توصیه های مهم برای زنان ورزشکار بالای 40 سال

رباط، تاندون

عد از 40 سالگی از انعطاف‌پذیری زنان در ناحیه رباط‌ها و تاندون‌ها کاسته می‌شود

ورزش جزوی از زندگی سالم است و باعث کاهش بیماری‌های مزمن و افزایش انرژی در بدن می‌شود. زنان بالای 40 سال می‌توانند فواید زیادی از ورزش ببرند اما باید نکات خاصی را رعایت کنند.

زنان بالای 40 سال بهتر است که نکات زیر را در نظر بگیرند:

1ـ از آسیب‌دیدگی جلوگیری کنید

به حالت‌های مختلف بدن خود توجه کنید. بعد از 40 سالگی از انعطاف‌پذیری زنان در ناحیه رباط‌ها و تاندون‌ها کاسته می‌شود و میزان عضلات بدن کمتر می‌شود. بهتر است قبل از ورزش زمان کافی برای گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی بگذارید. ورزش‌هایی انجام دهید که کمتر به مفاصل شما فشار وارد کند.

2ـ میزان انجام ورزش‌های هوازی را افزایش دهید

هر چقدر سن افزایش یابد، سوخت و ساز بدن کمتر می‌شود و کمتر کالری می‌سوزانید. ورزش هوازی می‌تواند تغییر زیادی ایجاد کند. اگر در ناحیه زانو یا مچ پا احساس فشار می‌کنید نوع ورزش را تغییر دهید و بیشتر ورزش هوازی انجام دهید. میزان ورزش را کمتر نکنید. انجام ورزش‌های دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و شنا می‌تواند به کالری‌سوزی کمک کنند.

3ـ از بدن خود استفاده کنید

انجام ورزش‌های قدرتی باعث می‌شود که عضلات و استخوان‌ها سالم‌تر بمانند. ورزش‌های قدرتی همچون اسکات، پلانک و شنای سوئدی می‌توانند به افزایش قدرت بدن کمک کنند. این ورزش‌ها ضربان قلب را نیز افزایش می‌دهند.

4ـ از افزایش چربی شکمی آگاهی داشته باشید

بسیاری از زنان بالای 40 سال به دلایل تغییرات هرمونی چربی شکمی پیدا می‌کنند. حتی اگر زنان ورزش کنند احتمال دارد که این مشکل برای آنها ایجاد شود. نباید روحیه خود را از دست بدهید. ورزش در هر صورت تاثیرگذار است.

5ـ تیم تشکیل دهید

در کلاس‌های گروهی ورزش کنید تا انگیزه شما برای ورزش بیشتر شود. این کار باعث می‌شود که بیشتر بر انجام ورزش تشویق شوید.

ورزش منظم، ورزش زنان

ورزش منظم می تواند خوش آیند ، نیرو بخش و بی خطر باشد

6-حرکات لذت بخش و مطمئن را انجام دهید
ورزش منظم می تواند خوش آیند ، نیرو بخش و بی خطر باش ، اگر شما از چند پیشنهاد ساده زیر پیروی کنید:

۱) در شروع هر جلسه ، چند دقیقه با حرکات ساده مثل قدم زدن آرام بدنتانرا گرم کنید .تمرینات کششی در پایان هر جلسهء تمرینی ، بدن شما را نرم و انعطاف پذیر نگه خواهد داشت .

۲) تمرین با گامهای سریع ولی راحت : تنفس شما باید عمیق تر و تندتر از حالت عادی باشد ، اما باید توانایی حرف زدن را داشته باشید.

۳) بسیاری از مردم وقتی به صورت منظم و با دیگران ورزش می کنند ، لذت بیشتری از تمرین برده و آن را آسانتر می یابند . به دوستتان ملحق شوید یا به یک گروه که پیاده روی می کنند ، دوچرخه سواری می کنند و یا به باشگاه ورزشی بپیوندید.

۴) اگر ترجیح می دهید در خانه ورزش کنید این کار را با وسایل ساکن ، همچون دوچرخه ثابت یا نوار گردان انجام دهید و این وسایل را در یک محل مناسب قرار دهید . گوش کردن به موزیک و تماشای تلویزیون هنگام ورزش می تواند ، تمرینات شما را لذت بخش تر کند.

۵) اگر احساس فشار در قفسه سینه دارید و یا دچار سرگیجه ، ضعف ، تهوع و یا احساس شدت بیش از حد فعالیت شده اید ، تمرین را متوقف کرده و استراحت کنید . اگر علایم ادامه یافتند از پزشک معالج خود کمک بگیرید .

 

منبع: ایسنا/ ویستا

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!