال جایگزین های پرخوری بروم. توانستم نشان بدهم که چه اتفاقی می افتاد و برای تغییر خودم نقشه بکشم.

 

psychology-eating-1248703
این نقشه برای مدیریت خویشتن و حل مسئله، به بخش هایی اشاره میکند:
•    برای داشتن تغذیه سالم باید برموانع درونی خویش غلبه کنم(چون موانع بیرونی وجود ندارد)
•    کدام قطعه های پازل به اضافه وزن من کمک میکند
•    کسب مهارت های اساسی(تکنیک های ۴ کلید طلایی)و ایجاد نقشه تغذیه سالم،
من کشف کردم که زندگی من یک اکوسیستم است. همه الگوهای متفاوت در ارتباط و پیوند با همدیگر عمل میکنند ومثل شبکه های یک تور بهم بافته شده اند، همه چیز روی همدیگراثرمیگذارد.

این شبکه است که یا از وزن سالم شما پشتیبانی میکند یا بتدریج برمیزان بیماری شما اضافه میکند من داخل الگوهای غیر حرفه ای و غیر ماهرانه افتاده بوده بودم، اما از طریق حل مسئله گزینه های جدیدی به رویم باز شد، بتدریج به سوی رفتارهایی که روز به روز بهتر می شد، روآوردم….»
درزندگی انسان همه چیز بهم متصل است

جایگزین های الگوی عادت فعلی خود را کشف کنید

ما عادت ها را می سازیم…. بعداً عادت ها ما را می سازند!

همه جا الگوها، الگوها هستند. لحظه ای آرامش نیست!

چرخه های تعامل خودتان را کشف کنید: چطوری آنها روی شما اثر میگذارند؟

ازاسکالپل یا چاقوی جراحی توجه ورزیدن استفاده کنیدتاکشف کنید که چطوری الگوهایتان زندگی شما را اشغال کرده اند.

رفتارهای غذایی خود را آنالیز یا تحلیل کنید:
بوسیله تحلیل کردن رفتارهای تغذیه ای خودتان به ارزش بی شمار نگهداری اطلاعات سبک زندگی انتخابی تان، پی خواهید برد.
همچنین سرنخ های اسرار خودتان را کشف خواهید کرد:«هی، چطوری اینهمه اضافه وزن در بدن من ذخیره شده است؟»

بعد از اینکه مدتی این اطلاعات را نگهداری کردید و نوشتید، درباره خودتان ونحوه واکنش هایتان در موقعیت های متفاوت زندگی، به شناخت لازم دست می یابید.

ادامه دارد….

ترجمه بهمن ابراهیمی

یادداشت برداری یا سفرنامه نویسی از تغذیه-بخش دوم

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!