تصویر ذهنی مثبت خود را فیلتر نکنید

psy0283323456345634561

 

تصویر ذهنی سیاه و منفی ازخود

تصاویر ذهنی منفی و سیاه از خودمان و خصوصیات شخصیتی مان سبب می شوند که دچار نوعی احساس بی ارزشی بشویم، ازخودمان بیزار شده و نفرت پیدا کنیم. یکی از دلائلی که برای این نوع انتقاد و سرزنش های تند از خودمان شناسایی شده قرار گرفتن در فشارهای روانی و استرس های اجتناب ناپذیر زندگی  و ناتوانی در غلبه بر آنهاست. با اینحال علت بنیادین و اساسی و اصلی این نوع احساسات منفی داشتن باورهای بنیادینی می باشد که از دوران طفولیت به ارث می بریم.

من قصد ندارم به بررسی وتحلیل روانکاوانه این معضل بپردازم، بلکه قصد دارم در این پکیج، بدون توجه به علل و عوامل بوجود آورنده این نوع طرز نگرش به خودمان، مسیر معالجه و درمان مستقیم آنها را دنبال کنیم، تا تحت تاثیر اثرات سوء آنان قرار نگیریم.

موضوع حائز اهمیت در برنامه من این است که، اولاً با شناخت و آگاهی که به این نکته مهم پیدا خواهید کرد، یعنی اینکه  چطور احساسات و عواطف منفی و سیاه تان بر روی تمایل شما به خوردن هله هوله و خوراکی های غیر ضروری تاثیر دارد، با این هوشیاری در اکثرمواقع اجازه نخواهید داد که بیش از این قربانی شوید.

ثانیاً، ارتباط تنگاتنگ بین جسم و  روان این حقیقت را به اثبات می رساندکه مامیتوانیمفرایندبیولوژیکیبدنمانرا ازطریق قدرتتخیلیا همان قدرت ذهن مان تغییربدهیم. از سوی دیگر روحیات و احساسات مانرا هم بوسیله تغییر در فیزیک یا بدن مان، دگرگون و متحول سازیم.

از هنگامی که برنامه های پرورش ذهن یا هیپنو تراپی را اجرا می کنید و همینطور در ادامه این برنامه اگر تمرین“لنگرگاه آرامش”  رااجراکنید،در واقع توانایی خودتان درپاسخ به استرس و فشار روانی را ارتقاء می بخشیدوعملاً جریان نروشیمیایی مغزتانرادگرگون می سازید.

وقتی از امروز تصمیم بگیرید هنگامی که جلوی آئینه قرار میگیرید، بجای سرزنش کردن خودتان، با اجرای تمرین ” قدرشناسی از خویشتن”یا “یک نفر شما را دوست دارد”، خود را فردی توانمند، دوست داشتنی و با ارزش ببینید، دراینصورت فشار عصبی ناشی از خود بیزاری را در سیستم گوارش خودتان از بین می برید و درد ناشی از گرسنگی هیجانی از بین می رود.خوشبختانه با درک این خود- بیزاری، و اینکه واقعاً ماهیتش چیست، بطور خودکار از قدرت آن کاسته می شود و راه مقابله صحیح با آنرا می آموزید، بجای اینکه سعی کنید، با غذا خوردن، روی عواطف تان سرپوش بگذارید.

صفات مثبت خود را فیلتر نکنید

مسئله فوق العاده مهم دیگر این است که؛ وقتی شما دچار نوعی خود- تصوری منفی ونفرت ازخویشتن باشید و خود را  فردی زشت و چاق و بی ریخت تصور کنید، در ذهن ناهوشیارتان،  سامانه “فیلتر کننده ای ”   فعال می سازیدکه اجازه نمیدهدپیام های تایید کننده و تمجید های دیگران از خودتان را بخوبی و بطور کامل جذب کنید! یعنی حتی اظهارمحبت های صریح و آشکار دوستان  و نزدیکان در بسیاری از مواقع وارد ذهن شما نمی شود و باور نمی کنید.

مثلاً با اجرای تکنیک های ۴ کلید طلایی در سایز شما تغییراتی ایجاد شده و اندکی از حجم باسن و شکم شما کاسته می شود. اطرفیان متوجه تغییرات روحی و جسمی  شما می شوند و می گویند: “بزنم به تخته خیلی خوب تغییر کرده ای و خوشگل شده ای”  وما در پاسخ می گوئیم “نه بابا، چشتون قشنگ می بینه، کجا خوشگل شده ام، مثل یه خرس باد کرده ام!”

