تغذیه نوزاد و آموزش یک نوع سوپ ویژه

cooker14997822427518024410065

اگر از آب گوشت استفاده میکنید چربی روی آن را بگیرید این سوپ برای نوزادان ۸-۹ ماه و بالاتر از آن مناسب است

 

اگر از آب گوشت استفاده میکنید چربی روی آن را بگیرید این سوپ برای نوزادان ۸-۹ ماه و بالاتر از آن مناسب است

 

مواد لازم:

کره به اندازه یک فندق

روغن زیتون ۱ قاشق مربا خوری

آرد ۲ قاشق کربا خوری

آب یا آب گوشت ۱ لیوان

گوجه فرنگی متوسط ۲ عدد

سیر ۲ حبه سیر

نعنای خشک

نمک خیلی کم

طرز تهیه :

آرد را در کره وروغن زیتون تفت می دهیم سپس  گوجه فرنگی رنده شده و آب گوشت را می ریزیم  و سیر و خیلی کم نمک ریخته و مرتب هم میزنیم تا بجوشد حرارت را کم کرده و ۵ دقیقه می جوشانیم وقتی پخت کمی نعنای خشک می ریزیم

 

تغذیه نوزاد در ماه نهم و دهم زندگی ؛ نکات و نمونه برنامه تغذیه نوزاد

cooker1499782242751802441800

دفعات تغذیه نوزاد ۳ تا ۴ وعده در روز است و اگر شیرخوار میل داشته باشد یک تا دو میان وعده هم به آن اضافه شود .

 

تغذیه نوزاد ان در ماه نهم و دهم زندگی بسیار مهم و اساسی است زیرا بیشتر شیرخواران از ۹ ماهگی این مهارت را پیدا می کنند که با دست خودشان غذا بخورند و مایعات را با استفاده از هردو دست خود از لیوان های دسته دار نشکن بنوشند ( لیوان های لبه دار که به تازگی برای کودکان تهیه شده است مناسب نیستند زیرا سبب اختلال در گرفتن پستان مادر می شوند ضمن آن که تمیز کردن آنها هم مشکل است .)

در این سنین ، برای تغذیه نوزاد میتوان  از غذاهایی با غلظت بیشتر مثلا حلیم و پلو استفاده نمایند و غذاهای انگشتی را با دست خود بردارند . این زمان از نظر ارائه غذاهای جامد نرم بسیار حیاتی است و اگر این غذاها حدود ده ماهگی ارائه نشود خطر مشکلات تغذیه ای بعدی افزایش می یابد .

در این دو ماه علاوه بر برنامه غذایی ماه هشتم ، نان ، ذرت ، ماکارونی ، رشته فرنگی و سایر حبوبات ( به جز نخود و لپه ) به برنامه غذایی کودک اضافه می شود .

بنابراین می توان انواع سوپ ها ، آش ها ، حلیم ها و پلو هایی تهیه کرد که همراه با گندم  ، ذرت و یا حبوبات باشند . هرسه روز یک بار می توان یکی از حبوبات را به برنامه غذایی شیرخوار اضافه نمود .

 

cooker1499782242751802441804

از پایان ۶ ماهگی که غذای کمکی شروع می شود تا پایان ۱۲ ماهگی

 

دفعات تغذیه نوزاد ۳ تا ۴ وعده در روز است و اگر شیرخوار میل داشته باشد یک تا دو میان وعده هم به آن اضافه شود . مقدار غذا بستگی به میل شیرخوار و میزان شیر دریافتی او دارد .

از پایان ۶ ماهگی که غذای کمکی شروع می شود تا پایان ۱۲ ماهگی ، غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است لذا شیرخوار باید در طی روز و شب به مکرر و برحسب تقاضا و تمایل خود کودک هم چنین قبل از هر وعده غذای کمکی با شیر مادر تغذیه شود تا بخش زیادی از انرژی و نیاز او به مواد مغذی و مایعات تامین گردد.

 منبع : ایران سلامت/ دکتر سلام

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!