درمان حساسیت و کهیر به علت ورزش

حساسیت فصلی

میزان گرده گیاهان در هوا بین ساعت پنج تا 10 صبح بیشتر از همیشه است.

درمان کهیر

آنافیلاکسی بر اثر ورزش نوعی از کهیر شدید است که به خاطر ورزش ایجاد می‌شود. علاوه بر کهیر این افراد ممکن است دچار تنگی نفس، مشکلات گردش خون ( احساس سبکی سر، فشارخون پایین ) و علائم مربوط به مشکلات دستگاه گوارش ( حالت تهوع، استفراغ و اسهال ) شوند.علائم می‌تواند چند دقیقه بعد از آغاز ورزش با خستگی، گرما، خارش و قرمزی شروع شود. اگر ورزش ادامه یابد کهیرها نمایان شده و می‌تواند همراه با تورم در صورت، لب‌ها، چشم‌ها و گلو باشد و در نهایت به آنافیلاکسی برسد.

کهیر کولینرژیک
کهیر کولینرژیک نوعی شدید از کهیر است که بر اثر افزایش دمای بدن ایجاد می‌شود. کهیرها بر اثر هر نوع افزایش دما، مانند دوش آب گرم، ورزش، غذاهای تند یا خوابیدن زیر پتوی زیاد در شب، ظاهر می‌شوند. احساساتی شدن زیاد نیز می‌تواند در افراد حساس باعث کهیر کولینرژیک شود.

کهیرها بسیار ریز هستند، حتی کوچک‌تر از جای نیش پشه. آن‌ها ممکن است گروهی کنار هم یا به شکل تکی ظاهرشده و به تدریج بزرگ‌تر شوند. اغلب کهیر کولینرژیک همراه با علائم شدیدتری خواهد بود، مانند علائم آسم یا فشارخون پایین.

 

آسم ورزش
بیشتر بیماران مبتلا به آسم با ورزش علائمشان تشدید می‌شود. آسم شامل التهاب در مسیرهای هوایی بدن است که می‌تواند روی بافت ماهیچه‌های نرم اطراف مسیر عبور هوا اثر گذاشته و باعث پیدایش علائم شود. محرک‌های آسم می‌توانند قرارگیری در معرض مواد حساسیت زا، سرما و هوای خشک، ورزش، استرس، رفلاکس اسید معده و عفونت‌های ویروسی باشد.

‫ورزش و حساسیت‬‎

ورزش‌هایی که توقف زیادی دارند،‌ مانند تنیس ، مشکلاتی مانند آسم را تشدید می‌کنند

راهکارهای مختلف برای کنترل آلرژی

 

1- آگاهی داشته باشید که چه چیزهایی آلرژی شما را افزایش می‌دهد و به چه چیزی آلرژی دارید. اگر به گرده گیاهان آلرژی داشته باشید، می‌توانید میزان وجود گرده در هوا را از سایت‌های مختلف متوجه شوید. اگر این میزان بالای 50 باشد برای شما خوب نیست که در آن هوا ورزش کنید.

2- زمان ورزش مهم است. میزان گرده گیاهان در هوا بین ساعت پنج تا 10 صبح بیشتر از همیشه است. بنابراین بهتر است در دیگر زمان‌های روز ورزش کنید. اگر می‌خواهید در زمانی که گرده در هوا زیاد است بیرون بروید از ماسک استفاده کنید. هنگامی که به خانه برگشتید بینی خود را شستشو دهید تا گرده‌ها خارج شوند. اسپری‌های بینی وجود دارند که برای افرادی که آلژری دارند و می‌خواهند ورزش کنند استفاده می‌شود تا کار آنها ساده‌تر شود. می‌توانید از پزشکان درخواست کنید که این اسپری‌ها را برای شما تجویز کنند.

3- آب و هوا نیز برای کسان یکه آلرژی دارند مهم است. اگر هوا خشک ، گرم و یا بادی بود در فضای بیرون ورزش نکنید، زیرا گرده بیشتری وارد بدن شما می‌شود. بسیاری از گرده‌ها ناراحتی‌های چشمی ایجاد می‌کنند. رطوبت بالا باعث بروز مشکل بیشتر می‌شود ، زیرا هوا سنگین تر می‌شود و تنفس سخت می‌شود. در مقابل، هوای بارانی مناسب است ، زیرا فضا را تمیزتر و از گرده‌ها پاک می‌کند.

4- ورزش مناسب خود را انتخاب کنید. ورزش‌هایی که توقف زیادی دارند،‌ مانند تنیس ، مشکلاتی مانند آسم را تشدید می‌کنند. فعالیت‌هایی که بدون وقفه انجام می‌شوند انتخاب کنید. برای مثال دویدن فعالیت مناسبی برای کسانی است که آلرژی دارند. شنا نیز برای تقویت شش ها مناسب است. دوچرخه‌سواری نیز خوب است. برای شنا باید مراقب باشید که استخر زیاد کلر نداشته باشد. دویدن در هوای سرد نیز مناسب نیست.

5- به نشانه‌های بدن خود توجه کنید. اگر از دارو استفاده می‌کنید و هم چنان با ورزش در فضای بیرون خسته می شوید. بهتر از داخل خانه بمانید.

6- سعی کنید قبل از شروع فصل تمرینات استفاده از داروهای آلژری خود را شروع کنید. صبر نکنید تا نشانه‌های آلرژی بروز کنند. اگر می دانید که حساسیت بهاره دارید، از اوایل بهار شروع به مصرف دارو کنید، از داروهایی استفاده کنید که قبلا کار ساز بوده‌اند.

منبع: آفتاب / خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!