متاسفانه این فیلترینگ ذهنی که ناشی از عزت نفس ضعیف می باشد، در مواقع بسیاری موفقیت های شما را کم رنگ ساخته و آنرا نتیجه تصادف و شرایط و شانس می بینید.

برای اینکه بتوانید از این فیلترینگ ذهنی رهایی پیدا کنید باید تمرین”آئینه دوستی”را اجرا کنید. کسانی که با جدیت این تمرین  را اجرا می کنند حتی ممکن است درمدت زمان کمتر از یک ساعت بتوانند با اعتماد بنفس خوب درآیینه بخودشان نگاه کنند وزیبایی خود را بطور واقعی مشاهده کنند.

psy08243799894356348470013

هوس ها  یا ویارها را هرطور شده مهار کنید

عزیزان، وقتی که بصورت فعالانه مشغول معالجه ورفع نیازهای عاطفی خودتان هستید، درواقع بطور همزمان با این جریان، مشغول پاک سازی گرسنگی عاطفی از ذهن تان قرار دارید. با مجموعه این تمرینات، و پایبندی به اجرا و تمرین آنها،  غذا خوردن فقط در موقعی که از نظر جسمانی گرسنه هستید، کار بسیار آسان و طبیعی خواهد شد.اما یک معضل اساسی ممکن است همچنان شما را بخودش درگیر سازد. این است که ممکن است برای مدتی از لحظه شروع کاهش وزن تان دچار ویارها و هوس هایی بشوید که قبلاً کمتر تجربه می کردید.

افزوده شده برتعداد این هوس ها احتمالاً شما را نگران می کند، ولی این نوعی واکنش عصبی مغز شما به کاهش منابع ذخیره چربی براثر اجرای ۴ کلید طلایی می باشد. یعنی پایبنید کامل و دقیق شما باعث شده است اندک اندک ذخایر چربی بدن مشغول ذوب شدن باشد. با از دست دادن منابع چربی بدن،  سیستم مودبقاء که بوسیله عملکرد یکسری هورمون ها مثل گرلین و لپتین و انسولین وظایف خود را انجام می دهند، پیام های تحریک آمیزی را جهت جلوگیری ازذوب شدن چربی ها به مغز می فرستند. و مغز نیز ویار به خوردن یک خوراکی خاص را تولید می کند.   شما نباید در پاسخ به این هوس ها چیزی بخورید. البته اگر شما بصورت جسمی و واقعی گرسنه شده باشید، حق دارید از هرغذایی که دلتان خواست بخورید،اما حقیقت این است که این ویارها در نتیجه نیاز بدن شما ظاهر نمی شود، بلکه نوعی تغییرات نورشیمیایی در مغز می  است.

مهار کردن و مدیریت نمودن این ویارها در شرایط معمول کار خیلی سخت و خارج ازقدرت اراده ۹۹% مردم می باشد. و اگر نخواهید درمقابل اینگونه وسوسه خوردن غذا درهنگامی که جسماً گرسنه نیستید مقاومت کنید، دراینصورت  خارج ازکنترل شده اید. اگر هرچه شکلات وخوراکی دریخچال   و روی میز را با حرص و ولع بخورید، ویا محتوای پاکت های چیپس و پفک را خالی کنید، درواقع این غذاست که برشما کنترل دارد ونه شما برغذا!

برای معالجه هوس ها یا  ویارها  من دو نوع تمرین ویار زدایی برای اجرای به شما آموزش می دهم که هوس های شما را در اولین وهله سرکوب خواهند ساخت.

هنگامی که بدون نیاز جسمی هوس خوردن خوراکی خاصی به شدت شما را تحت فشار قرار داده است، نخست از “تکنیک ضربه”  زدن استفاده کنید، و در صورت سماجت آن ویار، از “تکنیک تصویر سازی ذهنی”بهره برداری کنید.

توجه: برخی از تمرینات مورد اشاره در این مقاله بصورت رایگان تقدیم شده و جهت استفاده برخی دیگر لازم است در برنامه لاغری دائمی سایت سامانه تغذیه هوشمند ثبت نام فرمائید.

بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!