خودارزشمندی شما روی چه چیزی استوار است؟(۲)

ما قبلا بحث کردیم که افراد دارای اختلال تغذیه ای، نسبت به کنترل سیستم تغذیه، وزن بدن و شکل اندام خودشان ارزش فوق العاده زیادی قائل هستند، و در واقع اساس  احساس خود ارزشمندی آنان را همین موضوع تشگیل میدهد.

درنتیجه چنین باوری، در باره تغذیه، شکل اندام و وزن بدن شان مشغولیت ذهنی دائمی پیدا میکنند.این خود همین مشغولیت ذهنی در راستای حفظ  شیوه های کنترل تغذیه، شکل اندام و وزن بدن و طرز قضاوت آنان،نقش تعیین کننده دارد.

به این ترتیب برای ایجاد تعادل و توازن در زندگی این افراد ضروریست، سایر حوزه های زندگی ایشان بجز خوردن و آشامیدن، شکل و سایز و وزن بدن، مورد توجه و تمرکز قرار گیرید که در این مقاله آنرا بررسی میکنیم:

گسترش دیگر حوزه های زندگی

دو نمودار خودارزشمندی مربوط به یک شخص متعادل را با یک شخص دچار اختلال تغذیه ای را در مقاله قبل ملاحظه فرمودید و آنها را با همدیگر مقایسه کردید! آیا تفاوتهای بین دو نمودار را متوجه شدید؟

 

همانطور که می بینید یک شخص دچار اختلال تغذیه ای همه ارزش های زندگی را روی یک  حوزه قرار داده است. یعنی فقط شکل بدن، کاهش وزن و لاغری، و ظاهر اندام برایش اهمیت دارد.و تمام وقت و پول و توجه و حساسیت خود را روی این قسمت متمرکز ساخته است.

 

و از توجه داشتن و وقت گذاشتن برای سایر جنبه های زندگی کاملا غفلت کرده است؛ برنامه ریزی برای آینده، خانواده، مسافرت،‌تحصیلات، شغل و … طوریکه همه اینها در مقایسه با رژیم گرفتن، لاغری و شکل اندام، از کمترین اهمیت و ارزش، برخوردار هستند.

یک چنین وضعیتی بسیار خطرناک است و میتواند سلامت جسمی و روانی شما  را صدمه جدی بزند اگر نتوانید در چیزی که برایتان ارزش زیاد دارد،‌موفق شوید و آنرا بدست آورید.

یعنی اگر نتوانید به وزن ایده التان دست یابید، یا از دستورات رژیمی پیروی کنید،‌یا نتوانید بخوبی خودتان آرایش کنید، یا عیب و نقص تصوری خود را از چهره و ظاهرتان برطرف کنید،‌ قرار گرفتن در معرض دید مردم و رفتن به یک فضای اجتماعی برایتان دشوار می شود.

و اگر کسی نسبت به ظاهر شما توجه نکند، ایرادی بگیرید… آسیب جدی ازنظر احساسی و عاطفی به شما وارد می شود. چون همه تخم مرغ های خود را داخل سبد «ظاهر تان» گذاشته اید.

پس چه بهتر که اندک اندک  به دیگر جنبه های زندگی نیز ارزش قائل باشید تا اینقدر آسیب پذیر نشوید.

 

تمرین: لطفا این پرسش ها را ازخودتان بپرسید و صادقانه آنرا جواب بدهید:

چه چیزهایی وجود دارند که برای کسب احساس خودارزشمندی شما حائز اهمیت هستند؟

درنمودار دایره ای خود ارزشمندی، چندتا برش بوجود آورده اید؟

آیا کنترل داشتن بر خوردن، شکل اندام و وزن دریک برش قرارگرفته؟

آیا بزرگتراز هربرش دیگری است؟

اگرهمینطور است، بنابراین درحال اندوختن سرمایه های عاطفی و فکری خود دریک حوزه اززندگیتان هستید.

پس مواظبت و دقت بیشتری از جانب شما را می طلبد.

شاید تصورکنید علائق و چیزهای مهمتر دیگری در زندگی دارید،اما بخاطر داشته باشید این نموار توصیف کننده وضع فعلی شماست، نه آینده شما.

ولی باگذر زمان اگر دقت و مواظبت بیشتری بخرج ندهید،شاید موضوعات مهم زندگی جایگاه اندکی بخودشان اختصاص دهند.

 

یکی از رویکردها و شیوه های خیلی مهم و واقعاً اثربخش به منظور کاهش تمرکز از روی شکل اندام و وزن بدن،  شروع به توسعه دادن دامنه حوزه های دیگر زندگی تان میباشد؛

یعنی وسعت بخشیدن به بخش ها یا برش های دیگر نمودار دایره ای.

وقتی دست به این کار بزنید و بر حفظ تعادل در برش های نمودار اقدام کنید، آنوقت خواهید فهمید که زندگی تان، چقدر متعادلترشده، و به مرور زمان احساس قابلیت وخوشبختی شما افزایش می یابد.

ازکاربرگهای تمرین استفاده کنید که برای انجام این کار به شما کمک موثری خواهندکرد.

با برجسته ساختن دیگر حوزه های زندگی تان شروع کنید که میتوانند در شما احساس خود ارزشمندی را تقویت نمایند. اما نباید ازسهم کم اهمیت تری برخودار باشند. یعنی جزو برش های کوچکتر روی نمودار دایره ای نباشند.

 

اکنون یک ناحیه را که دوست دارید، با آن شروع کنید، انتخاب نمائید.

سپس به چند فعالیت فکر کنید که میتوانید با اجرای آنها، نسبت به برنامه خود بیشترمتعهد و پایبند باشید و احساس مسئولیت بکنید.

