تورم به بازار کلیه رسید؛ ۴۵ میلیون ناقابل

health19184985729438759834فروش عضو حساسی از بدن به بهانه بد بودن شرایط مالی و بیکاری، این روزها باب روز شده است. کافی است قدم در کوچه‌ای بگذاری که سراسر لیست خرید و فروش کلیه، البته با قیمت‌هایی گران‌تر از سال قبل زینت‌بخش دیوارهایش شده است. اینجا راه دوری نیست. همین خیابان ولیعصر (عج) خودمان، کوچه فرهنگ حسینی است. کوچه‌ای که پر است از شماره موبایل و اعلام سن جوانانی که می‌خواهند تکه‌ای از جان خود را به حراج بگذارند.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان نوشت: در سال‌های اخیر یکی از فعالیت‌های انجمن نفرولوژی کشور تلاش برای پیشگیری از بیماری‌های کلیوی بوده است که در این زمینه سعی می‌شود به افراد جامعه آموزش عمومی داده شود. بیماری کلیه، علائم بالینی ندارد و معمولا زمانی فرد متوجه ابتلای خود به این بیماری می‌شود که برای اقدامات درمانی دیر شده است. بنابراین بهترین راه، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. این در حالی است که با محافظت از کلیه‌های خود می‌توانید قلبی سالم نیز داشته باشید چرا که مشاهده شده که بیماری قلبی در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی ۳۰ برابر بیشتر از سایر افراد است.

در سال‌های اخیر وزارت بهداشت انجام آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری‌های کلیوی را در شهرهایی چون ابهر، شهرضا و فارسان انجام داده است. از هر ۱۰ نفر در جهان بین یک تا سه نفر دچار نارسایی کلیه هستند. بنابراین باید در ایران به پیشگیری توجه بیشتری کرد و با ساخت پایگاه‌هایی به افراد در زمینه تشخیص بیماری کلیوی و درمان آنها کمک کرد تا بدین وسیله بتوان به آمار دقیقی درباره مبتلایان به بیماری‌های کلیوی در ایران دست پیدا کرد. این‌گونه بیماری‌ها در جهان شیوع زیادی دارند و از سوی دیگر می‌توانند باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، تشدید آن و حتی مرگ ناشی از این‌گونه بیماری‌ها نیز بشوند. هم‌اکنون ۳۰ درصد از آمار مرگ و میر در دنیا به علت ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. با تبلیغات صورت گرفته در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در کشورهای پیشرفته میزان مبتلایان به این بیماری‌ها در این کشورها کاهش یافته است.

فروش عضو حساسی از بدن به بهانه بد بودن شرایط مالی و بیکاری، این روزها باب روز شده است. کافی است قدم در کوچه‌ای بگذاری که سراسر لیست خرید و فروش کلیه، البته با قیمت‌هایی گران‌تر از سال قبل زینت‌بخش دیوارهایش شده است. اینجا راه دوری نیست. همین خیابان ولیعصر (عج) خودمان، کوچه فرهنگ حسینی است. کوچه‌ای که پر است از شماره موبایل و اعلام سن جوانانی که می‌خواهند تکه‌ای از جان خود را به حراج بگذارند. مصطفی قاسمی، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی در جواب این سوال که چرا آن‌قدر بازار فروش کلیه با قیمت‌های نجومی داغ است، می‌گوید: من هرگز چنین چیزی نشنیده‌ام که کسی با قیمت نجومی کلیه بفروشد چرا که هر کس باید به انجمن مراجعه کند و زیرنظر انجمن اقدام به عمل پیوند کلیه بنماید و شرایط انجمن هم برای اهدای کلیه مشخص است. حتی اگر کسی بیرون از انجمن هم برای پیوند کلیه با شخصی توافق کند باز هم باید به انجمن مراجعه و با نامه انجمن به بیمارستان مراجعه کنند. حتی از طرف وزارت بهداشت به تمام بیمارستان‌ها بخشنامه فرستاده شده که حق ندارند بدون نامه انجمن حمایت از بیماران کلیوی اقدام به پیوند کلیه کنند. همچنین مبلغی که به عنوان هدیه به فرد اهدا‌کننده پرداخت می‌شود باید از طریق انجمن پرداخت شود.

تسهیلات دولت در قبال اهداکنندگان کلیه

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی اعلام کرد: در سال جاری به علت افزایش هزینه‌ها، به اهداکنندگان کلیه ۹ میلیون تومان به عنوان هدیه می‌پردازیم، اما این رقم پیش از این هفت میلیون تومان بود. علاوه بر آن، هزینه آزمایش‌های مورد نیاز برای‌ دهنده کلیه را انجمن حمایت از بیماران کلیوی پرداخت می‌کند. مصطفی قاسمی تاکید کرد: پرداخت هزینه‌ آزمایش‌های‌دهندگان کلیه از سوی انجمن حمایت از بیماران کلیوی تسریع در پیوند کلیه را موجب شده است، چرا که پیش از این دو تا سه ماه طول می‌کشید تا‌ دهندگان کلیه آزمایش‌های خود را تکمیل و به ما ارائه کنند، اما در حال حاضر این آزمایش‌ها طی یک هفته انجام و بین هفت تا ۱۰ روز‌دهنده کلیه به گیرنده آن معرفی می‌شود و همین امر منجر به افزایش استقبال گیرندگان از پیوند کلیه شده است. رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه داد: در حال حاضر برخی از بیمارانی که از سال ۸۸ در لیست انتظار پیوند کلیه قرار داشتند، در اولویت اول پیوند قرار گرفته‌اند و امیدواریم که با توجه به روند موجود، به‌تدریج انجام عمل پیوند کلیه به روز شود.

۲۵ میلیون تومان دادمش رفت

برخلاف صحبت‌های رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی فروشندگان کلیه نظرهای متفاوتی دارند. در میان شماره‌های بی‌شماری که بر دیوار نقش بسته‌اند یکی از آنها علی ز با گروه خونی (آ+) است و می‌گوید: حال مادرم بسیار بد است و دنبال خرید کلیه هستم. کلیه‌اش را یک ماه پیش فروخته و من دیر رسیده‌ام. سعی می‌کنم برای گرفتن مظنه بازار از زیر زبانش قیمت فروش تکه‌ای از جانش را بپرسم، با شوق می‌گوید: ۲۵ میلیون تومان دادمش رفت. مجبور بودم. چقدر خواهرم به خاطر فقر ما از شوهر معتادش کتک بخورد. همان بهتر فروختم. حالا هم اجاره خانه می‌دهم، هم یک پراید زیر پایم است که مسافرکشی کنم، هم خواهرم کنار دستم آرامش دارد! می‌گویم: چرا به کسی که کلیه دادی نرفته از انجمن حمایت از بیماران کلیوی درخواست کند تا این مبلغ سنگین را پرداخت نکند؟ جواب مشخص است. طرف دو سال در انتظار بوده، اما چون حالش وخیم شده مجبور به پرداخت این مبلغ و دریافت کلیه از من شد. این حکایت تلخی است که بیشتر متقاضیان فروش کلیه در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال قرار دارند و بسیاری از آنها متاهل هستند و زیر بار زندگی کمرشان آنقدر خم شده است که می‌خواهند جانشان را حراج بگذارند یا جوانانی هستند که برای کمک خرج خانواده‌های‌شان آستین بالا زده‌اند و با جان‌شان به جنگ سرنوشت رفته‌اند.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!