خود را وزن کردن برای افراد دچاراختلال تغذیه ای

وزن کردن

 

لازم به یاد آوریست که هدف ازاین کتاب، ارائه برنامه کاهش وزن برای شما نیست، واینکه هدف از کاهش وزن با اصلاح تغذیه ناهنجار، سازگارنیز ندارد. آیا بیاد دارید که درمدل ۱ راجع به متوقف ساختن هرگونه طرح و نقشه کاهش وزن، درضمن بهبود ناهنجاری تغذیه ای توصیه موکد داشتم؟

توصیه کردیم که تا وقتی نتوانید ناهنجاری تغذیه ای  را بهبود ببخشید، تلاش برای کاهش وزن مثل گذشته اقدامی شکننده و بی ثمر خواهد شد. دراینجا میخواهم ضمن یاد آوری موضوع مطالب تکمیلی و مفیدی را برای آگاهی شما تقدیم نمایم :

میدانم که هنوز راجع به وضعیت وزن خودتان نگران هستید. ممکن است نگران باشید که تغذیه منظم  بمعنای خوردن بیش از آن مقدارغذایی  باشد که عادت دارید بخورید و منجر به افزایش وزن تان می شود. مایلیم یادآوری نمایم بیشتر افرادی که وزن شان  در روی دامنه یا طیف وزن سالم قرار دارد حتی کاهش وزن هم پیدا میکنند، دلیل  این نتیجه، درآن است که گرچه کالریهای بیشتری از مواد غذایی سالم  وارد بدن فرد می شود، به احتمال زیاد کمتر دچارتغذیه بینج می شوند و بنابراین کالریهای کمتری را وارد شکم می سازند.

این بدان معناست که درسرجمع کالریها، شما عملاً بیشترنمیخورید، حتی ممکن است کمتر هم بخورید!

پس چرا ازیک طرح ونقشه وعده غذایی سالم و تغذیه منظم پیروی نمیکنیم؟

وزن کشی قاعده مند

اکثر افراد برخوردار ازناهنجاری تغذیه  ای ، راجع به وزن کشی و اندازه گیری قد بطور مکرر و گاهی چندین بار در روز، علاقه زیادی نشان میدهند. آیا  شما هم اینگونه اید؟

 

اگروزن کردن مکرر اطلاعات غلط و گمراه کننده ای به شما بدهد، این عمل بسیار بی فایده است؛ وزن کردن مکرر پیشرفت شما را محدود می سازد چرا که به مشغولیت ذهنی با وزن و با اعداد روی ترازو درگیر می شوید.

 

وزن همه افراد درطول روز طبق قوانین طبیعی بدن، ازمیزان معینی نوسان بین ۲تا۳ کیلوگرم برخورداراست.

 

وزن بدن انسان به فاکتورهای بسیاری ازجمله موارد زیر بستگی دارد:

هنگامیکه غذا خورده اید وآشامیده اید،

هایدریش یا جذب آب بوسیله بدن،

اگرخانم باشید، وضعیت چرخه عادت ماهانه شما،

عملکردهای روده و شکم

وحتی درجه حرارت و رطوبت فضای بیرون!

 

وزن و نوسان

 

ازاینرو چیزی بنام «وزن حقیقی» برای هیچ کس وجود ندارد! ترازو فقط دریک لحظه خاص، سنجشی ازوزن شما را نشان میدهد. اگرشما اغلب اوقات خودتان را وزن کنید، این نوسانات نرمال وزن، یقیناً شما را به تفسیرخطا ازوزن تان سوق خواهد داد و بدنبال آن درمیزان وکیفیت تغذیه شما محدودیت وعدم را محدودیت را رقم خواهد زد.

