دردعاطفی و تاثیر آن در اندام های مختلف بدن

آسیب های روحی

آسیب های روحی و ناامیدی های گذشته را به دست فراموشی بسپارید.

درد احساسی را می توان به عنوان غم و اندوهی سوزناک توصیف کرد که نشات گرفته از تجربیات تلخ و دردناک عاطفی باشد (مانند از دست دادن عزیزان) و می تواند از مواردی نظیر افسردگی، اضطراب، ناامیدی، ترس، و احساس گناه ریشه بگیرد.

در این حالت اگر شخص مرتباً به وقایع تلخ گذشته رجوع کند و آنها را همواره در ذهن خود مرور نماید شرایط او از آنچه که هست هم بدتر می شود.

زمانیکه دردهای احساسی این قدرت را پیدا کنند که بر روی حالات درونی، ارتباطات، و حتی زندگی شخصی و حرفه ای قربانی اثر بگذارند، آنوقت ذهن او را فلج ساخته و توانایی انجام هر گونه کاری را از او سلب می نمایند.

 

چه چیز سبب ایجاد دردهای احساسی می شود؟

افراد بسیار زیادی هستند که در طول زندگی خود دردهای احساسی متعددی را متحمل می شوند. این مشکل در کودکی بنا به دلایل مختلفی از قبیل بی توجهی اطرافیان، آزار و اذیت، ممنوعیت های غیر قابل توجیه، و یا فقدان والدین ایجاد شود و در بزرگسالی به دلیل اتمام یک ارتباط، طلاق، درگذشت عزیزان، قربانی شدن در یک جنایت، آزار و اذیت جنسی، و بیکاری ایجاد شود.

هنگامیکه فرد یک چنین ضربه روحی را تجربه می کند، اغلب کابوس می بیند و تصاویر ذهنی وحشتناکی از آن واقعه در ذهن خود مجسم می کند درست مانند کسیکه به او تجاوز شده یا اسیر شده.

دسته دیگری از افراد که دچار دردهای عاطفی هستند نمی توانند خودشان را از زندگی کردن در گذشته باز بدارند و بنا به همین دلیل قادر نیستند که آسیب های روحی و ناامیدی های گذشته شان را به دست فراموشی بسپارند. آنها خودشان را در یک چرخه گناه/تقصیر و تنبیه/مجازات گرفتار می کنند و وقایع قبلی را دوباره و دوباره در ذهن خود مجسم می نمایند.

در نتیجه این امکان وجود دارد که فرد دچار افسردگی شود. قربانیان یک چنین ضربه های عاطفی عموماً احساس می کنند که افراد بی ارزشی هستند و دیگران برایشان اهمیتی قائل نیستند و نهایتاً ناامیدی تمام وجودشان را فرا می گیرد. برخی غم و غصه خود را پنهان می کنند و برخی هم می خواهند با کارهای مخرب نظیر استفاده از الکل، خشونت، بی توجهی و سرکوبی احساسات، خودشان را از رودررو شدن با واقعیت ها منع کنند. شاید قصد دارند تا با انجام این کارها بر مشکلاتشان فائق آیند اما در حقیقت اعمالشان نوعی رونمایی از تمنایشان برای دریافت کمک است.

 

نحوه از بین بردن دردهای احساسی

تکنیک های بخصوصی وجود دارند که می توانند به افراد کمک کنند تا آسانتر به دردهای احساسی خود فائق آیند و آنها را قادر می سازند که از دام آسیب های روانی گذشته رها شوند. اولین گام در راه بهبودی “تعامل مستقیم” با احساسات فردی است. شخص باید به خود بقبولاند که دچار ضربه روحی شدیدی شده است.

روش های درمانی که می توانند به شما کمک کنند تا به روند عادی و روزمره خود بازگشته و شرایط زندگی شما در یک چهارچوب معین قرار می دهند به شرح زیر می باشند:

 

– مشاوره و مراجعه به روانشناس

– مداوا از طریق آسیب شناسی رفتاری

– مدیتیشن (مراقبه)

– درمان روحی

درمان کلی گرا و طبیعی نیز می توانند در این زمینه مفید واقع شوند، و به فرد احساس راحتی و اطمینان القا کنند تا راحت تر بتواند مشکلات خود را فراموش کند. شیوه های درمانی گیاهی و همچنین هومیوپاتی نیز مفید هستند. تکنیک های فوق100% مطمئن بوده، اعتیاد در بر ندارند، حالات درونی بیماران را تغییر داده، و استرس و اضطراب را نیز به میزان زیادی کاهش خواهند داد.

