به چه دلیل میخواهم این خوراکی را بخورم؟

لحظه ای دست نگهدار!

هنگامیکه به سراغ شیرینی و شکلات و میوه، دسر و غیره می روید تا بخورید، ازخودتان سئوال کنید؛

diet-98475239847592834557

به چه دلیل الان میخواهم این خوراکی را بخورم؟

 

بیشتر مردم متاسفانه دلیل روشن و عقلی ونیاز طبیعی برای غذا خوردن ندارند، بلکه  بطور اتوماتیک و ناهوشیارانه طبق عادت یا هیجان زودگذر و هوس به سراغ مواد غذایی می روند.

این اشخاص هنگامی که سعی دارند وزن خود را کم کنند، بخاطراجرای  نسخه های ممنوع کننده رژیم لاغری درگذشته، غالباً وسواس جبری به خوردن غذای ممنوعه پیدا کرده اند. ممنوعیت و محرومیت های گذشته غریزه آنها را برای خوردن خوراکی های ممنوع برنده تر ساخته است. یک نوع رابطه عاشق و معشوقی بین مواد و انسان درست می شود.

از طرف دیگر، بخاطر خوردن خوراکی های ممنوعه که لذیذ و خوشمره هستند، دچار احساس شرمساری، احساس گناه، گریز از غذا، خود بیزاری و سرزنش و تقبیح خویشتن دچار می شوند، روحیه ای که خوردن مجدداً خوراکی ممنوعه را بیشتر و بیشتر می سازد. درحقیقت یک سیگل باطل تشگیل می شود.

بهترین و مناسب ترین شیوه درمان یا راه خروج از این چرخه باطل، هوشیاری است.

وقتی سئوال فوق را قبل از خوردن ازخودتان می پرسید یعنی در وضعیت هوشیاری قرار دارید و امید بسیاری وجود داردکه از لغزیدن و افراط و زیاده روی در خوردن پیشگیری نمائید.

گام بعدی پس از هوشیاری نسبت به وضعیت خود، انجام اقدامات جایگزین است که به عوض غذا خوردن میتوانیم انجام بدهیم.

نکته مهم دیگری که در رابطه با غذا خوردن وجود دارد که بصورت تلویحی در سئوال اولی گنجانده بودیم، دلیل غذا خوردن بود. ما با طرح این سئوال خواستیم دلیل و علت غذا خوردن خود را بدانیم. تا چنانچه پس از بررسی فهمیدیم که دلیل درستی و طبیعی برای خوردن داریم، آنوقت مشغول خوردن بشویم.

بنابراین اجازه بدهید بحث را با دلایل صحیح غذا خوردن شروع کنیم:

 

 

دلایل صحیح برای غذا خوردن

مطمئن باشید برای غذا خوردن دلیل درست و طبیعی وجود دارد که میتوانید با شناختن و عمل کردن به آن، به راحتی غذا بخورید و از زندگی تان لذت ببرید.

 

تنها دلیل مهم برای غذا خوردن که بدیهی و اساسی است، داشتن احساس گرسنگی بدنی است.

در واقع بهترین دلیل و در راس همه دلائل قرار دارد. انسان فقط هنگامی میتواند غذا بخورد که دچارگرسنگی جسمی شده باشد.

ازخودتان سئوال کنید که تاکنون چند بار سعی کرده اید، مطابق احساس گرسنگی تان غذا بخورید؟ اصلاً، چقدر با احساس «گرسنگی بدنی و جسمی» آشنایی دارید؟

اکثرکسانی رژیم میگیرند مخصوصا آنهائی که رژیم های یویویی می گیرند که لاغر بشوند و وزن کم کنند، ازنظر گرسنگی دادن به خودشان  در مرتبه دکتری قرار دارند(من خودم هم مدت طولانی درگرسنگی دادن به خودم درجه دکتری داشتم!).

بنابراین اگر شما بخواهید با انکار و سرپوش گذاشتن و بی توجهی کردن به علامت یا سیگنال گرسنگی جسمی،از غذا خوردن پرهیز کنید، قطعاً و یقیناً یک اقدام غلط و نادرست  و خلاف طبیعت بدن تان مرتکب شده اید.

غذا خوردن درهنگامی که احساس گرسنه جسمی دارید، شبیه نفس کشیدن است. چطور میتوان تصور کرد که انسان بدون تنفس حتی برای دقایقی بتواند زنده بماند! آیا میتوان انسان را بگونه ای آموزش و تربیت کرد که بخاطر تنفس عمیق یا اصلا نفس کشیدن، دچار احساس گناه و شرمندگی بشود!

پس چرا ما انسانها اینهمه قصه و داستان برای غذا خوردن یانخوردن درست کرده ایم؟  چرا فکر میکنیم که با غذا نخوردن انسان میتواند به معنویت دست یابد؟ هرچه قارو غور شکم بیشتر شود و دردآن سخت تر، معنویت بیشتر می شود؟

باید بدانیم که در گرسنه نگهداشتن خود هیچ فضیلتی وجود ندارد! ذره ای معنویت در این کار نیست! به هردلیل کسی خودش را از خوردن و آشامیدن متعادل و مطابق طبیعت محروم سازد، بزرگترین گناه را مرتکب شده، اینکار حتی درمورد حیوانات هم شایسته نیست، یعنی نباید هیچ حیوانی را گرسنه نگهداشت!

 

diet-98475239847592834542

بنابراین این نکته طلایی را بخاطر داشته باشید، که هرگز بخودتان گرسنگی ندهید! هرگز!هرگز!