به یاد داشته باشید  نمیتوانید با یک بار خواندن عدد روی ترازو،آنرا تفسیرمطلق بکنید. پزشکان معمولاً روندهای وزنی را دنبال میکنند که از مشاهده بیش از چهار وزن کشی قبلی بدست می آید. خودتان را به یک عدد گره نزنید. پیشنهاد و توصیه ما این است که به دامنه  وزن بیاندیشید که بدن و الگوهای تغذیه ای شما از سلامت برخوردار خواهند بود

این دامنه وزن شامل ± ۳ کیلوگرم خواهد بود.

توصیه ما این است که دو هفته یکبار بدن تانرا وزن کنید، همزمان، با یک ترازو، وهربار با کمترین میزان(یا بدون)لباس.

 چرا پیشنهاد وزن کشی دو هفتگی را میدهیم ؟ چون دانستن وزن  پس از دو هفته برای پیشرفت شما از آن لحاظ اساسی است که :

عادت های تغذیه ای شما درحال دگرگونی است، و اهمیت دارد که شما شناخت درست و صحیح راجع به این مطلب داشته باشید که عادت های تغذیه درحال تغییر شما بر روی وزن شما چه تاثیری داشته(یا نداشته)است. این یک چک و بررسی واقعی است.

به شما اجازه میدهد که پیشرفت خود در رسیدن به دامنه وزن مورد هدف خود، را رد یابی نمائید.

پرهیز از وزن کردن خود(برای کسانی که از وزن کشی می گریزند)، کمکی به معالجه شما نخواهد کرد.

اندازه گیری نمودن دو هفتگی وزن،آزمایش کردن تغییرات وزن، وشناسایی الگوهای وزن جاری برمبنای عدد هفتگی به شما کمک میکند تا برروندهای درست وبلند مدت تمرکز کنید.

بنابراین اهمیت دارد که خودتانرا زودتر از دو هفته وزن نکنید. اگر به هیچ وجه تحمل دو هفته انتظار را ندارید. می توانید با این شرط یک هفته ای وزن کنید اما نباید نسبت به عددی که بدست آمده کاملا متکی باشید. میانگین دوهفته را برای تغییرات خودتان قطعی تلقی کنید.

ضمنا اجرای این قاعده برای تان می تواند آسانترباشد اگرشاخص های وزن و قد خود را به کس دیگری بدهید تا آنرا برایتان نگهداری کند.

درصفحه بعد یک چارت یا جدول وزن را می بینید. پیشنهاد میکنم که با محاسبه شاخص توده بدنی خود  یا بی ام آی (BMI)و دامنه وزن سالم، ازفرمول مدل ۱ استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید تا برای فهم نحوه کامل کردن این چارت وزن به شما نکته کنکی باقی نماند.

ستون سمت راست برای وزن است. درجاییکه ستاره دار است، وزن فعلی خودتان را بنویسید.

ازوزن کنونی تان شروع کنید، داخل ستون وزن را پرکنید، هرکدام از خانه افقی با یک کیلوگرم کم و زیاد میشود.

بی ام آی(BMI) خودتانرا محاسبه کنید و آنرا در باکس یا خانه بعدی متعلق به وزن، بگذارید.

بالا و پایین دامنه وزن خودتانرا محاسبه کنید، عدد ۲۰ و ۲۵ را وارد نمائید که وزن بعدی منطبق با اندازه های راس- زیر باشد.

هردوهفته، وزن کنونی خود را علامت بزنید. به هیچ عددی وابسته نشوید. روند چهار هفته گذشته را جویا شوید.

 

وزن کشی، هفتگی، دو هفتگی

 

نمودار یا چارت وزن من(مثال)

اینجا نمونه ای از مدل یک قرار دارد: زنی که قد  ۱ متر و ۷۰ سانتی متر و وزن ۶۷ کیلوگرم دارد، و دامنه یا رنج وزن سالم او بین ۵۸- ۷۲ قرار دارد. بی ام آی کنونی او ۲۳٫۱۸ است. ما همچنین وزن این خانم در طول ۲۰ هفته را درجدول گنجاند ه ایم.

برای مشاهده چارت در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

 

ادارمه دارد…مدل ششم

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!