کتاب ساده آن مثنوی تالیف محمود گودرزی

book23452354234523452345001

ساده آن مثنوی

ساده آن مثنوینام کتاب : ساده ی آن مثنوی

نویسنده : محمود گودرزی

تعداد صفحه : ۲۳۵

حجم فایل : ۱,۵۴۰ کیلوبایت

  • مثنوی، مشهور به مثنوی معنوی، نام کتاب شعری از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و صوفی ایران است. این کتاب از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است. در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوهٔ تمثیل داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است. این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام‌الدین حسن چلبی، در سالهای ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری/۱۲۶۰ میلادی تالیف شد. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود. این کتاب باز سرایی مثنوی معنوی همراه با تفسیر ابیات عرفانی و بازگردانی ابیات عربی جلد اول است.
  • مثنوی معنوی، اقیانوسی است از معانی بلند عرفانی و آفتابی است از سایه ی کتاب الهی، فرا راه شب گرفته ی انسان نیازمند شناخت، که پرتورهای درخشانش تعالی بخش روان سردگردان آدمی است.
  • این کتاب با شکوه و شعر بی نقاب که یکی از با شکوه ترین کلام بشر می باشد میتواند برای آدمی، رهبری نورانی باشد تا او را به قله ی معنویت و کمال و قرب الهی برساند، اما چون از سویی صدها سال از آن میگذرد و زبان بیان آن اندکی با زبان امروزی متفاوت شده است و از سوی دیگر زبان عرفان، زبان رمز و اشاره گویی است، و با این که تفسیرهای زیادی به این گنجینه ی بزرگ شده است ، اما باز هم خواندن آن مشکل می باشد و همین سختی متن و بی حوصلگی مردم در خواندن تفسیر باعث غریب ماندن این اثر سترگ و جاودانه ی مولانا شده است. به همین دلیل بنده ای حقیر تصمیم گرفتم تا جایی که توان دارد و توفیق الهی شامل حالش میگردد، این اقیانوس بیکران معارف الهی را در ظرف نظمی ساده تر و امروزی تر بریزد، باشد که بتواند گامی در راه بیشتر رواج یافتن معارف مثنوی درنسل جدید و آیندگان بردارد، و نیز مورد استفاده ی دانشجویان رشته ای ادبیات نیز واقع گردد. ان شاء الله.

دانلودمستقیم کتاب

downloadمنبع: پارس بوک

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!