تغذیه و تحرک بدنی چه تاثیری روی فعالیت شیمی مغز میگذارند؟(۲)

health-khab-98475239847592834507

آیا بقدرکافی می خوابید؟

۷ الی ۸ ساعت خواب در روز برای سلامتی انسان حیاتی است. بین میزان خواب انسان و خطر گرفتار شدن به اضافه وزن رابطه تنگاتنگ وجود دارد. محرومیت ازخواب یعنی کاهش ترشح هورمون لپتین  همان پروتئین خون که اشتها را خاموش می می سازد.  و در مقابل افزایش  هورمون  گرلین ماده ای که انسان را به خوردن سیری ناپذیر تحریک میکند. در کم خطر ترین صورت کسانی که دچار محرومیت از خواب شبانه می شود نوعاً ۱۰% کالری بیشتری مصرف میکنند!

لذا نسبت به موضوع خواب جدی و حساس باشید.

اگر شما احساس افسردگی میکنید یا غمگین هستید و فکر میکنید نیاز دارید چیزی را بدست آورید یا پاداشی را دریافت کنید،  این احساس در شما منجر به بالا رفتن میزان دوپامین در مغزتان می شود، ماده ایکه موجب افزایش تمنا و میل به غذا شده و توجه شما را به سمت جستجوی شیوه های تغذیه ای لذتبخش و خوشگذرانی یا اعمال پاداش دهنده از جنس دهانی  بیشتر می سازد.

تفکرات مثبت و آرامش بخش منجر به افزایش سروتونین می شوند، ماده ایکه میل شما به غذا را کم میکند، و احساس سیری شما را بیشتر می سازد، که همگی اینها کمک میکند تا طبع یا خصلت خود را کنترل کنید، خواب تان را بهتر سازید، درعینحالیکه تمایلات جنسی تان متعادلتر می شود، و قدرت حافظه تان تقویت میگردد.

 

خوردن غذای محبوب و دلخواه نقش مهمی در ایجاد توازن و تعادل در رابطه با ذهن و مواد غذایی ایجاد میکند.

هنگامی که غذای مطلوب  و دلخواه تان را می خورید این عمل باعث می شود که بدن تان اندروفین بیشتر ترشح کند. این کاریک فایده دارد و یک ضرر:
اگر زیاد گرسنه باشید ممکن است به افزایش سرعت در تغذیه منجر بشود که موجبات خوردن بیشتر در شما می شود.
فایده آن هم احساس مثبت و رضایتمندی از زندگی و کمتر شدن میزان هوس به تنقلات و سالم سازی رابطه با مواد غذایی می شود. یعنی رابطه عاشق و معشوقی بین شما و خوراکی های ازبین می رود.

اساساً این را میدانیم که محرومیت  و دوری باعث تولید جاذبه و مجذوبیت می شود. و وصال جاذبیت های هر معشوقی را از او می گیرید.

family-namzadi-23478592834714

افزایش در نورفین فرین باعث افزایش در احساسات منفی، احساسات بی اعتمادی، و افزایش تمنای به جنگیدن یا گریز از موقعیت های تلخ و رنج آور می شود

اندروفین (ماده مخدر طبیعی بدن که به انسان حس وحال عالی میدهد) هنگامی که کاهش پیدا میکند، باعث می شود میل برای کسب لذت یا راحتی، تمنای خوردن مواد غذایی متفرقه یا هله هوله، ورزش افراطی، یا مصرف الکل زیاد شود.

ورزش باعث تغییرات مهم در شیمی مغز می گردد: با ورزش کردن بدن بطور طبیعی اندروفین را ترشح میکند که مورفین طبیعی بدن برای ازبین بردن درد و فشار و ناراحتی های عصبی است. همچنین ان پی وای (NPY) یا نروپپتید وای را کنترل میکند که اضطراب و هیجان را کاهش میدهد و همچنین هوس به کربوهیدرات ها را کم میکند و احساس رضایتمندی و خشنودی را بیشتر می سازد.

بعد از اینکه شخصی ورزش میکند، میزان غیر عادی کورتیزول کاهش می یابد، دوپامین کم می شود(هورمون تحریک و برانگیختگی)، و نروپین فرین کمتر می شود، که منجر به توقف اشتها و تثبیت روحیه میگرد و شما احساس بهتری بدست می آورید.

diet-9847523984759283405

پیوند میان مواد مغذی و عواطف و روحیات

متاسفانه بسیاری از مردم بصورت خودسرانه و یا تحت نظر و توصیه و نسخه برخی رژیمها، به منظور لاغری یا کاهش وزن، به حذف مواد غذایی ضروری بدن و جایگزینی آن با برخی مواد غذایی دیگر میکند.

شاید در کوتاه مدت بخاطر محرومیت بدن وایجاد شوک،آثار کمبود مواد غذایی معلوم نشود ولی در بلند عوارض بجای مانده و صدمات آن به سیستم عصبی و اندام های حساس، بتدریج خود را نشان میدهد.

با نگاه به این جدول می توانید متوجه شوید که وجود ویتامین های و مواد معدنی که از طریق خوردن مواد غذایی مختلف به بدن داخل می شود، تا چه اندازه در احساس و روحیه ما موثر می باش.

مخصوصا کسانی که دائماً عصبی هستند، استرس دارند، اضطراب را تجربه میکنند یا افسردگی دارند، حتماً باید در جدول غذایی خود دقت کنند و هرم غذایی سالم مورد توصیه متخصصان را رعایت نمایند.

ترجمه و ویرایش بهمن ابراهیمی

 

تغذیه و تحرک بدنی چه تاثیری روی فعالیت شیمی مغز میگذارند؟

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!