تنش جسمی در هنگام ارتباط غیر جسورانه(۱۵)

تنش جسمی در هنگام ارتباط غیر جسورانه

مباحث مدل پنحم برای رهایی از تنش جسمی

تنش جسمی

هنگامی که بصورت منفعلانه یا تهاجمی با دیگران ارتباط برقرار میکنیم اغلب دچار احساس اضطراب یا خشم می شویم که میتواند بطور مستقیم در بدن ما نیزبازتاب پیدا کند. احساس تنش درشانه ها، گردن،فک یا درکل بدن را تجربه میکنیم.

با گذشت دقایقی از احساس تنش در بدن، ممکن است  به سردرد، کمردرد، مشکلات گوارشی  و سایر مشکلات جسمی دچار شویم وکسب آرامش در چنین وضعیتی تقریبا غیر ممکن می شود.

اگر بخواهیم با یک چنین حالت احساسی و جسمی به ارتباط بپردازیم یا ادامه بدهیم، یقینا امکان ارتباط جسورانه کاملا سلب می شود، چرا که برای ارتباط جسورانه ما باید بتوانیم انگیختگی وتنش را کنترل کنیم تا وقتی درموقعیت هایی دچار احساس ناراحت کننده می شویم، بدن مان به تنش درگیر نشود.

 

شناسایی تنش جسمی

اولین گام  درجهت کاستن از تنش جسمی و بدنی شناسایی نقاطی از بدن است که درگیرتنش می شود. به جدول زیر نگاهی بیاندازید. درمقابل قسمت هایی که احساس تنش می کنید، تیک بزنید.

 

ناحیه تنش تیک تنش
فرق سر  
پیشانی  
چشم ها  
شقیقه یا گیجگاه  
فک  
گردن  
شانه ها  
پایین بازوها  
بالای بازوها  
دست ها  
شکم  
پایین کمر  
کپل  
ران  
قوزک پا  
پا  

 

آیا میتوانید در نواحی دارای تنش به یک الگو دست یابید. آیا تنش را عمدتاً در شکم  و پایین کمر، در بازوها و پاها، یا اطراف گردن و شانه ها احساس میکنید؟ شاید لازم باشد این تمرین را با قرار گرفتن درموقعیت اندک استرس آورتری تکرار کنید تا ببیند آیا در نواحی مشابهی دچار استرس می شوید یا نواحی متفاوت.

تنش جسمی‬‎

کاستن از تنش جسمی

هنگامی که به ماجرای تنش زا توجه می کنید از اینکه واقعاً چطوری دچاریک چنین تنشی شدید،  اغلب شگفت زده می شوید. خبرخوب این است که برخی تکنیک آرامبخشی وجود دارند که میتوانید با استفاده از آنها تنش جسمانی را کاهش بدهید. درست مثل همه مهارت های قابل یادگیری در این مدلها، تکنیک های تنش زدایی را باید تمرین کنید تا از تاثیر واقعی شان برخوردار شوید.

فهرست برخی از تکنیک های کاهش تنش جسمی به این شرح است:

ورزش

مدیتیشن

ماساژ

رلکسیش عضلانی تدریجی

یوگا

تجسم سازی

آرام سازی تنفس

تای چی

اگرمیتوانید به بعضی از فعالیت هایی  فکر کنید که میتواند میزان تنش شما را کاهش بدهد، آنها را هم یادداشت کنید.

این فعالیت خاص شما شاید جزو فهرست بالا باشد یا شاید فعالیت های شخصی دیگری باشد که می دانید تنش شما را کم میکند، مثل گوش سپردن به موسیقی یا دوش گرفتن. درعینحال مطالعه مدل های باقی مانده به شما نشان خواهد داد که میتوانید یکی از فعالیت ها یا ورزش های کاهش دهنده تنش را بصورت روزانه انجام دهید.

در ادامه مطالب تکنیک های آرامبخشی را معرفی میکنیم که شاید قبلاً آنها را تجربه کرده باشید.

ادامه دارد…

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!