 

انسان هنگامی که ازنظر جسمی گرسنه هست، هرکدام از سلولهای بدن سیگنالهای درخواست مواد مغذی را ارسال میکنند. سلولهای بدن انسان به مواد غذایی خاصی دچار هوس نمی شوند. بلکه آنهابه آب،ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای امینه(پروتئین ها)، اسیدهای چرب، وگلوکز نیاز دارند. موادی که شما میتوانید از منابع مختلفی چون سبزیجات، میوه ها، حبوبات و دانه ها، گوشت ها، ومواد غذایی اشباع از کلیسیم، فراهم سازید و دراختیار سلول های بدن تان قرار دهید.

پس گرسنگی پیامی از جانب سلولهای بدن شماست! محروم نگهداشتن سلولهای بدن از غذا آیا انسان را به خدا نزدیک میکند؟

با گرسنگی کشیدن و محرومیت دادن به بدن شما بزرگترین گناه را مرتکب می شوید، چونکه در مقابل حکم صریح و آشکار خداوند مقاومت میکنید. بدن شما به اختیار خودش کار نمیکند، سلولهای شما به اراده خودش فعالیت نمیکند، آنها بواسطه نیروی هوشیاری که خداوند لحظه به لحظه بروجود انسان القا میکند، کار میکنند. وقتی شما اسباب بیرونی فعالیت آنها را قطع میکنید، یعنی در مقابل خداوند به جنگ برخواسته اید و اراده و خواست خداوند را ناقص و اشتباه میدانید!!!!!

این نکته ای برای کسانی که مدعی کسب معنویت از طریق گرسنگی هستند!

اما برای کسانی که با گرسنگی دادن به خودشان میخواهند لاغر شوند،و دائما با دستورات رنگارنگ رژیم هایی مختلف و جعلی وبی پایه و اساس خود را ضجر میدهند، باید بگویم مرتکب بدترین اشتباه ممکن در زندگی تان می شوید. با گرسنگی دادن به خودتان هرگز موفق نخواهید شد از چنگال چربی ها شکم، پهلو و باسن رهایی یابید!

 

اگرشما با غذا خوردن به هنگام گرسنگی همچنان دچار نگرانی از افزایش وزن هستید، باید بگویم که تجربه میلیون ها انسان لاغر اندام و یافته های مسلم علمی، اثبات کرده است که هیچ انسانی یا حتی هیچ حیوانی، بخاطرغذا خوردن در هنگام گرسنگی، دچار چاقی و انباشت دنبه و چربی نمی شود. بلکه کاملاً برعکس لاغرتر هم می شود.واقعاً،چرا؟
درد گرسنگی بدنی براساس حرکات دودی شکل یا پیچش عضلات درون معده همراه با غار وغور شکم سیگنال  خودش را به شما نشان میدهد.هرچقدر زمان میگذرد این سیگنال با احساس درد شدیدترو ناراحتی بیشتری همراه میشود.با طولانی تر شدن ساعت گرسنگی،احساس ضعف،کاهش قدرت تمرکز،سرکیجه، کاهش قدرت تحمل،عصبانیت، تحریک پذیری،د در رفتارهای شخص گرسنه، نمود پیدا میکند. چرا سلولهای مغزی که بیشترین مصرف کننده گلوکز هستند، تحت تاثیر مستقیم کمبود کالری می باشند.

معمولاً گرسنگی جسمی پس از آخرین وعده غذایی  و سپری شدن تقریبا و در حد متوسط بین ۳ تا ۴ ساعت بتدریج با سیگنال های ملایم خودش را آشکار می سازد و دقیقه به دقیقه بطور ملایم شدت می یابد.

گرسنگی جسمانی  سیگنال میدهد که هرچه زودتر غذا بخورید، ولی هیچ دستوری فوری برای خوردن یک غذای خاص مثلاً شیرینی و کیک و غیره  صادر نمی کند.

فقط کافیست به درون خود نگاهی بیاندازید؛  به نداهای بدن تان خوب گوش بدهید. او میخواهد با شما صحبت کند؛ ازشما چی میخواهد؟

فقط غذا.چی غذایی؟

از سنگ نرم تر هرچه باشد؟

 

diet-98475239847592834523

گرسنگی جسمی تنها شاخص و معیار برای غذا خوردن و نحوه سوخت رسانی  انسان در طول ساعات بیداری روز می باشد.

بنابراین شما باید بطور منظم طبق شاخص گرسنگی- سیری غذا بخورید، با گرفتن لقمه های کوچکتر و خوردن آرام و هوشیارانه به بدن تان فرصت بدهید تا از مرحله احساس گرسنگی به سیری که ۲۰ دقیقه می باشد،عبورکند.

هنگامی که با احساس گرسنگی ملایم غذا میخورید، می بایست با آگاهی و هوشیاری به اعمال و کردار خودتان از بوئیدن غذا، لمس کردن آن، نگاه کردن به آن، پرکردن قاشق وچنگال، بردن به داخل دهان و جویدن آرام  آن آگاهی و هوشیاری داشته باشید.

این شما هستیدکه انتخاب میکنید در هروعده غذایی چقدر غذا داخل معده خود جا بدهیدو سپس خوردن را متوقف سازید. ولی بهتر است از امروز به بعد ازمعده خودسوال کنید که تا در مدت ۴ ساعت آینده به چه میزان انرژی یا کالری  نیاز دارد؟ با احساس گرسنگی شروع میکنید و با احساس سیری ملایم خوردن را تمام میکنید، بدون اینکه اهمیت بدهید چقدر از غذایتان درته بشقاب تان باقی مانده است.

ادامه دارد….

 

دلائل بی اشتهایی و درمان آن

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!