دفتر ثبت برنامه لاغری و کاهش وزن

dietsiqar-2452

دفتر ثبت اطلاعات وزن و برنامه لاغری
ثبت کردن ونگهداشتن اطلاعات میتواند کلید کسب وزن سالم و حفظ آن باشد.
این کار نقش یک  حامی را برای شما بازی میکند تا بطور سالمتری غذا بخورید و بهتر مراقب و مواظب اجرای  اصول تغذیه هوشمند باشید.
همچنین ثبت کردن و یادداشت برداری که خودش یک فعالیت مغزی است بطور قابل ملاحظه ای کالری مصرف میکند
ازنظر جسمی تحرک بیشتری پیدا میکنید
و مهمتر اینکه  کمک میکند تا برموانع عقبگرد یا عقب نشینی تان غلبه کنید.
می آموزید که چطوری مربی سبک زندگی خودتان باشید.
نسبت به خودتان یعنی به روحیات و افکارخود شناخت حاصل  میکنید و با انتخاب هایی که بعمل می آورید با خودتان صادقانه تعامل میکنید
خواهید دید که در زندگی تان چه اتفاقاتی می افتند
الگوهای رفتاری و ذهنی خودتان در زمینه تغذیه و در ارتباط با سایر امور( مردم، مکان ها و غذاها )را میتوانید شناسایی کنید
وقتی اطلاعات خود را ثبت میکنید الگوهایی را خواهید دید که موفقیت را در شما تشویق می کنند، یا ممکن است الگوهایی را شناسایی کنید که اصطلاحاَ «مناطق خطرخیز» می گوییم و به شما نشان میدهند در چه موقعیت هایی از مسیر خارج می شوید واز جاده سبز سلامت بیرون می افتید.
بنابراین شما قادر خواهید بود که واقعیت ها را مرور کنید بجای اینکه بخواهید با فرض های ذهنی که عمدتاَ‌ نگرانی های پوچ هستند تصمیم گیری نمائید.
و در نتیجه برای  راه حل های واقع بینانه تر برنامه ریزی خواهید کرد!
یادداشت ها به شما کمک میکنند تا انچه واقع می شود را ببینید و مسیر هدف تانرا دنبال نمائید. شاید با یادداشت کردن به  الگوهایی  در مسیرز ندگی تان برسید که دلتان بخواهد تغییر بدهید، یا الگوهایی را شناسایی کنید که پیشرفت و ترقی شما را نشان میدهند.
دفتر ثبت روزانه همچنین میتواند پاسخ های مثبت را در شما تحریک نماید، چونکه وقتی شما یک موضوعی را می نویسید، فرصتی می یابید تا درباره انتخاب خودتان فکرکنید.
همه این اطلاعات میتوانند کمک کنند تا استراتژی یا راهبردهایی را برای برطرف ساختن هر مشکل طراحی بکنید.

×××××××××××××××××××××

شیوه های مختلفی وجود دارد که شما بتوانید برنامه کاهش وزن و فعالیت های بدنی  خود را یادداشت کنید.
وقتی بتوانید شیوه های مختلف یادداشت برداری را تجربه کنید کمک میکند تا کشف کنید که کدام یک به نحو بهتری در مورد شما کارایی دارد.
پس بنابراین در نمونه های معرفی شده بسیار اهمیت دارد سیستمی را بیابید که برای شما جواب میدهد چونکه شما شخصی هستید که توانایی تحمل تمرین را دارید. ولی بهتر است برای دائمی ساختن و مستمر کردن کردن برنامه، باید یادداشت برداری را بصورت کار تفریحی و ساده و روان دنبال کنید و آنرا امری جبری، غیر ضروری، مزاحم و مخل تلقی نکنید.

داشتن دفتر ثبت کمک میکند تا مسیر اهداف تانرا دنبال کنید و الگوهای رفتار خود را کشف نمائید.

 

 

?تعیین هدف برای کاهش وزن

هدف شما در کاهش وزن خیلی اهمیت دارد. چون قرار است به آن دست یابید. اگر هدف تان بگونه ای باشد که عینی و واقعی نباشد چطوری می توانید بفهمید که آنرا بدست آورده اید یا خیر.

اکثر مردم اهمیت هدف گذاری را نمیدانند و یا اهدافی برای خود تعیین میکنند که ذهنی و خیالی است و در دنیای واقعی و با هیچ برنامه ریزی نمی شود آنرا بدست آورد.

یااینکه هدفی تعیین میکنند که با منظور و مقصود اصلی شان فاصله دارد و حتی در تضاد می باشد.