داروهای گیاهی که در این زمینه مفید هستند عبارتند از : جوشانده نعناى کلاهی (جنسScutelari) و آب بلغور (جوی خیسانده) که در عین حال اثر آرام بخش و مسکن نیز دارند.

هومیوپاتی یا جور درمانی پزشکی نیز در بهبود این نوع بیماران مفید است. اساس این باور آن است که براى درمان برخی بیماری ها باید داروهایی تجویز کرد که در شخص سالم نشانه هایی مشابه علائم بیماری مورد درمان تولید می کنند. جور درمانی بسته به نوع علائم بیماری و تصمیمات فردی در بیماران مختلف متفاوت و منطبق با نیاز همان شخص است.

از آنجایی که درمان کلی گرا بر مبنای ریشه یابی دلایل ایجاد اختلال استوار است و صرفاً علائم و نشانه های بیماری را بررسی نمی کند، نیاز به جمع آوری مستندات و اطلاعات بیشتری از وقایع زندگی فرد و به ویژه ضربه روحی دارد و در نهایت منجر به بهبودی و ایجاد هارمونی در زندگی وی می شود.

 

دردهای احساسی

تکنیک های بخصوصی وجود دارند که می توانند به افراد کمک کنند تا آسانتر به دردهای احساسی خود فائق آیند

 

سایر اطلاعات در مورد درد احساسی

زمانیکه در حال مداوای دردهای احساسی هستید باید با خودتان “خوب” باشید. تمرکز خود را بر روی “خود” ، “شادی” ، “بهبودی” معطوف کنید و در همان حال دردهای گذشته را از وجودتان بیرون بریزید.

 

نکاتی در مورد کنترل و اداره دردهای احساسی

– غذاهای سالم بخورید و برنامه غذایی متعادلی را دنبال کنید

– به اندازه کافی استراحت کنید

– با انجام حرکات کششی، استرس و اضطراب را از بدن خود دور کنید

– از تکنیک های ریلکسیشن مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، و یوگا کمک بگیرید

– دفتر یادداشتی تهیه کنید و هر روز احساسات خود را بنویسید. این کار رفتارهای شما را بهنجار کرده و اجازه می دهد که منبع ایجاد درد را سریعتر و آسانتر شناسایی کنید

– با کسی که به او اعتماد دارید و راحت هستید صحبت کنید

– دوش های آب گرم و طولانی بگیرید

– به چشمه های آب معدنی و سونا بروید و یا ماساژ‍ بگیرید.

– درد خودتان را با خلاقیت روی یک نقاشی به تصویر بکشید، در مورد آن شعر بگویید، ترانه بسرایید، و داستان بنویسید

– به مجموعه های مشاوره ی گروهی بپیوندید و با سایر کسانیکه ممکن است دردی مشابه با شما داشته باشند درددل کنید

– فراموش نکنید که شما خاص و منحصربفرد هستید – و لیاقت آنرا دارید که یک زندگی سالم، شاد، و موفق را دنبال کنید!

افکار مثبت در مقابل افکار منفی

در رابطه با افکار مثبت یا منفی سوال اینجاست که آیا تجربیات و اتفاقاتی که در زندگی رخ می دهد مثبت هستند یا منفی؟

به عنوان مثال فردی صبورانه منتظر صف قهوه است اما ناگهان یکی نظم صف را به هم می زند و جلوتر از او می ایستد. فردی که مدت ها بود منتظر نشسته بود ناراحت می شود و افکار و احساس منفی به سراغش می آید و روزی که خیلی خوب شروع کرده بود را خراب می کند و تا پایان روز احساس خوبی نخواهد داشت.

 

بدن، احساسات

در این تصویر می توانید ببینید که چه قسمت هایی از بدن تحت تاثیر چه احساساتی قرار می گیرند.

اما چه می شد اگر می توانست فردی که وارد صف شده را بپذیرد تا مجبور نشود تمام روز احساس و افکار منفی را تحمل کند؟

تاثیر مستقیمی که ذهن بر روی جسم دارد همیشه واضح و قابل تشخیص نیست. وقتی نگرش مثبتی به زندگی داشته باشیم بهتر می توانیم مشکلات درونی را حل کنیم و در نتیجه زندگی شاد و سالمی داشته باشیم. تمام احساس و تجربیاتی که داریم در حافظه سلول های بدن ذخیره می شوند.

بنابراین هر زخم حل نشده ای تا زمانی که کاملا آن را رفع نکنید در قسمت های مختلف زندگی تاثیرات خود را ادامه می دهد.

منبع:

www.mardoman.com

وب‌سایت بدونیم – مریم اسدی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!