تغذیه و تحرک بدنی چه تاثیری روی فعالیت شیمی مغز میگذارند؟

☄شما همان چیزی می شوید که فکر میکنید، میخورید وانجام میدهید!

چگونگی الگوهای سبک زندگی، انتخاب مواد غذایی، خود سازی یا خویشتن پروری، و فعالیت جسمانی عمیقاً بر روی شیمی مغز انسان، روی روحیات، میزان فشار، اعتیاد، درک انسان از سلامتی و بهزیستی، و نهایتاً وزن بدن تان تاثیر گذار هستند.
مواد غذایی بجز کسب میزان قابل ملاحظه ای لذت و شعف برای شما، انرژی ومواد مغذی مورد نیاز بدن تان برای فعالیت های مختلف را نیز فراهم می سازد؛ غذا همچنین روی اشتها و روحیه انسان تاثیرمیگذارد. تحقیقات نشان میدهند که غذاهای خاص والگوهای سبک زندگی تاثیر قدرتمندی بر روی شیمی مغزمعروف به “نروترانزمیترها” neurotransmitters  برجای میگذارد.

Image result for ‫فعالیت مغزی‬‎
سروتونین:این ماده شیمیایی بعد از خوردن شیرینجات(قند ونشاسته) دربدن جاری می شود. به انسان حس آرامش زیادی می بخشد، روحیه را افزایش میدهد و افسردگی را نیز بطور موثر کاهش میدهد. سروتونین از اسید امینه تیپوتوفان درست می شود. ترشح زیاد سروتونین به کنترل اشتها  نیزکمک میکند، هوس را ارضا می سازد، و احساس آرامش درونی و راحتی را بوجود می آورد.
دوپامین یا نروپین فرین: این مواد شیمیایی بعد از خوردن پروتئین(انواع گوشت قرمز و سفید، لبنیات، سبزیجات ) ترشح می شود. تمرکز ذهنی و هوشیاری انسان را ارتقاء میبخشد. این نروترانزمیترها از اسید امینه تیروسین ناشی می شوند.
 گرلین: نروترانزمیتری است که وقتی به میزان بالایی ترشح شود، میل اجتناب ناپذیربرای خوردن را بوجود می آورد.
نروپپتید وای یاNPY : موجب افزایش هوس به کربوهیدرات ها می شود درهنگامی که میزان آن بالابرود.
گالانین: هنگامی که میزان آن در بدن افزایش یابد، میل به خوردن غذاهای چرب زیاد می شود.
کورتیزول: غده اضطراری بدن یعنی  غده فوق کلیوی، هورمون کورتیزول را به عنوان تعدیل کننده اولیه برای کاهش شدت استرس ترشح میکند. کورتیزول تولید سروتونین را کاهش میدهد. اگر خوردن خوراکی و غذا برای خلاصی از فشار عصبی و استرس درشما به عادت نرمال تبدیل شده باشد، هورمون کورتیزول کالری اضافه ناشی از غذا  را بصور چربی  در نواحی شکم و باسن هایتان ذخیره سازی میکند.
 اندروفین: بدن بصورت طبیعی برای رهایی از درد اندروفین زیادی آزاد می سازد و درهنگام تشرح زیاد اندروفین ، لذت زیادی به انسان دست میدهد.

سبک زندگی و مواد غذایی چطوری روی شیمی مغز اثر میگذرد.

وقتی سعی دارید بنا به دستور نسخه های رژیمی  برای لاغری و کاهش وزن، کالری  مورد نیاز بدن تان را کاهش بدهید، اولین جایی که این کمبود را احساس میکنید مغز شماست. چون مغز بیشتر مصرف کننده کالری است. یعنی در واقع به مغزتان محرومیت از کالری را می چشانید و به عبارت علمی تر سروتونین را از مغزتان میگیرید(نروترانزمیتری که به کسب احساس آرامش، راحتی و خشنودی کمک میکند، ونقش محوری درتنظیم میزان اشتها دارد).

☄ این کار منجر به افزایش هوس ها یا ویارها برای غذاهای مختلفی می شود، افسردگی، اضطراب، بی رخوتی و بیحالی، احساس نومیدی یا خشم همگی افزایش می یابند.

Image result for ‫فعالیت مغزی‬‎

☄بطور کلی و اساساً رژیم گرفتن یعنی کاستن بلادرنگ تولید مواد شیمیایی مغزکه پشتیبان سلامت ذهن، روح و روان، وجسم شما هستند.
? اگر از روی وعده های غذایی خود می پرید، این کار شما منجر خواهد شد تا میزان قند خون شما بطور نرمال کاهش  یابد و هوس های شما شروع به افزایش کند. این کار همچنین سبب افزایش در گرلین (نروترانزمیتری که میل کنترل ناپذیر و اجتناب ناپذیر به خوردن تولید میکند) و نیز کاهش نروپپتید وای می شود، که هوس به خوردن کربوهیدرات ها را افزایش میدهد.