یعنی ناخواسته با هدفی که تعیین میکنند، برای سخت تر و پیچیده تر ساختن مشکل فعلی شان تلاش میکنند و به همین بعد از چندین سال می بینند که نه فقط لاغر نشده اند بلکه بسیار چاق و بد فرم گشته اند

پس باید هدفی که برای خودتان تعیین میکنید دارای ویژگی های علمی و صحیح باشد تا بتوانید به آن دست یابید.

لذا درهنگام تعیین اهداف باید آنها را  چک کنید که آیا:

✅قابل دست یابی هستند؟ یعنی آیا هدف تان بگونه ای است که به احتمال ۸۰٪ بتوانید آنرا بدست آورید؟

✅آیا هدف تان خاص است؟ نباید اهداف مبهم و کلی  تعیین کنید چون به نتایج مبهم و نامشخص می رسید و بعد از مدتی آنرا ترک میکنید.

✅آیا هدف مخصوص خود شماست یعنی از روی شخص دیگری کپی برداری نشده است؟ هدف گذاری شما بایستی متناسب با شرایط خودتان باشد تا بتوانید به بهترین نتیجه دست یابید.

✅آیا قابل تحمل است؟ باید هدف شما بگونه ای باشد که مطمئن شوید در طول زمان میتوانید به آن عادت کنید

اگر بعد از رعایت اصول اولیه هدف، با تلاش و برنامه ریزی به آن دست یافتید باید به خودتان پاداش بدهید. پاداشی که باعث خرسندی و رضایت خاطر بشود.

✳️هدف من برای این هفته:‌
……………………
………………………
✳️نقشه عملی من برای اجرای هدف:
………………..
…………………..
✳️گام نخست:‌
………………………
………………………………
✳️پاداش یا جایزه:‌
…………………………
………………………..

 

%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1-%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%88%d8%b2%d9%86-%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4

 

 

نکات طلایی:
نسبت به وارد کردن اطلاعات در دفترتان مطمئن شوید.
جذب کالری از منابع چربی را در هر روز به ۲۵ تا ۳۰ درصد محدود کنید
تعداد وعده های خود را بیشتر سازید و آنرا به ۶ وعده برسانید . ازگرسنگی دادن به خودتان و یا محرومیت و درمضیقه گذاشتن خود بطور جد خودداری نمائید
بتدریج غذاهای پرچرب را با کربوهیدرات های پیچیده  عوض کنید. مثل غلات کامل،دانه ها و مغزها و سبزیجات
اکثر روزهای هفته بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت جسمی یا ورزش بکنید.

 

این دفتر یادداشت برای یک هفته کامل می باشد.

 

شما از انواع گروههای غذایی فقط یک واحد آنرا انتخاب کنید.

 

برای کشف مقدار و اندازه یک واحد میتواند به منابع معتبری برای محاسبه واحد غذاهای مختلف رجوع کنید.
بعد از خوردن این غذاها آنها را چک کنید.

%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1-%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%da%86%d8%a7%d8%b1%d9%84%d8%b2

تفاوت چک کردن کالری و واحد غذاها در تغذیه هوشمند با روش های رژیمی این است که:‌

شما لازم نیست نخست به محاسبه و اندازه گیری کالری و تعداد واحد های غذایی مشغول باشید. ابتدا به روش چهار کلید طلایی میخورید و سپس  واحدها و کالری غذاهای خورده شده را در دفتریادداشت می نویسید.

بنابراین بعد ازخوردن چک میکنید که چند واحد مواد نشاسته ای یا کربوهیدراتی، میوه،لبنیات،سبزیجات، چربی، و پروتئین  و شیرینجات مصرف کرده اید.

 

%d9%85%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d9%88-%da%a9%db%8c%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%88-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%87%d9%81

 

 

درجدول فوق قسمت رنگی و یا مربع مستطیل های رنگ شده نشاندهنده درجه و میزان بالای آن گروه غذایی می باشد. مثلا  گروه نشاسته از ۶ تا ۸ واحد را شامل می شود، یا گروه میوه از ۳ تا ۴ واحد، گروه لبنیات از ۲ تا ۳ واحد و… را شامل می شود.
اگر شما واحد های پائین هرگروه را انتخاب کنید میزان کالری ورودی به بدن شما در هر روز ۱۳۰۰ کالری خواهد بود و اگر واحدهای بالا را انتخاب کنید و بخورید میزان کالری ورودی به بدن تان ۱۸۰۰ کالری می شود.

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!