 به این نمونه توجه کنید.

مرضیه که قبلا فقط با کاهش وزن و رژیم گرفتن احساس خود ارزشمندی میکرد، متوجه شد که  دوستان، همکاران، و خانواده او ازجمله حوزه هایی بودند که نگرانی های دائمی او راجع به خوردن، شکل اندام و اضافه وزن را، تحریک می کردند یا  دامن زده اند.

در ضمن  فهمید که حداقل طی دو سال گذشته فقط یکی دو مرتبه با دوستان قدیمی و خوب خود ارتباط داشته است، بدلیل  اینکه می ترسیده ، بخاطر اضافه وزنی که دارد، ازجانب دوستان قدیمی مورد  سرزنش قراربگیرد.

 همچنین قبول کرد که دراین مدت از فعالیت های مورد علاقه و محبوب خود مثل گیتار نواختن، شمع سازی، پیاده روی پارک، کاملا غفلت کرده و کنار گذاشته بود.

بعلاوه متوجه شد  از شغل فعلی اش، مثل روزهای اول استخدام در شرکت، رضایت خاطر ندارد و علاقه اش بطور قابل ملاحظه ای کم شده است؛ چون درمحیط کار وقت زیادی را صرف فکر کردن راجع به رژیم گرفتن، لاغری و شکل اندام سپری میکرده است.

 اوتصمیم گرفت که با برگشت به کارهای موردعلاقه و تفریحات گذشته، و همچنین اصلاح ذهن خویش در مورد کارش، بتواند این جنبه های زندگی خویش را آبیاری کند تا جوانه امید و شادابی از آنجا در باغ زندگی اش شکوفه بدهد.

بنابراین  هفته ای دو جلسه برای نواختن گیتار  و یک جلسه برای شمع سازی اختصاص داد.

او همچنین راجع به این مسئله فکر کرد که ازکارفرمایش بخواهد اگر امکان پذیر بود، وظایف او را طوری تغییر بدهد که بتواند اندکی متفاوت تر از قبل کارکند.

 

همانطور که درمثال فوق متوجه شدیم، مرضیه چهار حوزه  دیگر زندگی خود را مشخص کرد که به فکر گسترش و بسط آنها بود. فعلا برای شروع و مقدمه دو مورد را انتخاب کرد که در آن موقع بنظرش بهترمیتوانست آنها را مدیریت کند.

کیفیت تغییر و بسط حوزه های زندگی

یادمان باشد تغییر تدریجی، همیشه اقدامی هوشمندانه است؛ یعنی شروع کردن با کاری که فکرمیکنید میتوانید آنرا مدیریت کنید یا فعالیت هایی که میتوانید بنحو موفقیت آمیزی عملی ساخته و به نتیجه برسانید.

نباید این نکته را فراموش کنیم که اگردرابتدا ی کار هستید، خیلی سریع تمرین تان را رها نسازید، چونکه این اقدام احساس خوب و دلنشینی در یک فعالیت تازه نیست.

گاهی اوقات قبل از اینکه  فعالیتی را شروع کنید، ممکن است با این فکر درذهن تان مواجه شوید که انجام آنرا دوست نداریدودلتان میخواهد، اجرای این کار را به تعویق اندازید.

بیشترافراد دراینجور مواقع، اغلب میخواهند منتظر بمانند تا برای اجرای کار، برانگیخته شوند، یعنی میل و رغبتی درآنها پیدا شود.

اما نکته بسیار مهم اینجاست که انگیزه خودبخودی و تصادفی ازراه نمی رسد و به ذهن شما خطورنمیکند، وقتی کاری را شروع می کنید، انگیزه آن هم بدنبالش تدریجا ظاهر می شود.

 

یعنی «کنش» یا «عمل»  همیشه قبل از «انگیزش» قرار دارد؛

 

با این شیوه  بزودی می آموزید  که زندگی شما متعادلترمی شود، ونباید روی یکی از حوزه های زندگی تان بیش از حد متمرکز شوید.

 

سعی کنید از کاربرگ هفتگی ” دیگرنواحی  بسط دهنده زندگی ام”  استفاده کنید.

برای انجام فعالیت های عینی برنامه ریزی کنید، و موارد تازه را به مرور زمان به فهرست فعالیت هایتان اضافه کنید.

فلذا بعد ازمدتی، اگر بخواهید حوزه دیگر زندگیتان را بگسترانید یا توسعه بدهید، میتوانید ازکاربرگ تمرین این مدل استفاده کنید تا فعالیت های خودتان را برای حوزه های تازه زندگی بخوبی طرح ریزی نمائید.

بنابراین

بسط دادن دیگر حوزه های زندگی تانرا،  با یکی دو حوزه  مهم درزندگی تان شروع میکنید،

و سپس فعالیت هایی را دراین قلمرو انتخاب کنید که به انجامشان متعهد باشید.

اقدامات دیگران را بصورت هوشمندانه ای درنظر داشته باشید.

سپس، ازشاخص ۰-۸ درجه ای استفاده کنید و

به حس لذت، شعف وپیشرفت خودتان،  قبل از شروع طرح و و بعد از انجام این فعالیت ها، نمره بدهید.

نکته کلیدی تمرین و پایبندی به آن آنجاست که از خودتان بپرسید: به چه دلیلی این فعالیت را اینقدر تکرار میکنی؟

فقط دلیل آن درجریان عمل به شما روشن شد، چاشنی احساس خود ارزشمندی شما در حوزه ای بجز وزن بدن، شکل اندام و رژیم و لاغری به روح و روان تان تزریق خواهد شد.

 

ترجمه و ویرایش بهمن ابراهیمی

خود- ارزشمندی(به خود ارزش قائل بودن) شما چقدر است؟-(۱)

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!