این عمل به یک آرزوی توقف ناپذیر برای خوردن غذا به مقدار زیاد منجر می شودو دفعات خوردن شما مخصوص دله خواری را بشدت افزایش میدهد، که منجر به تغذیه بینج به یا پرخوری کنترل ناپذیر می شود که بطور قطع و یقین شما نمیخواهید این اتفاق بیفتد!

?هنگامی که برای کاهش وزن  کالری مورد نیاز و ضروری بدن خود را کم میکنید، این کارسبب می شود ترشح هورمون انسولین و ترشح هورمون تیروئید کاهش یابد.تیروئید دستور کند سازی متابولیسم  را میدهد و کاهش انسولین  دفع چربی از بدن را  بشدت کم میکند و شما نمیتوانید وزن  کم کنید و به وضعیت فلات یا ایست وزن می رسید.

?هرچقدر در رژیم غذایی  شما چربی بیشتری وجود داشته باشد، باعث ترشح هورمون  اندروفین  می شود. اساساً اندروفین را بعنوان  مورفین بدن می شناسند که باعث تولید لذت و رهایی از درد می شود و یکجور نئشگی  و عورج ذهنی به شخص دست میدهد.  با افزایش هورمون فوق، آنطور که تحقیقات نشان میدهند نروترانسمیتر گالانین  در بدن شما بیشتر می شود. وظیفه این انتقال دهنده عصبی تولید آرزو یا هوس  به غذاهای پر چرب می باشد.
بنابراین هرچقدر در رژیم غذایی چربی بیشتری باشد، گالانین زیاد تری ترشح می شود و گالانین بیشتر تولید شده، موجب می شود شخص نسبت به غذاهای چرب تر بیشتر دچار هوس شود یا خوردن اینگونه غذاها را بیشتر ترجیح بدهد.
یافته های محققان نشان میدهند که خوردن چربی کمتر برای چندین هفته سطح گالانین را کم میکند و میل به خوردن غذاهای چرب کمتر می شود.

diet-98475239847592834567
درنهایت شما  هم به خوردن غذای چرب کمتر دچار هوس می شود و درعینحال از کربوهیدرات های تصفیه شده و با گلایسمی بالا نیز خودداری خواهید کرد.

? بی جهت نیست که اکثر مردم به خوردن کربوهیدرات های زیاد (قندها و نشاسته ها) علاقه نشان میدهند . چون  ترشح سروتونین را بالا می برد و درنتیجه آن شما احساس آرامش و سکون بیشتری بدست می آورید. درست به همین دلیل است که ترکیب  شکر و چربی که دربیشتر دسرها وجود دارد، اینقدر طرفدار دارد چون دو هورمون فوق العاده مهم اندروفین و سروتونین را افزایش میدهد و شما به احساس آرامش و خوشنودی دست می یابید.
مسئله اینجاست که به  سهولت هوس خوردن شیرینی و دسر به سرتان می زند و تعداد این هوس ها در جریان کاهش وزن بطور عجیبی افزایش می یابد.چون بدن برای ترشح اندروفین درهنگام مشکلات و دغدغه های معمول کند عمل میکند و نسبت به مواد شیرین شرطی شده است. یعنی شما به شیرینی و چربی معتاد شده اید.

 

? استرس یک عامل کاملاً رایج و مسلط در زندگی انسان است اما نوع پاسخی که ما به این فشار عصبی میدهیم باعث ایجاد عوارض خطرناک می شود. هنگامی که تنهایی و دلتنگی یا استرس افزایش می یابد، این کار منجر به بالارفتن کورتیزول ودرنتیجه موجب گروگان گرفتن چربی های شکم و باسن شده و جریان کاهش وزن را سخت یا آنرا متوقف می سازد.
⚡️طبق تحقیقات علمی  دو سوم مردم درهنگام استرس به خوردن پناه می برند. یعنی به تغذیه هیجانی و عاطفی اقدام میکنند.
ازهمه بدتر اینکه هیچ وقت در این وضعیت  به سراغ سبزیجات و میوه های سالم و تازه نمی روند بلکه به خوردن مواد نشاسته ای و کربوهیدراتی ساده مثل شکلات و شیرینی و غیره مشغول می شوند.
اما شما میتوانید با این آگاهی که بدست آوردید، درهنگام استرس با ایجاد اندکی تغییر ساده در برنامه غذایی  و عادت هایتان، عوارض استرس را بطور قابل ملاحظه بکاهید.
⚡️آیا هنگامی که دچار استرس هستید ماده غذایی که برای تغذیه انتخاب میکنید از میان مواد مغذی و سالم هستند مثلاً سبزیجات، میوه ها، حبوبات کامل، پروتئین بدون چربی، شیر و لبنیات بدون چربی، و چربی های سالم درحد اعتدال.
لذا دراینگونه مواقع مصرف قند و شکر، چربی ناسالم، کافئین و الکل را حتماً محدود سازید.

 

ادامه دارد…

ترجمه و ویرایش بهمن ابراهیمی

تنظیم موتور روح و روان

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!