تشخیص و درمان کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم

غده ی تیروئید شما در جلوی گردنتان قرار دارد که در متابولیسم و تولید انرژی مشارکت دارد.هیپوتیروئیدیسم واژه ای برای کم کاری تیروئید است که هورمون کافی تولید نمی کند که معمولا به خستگی مزمن،چاقی،پوست خشک،ضخامت مو،افسردگی و مودی شدن منجر میشود.برای هیپوتیروئیدیسم دارو تجویز میشود و شامل هورمونهای مصنوعی و طبیعی مختلفی است.داروهای تیروئید معمولا خوراکی هستند و میزان و زمان استفاده ی آنها فاکتورهای مهمی هستند.

قسمت اول
فهمیدن ضرورت استفاده از داروهای تیروئید

 

۱)به پزشک مراجعه کنید و هورمون تیروئیدتان را بررسی کنید.

غده ی تیروئید به عوامل زیادی مانند رژیم غذایی و همچنین محرک های فیزیکی و احساسی حساس است.پس هیپوتیروئیدیسم نسبتا یک بیماری رایج است که بیشتر در زنان دیده میشود.اگر خستگی مزمن(روزانه)،چاقی بدون دلیل،پوست خشک،ضخامت مو،افسردگی و مودی شدن غیر معمول را تجربه میکنید،با پزشک تان ملاقات کنید تا بررسی شوید.

بهترین راه برای بررسی هیپوتیروئیدیسم آزمایش خون و بررسی میزان هورمون تحریک کننده ی تیروئید است(TSH).
(TSH) هورمونی است که غده ی هیپوفیز در مغزتان آن را ترشح میکند تا به تیروئید دستور دهد چه میزان هورمون تیروئید ترشح کند.
کمبود ید در رژیم غذایی تان میتواند باعث ورم تیروئید(گواتر) و به هیپوتیروئیدیسم منجر شود.

 

۲)نتایج آزمایش خونتان را بدانید.

اگر به دلیلی غده ی تیروئیدتان کم کار است یا اختلال در عملکرد دارد،غده ی هیپوفیزتان به تیروئیدتان دستور میدهد که سخت تر فعالیت کند که باعث بالا رفتن هورمون (TSH) در خونتان میشود.پس هرچه میزان هورمون (TSH) خونتان بالا تر باشد،غده ی تیروئیدتان کم کارتر است.

(TSH) طبیعی خون کمتر از ۴ mIU/L(میلی-واحد بین المللی بر لیتر) است.
اگر میزان(TSH) تان بیشتر از ۱۰ mIU/L باشد،اکثر پزشکان موافق اند که درمان با داروهای تیروئیدی (مصنوعیِ طبیعی)مناسب است.
اگر میزان(TSH) تان بین ۱۰-۴ mIU/L باشد،دارو همچنان ممکن است پیشنهاد شود اگر میزان هورمون های تیروئیدی تان-تیروکسین(T4) و تریودوتیرونین(T3)-به طور غیر معمولی پایین باشند.

 

۳)از پزشکتان راجع به داروهای متفاوت سوال کنید.

زمانی که پزشکتان هیپوتیروئیدیسم تان را تائید کرد،داروهای متفاوتی برای استفاده در نظر گرفته میشوند.داروی اصلی که استفاده میشود سدیم لِووتیروکسین(Synthroid,Levoxyl,Levothroid,Unithroid) است که نسخه ی مصنوعی تیروکسین(T4)است.سایر داروهای تیروئیدی رایج شامل لیوتیرونین(Cytomel) که نسخه ی مصنوعی تریودوتیرونین(T3) است،لیوتریکس(Thyrolar) که ترکیبی مصنوعی از تیروکسین(T4) و تریودوتیرونین(T3) است و تیروئید طبیعی خشک شده(Armour Thyroid,Nature-throid,Westhroid) است.

هورمون تیروئید طبیعی خشک شده از غده ی تیروئید خشک شده ی خوک درست شده است.
بر اساس فاکتورهای زیادی که شامل کم بودن هورمون های تیروئیدی(T3,T4)در خونتان میباشد،پزشکتان مناسب ترین داروی تیروئیدی را پیشنهاد خواهد داد.
همه ی این داروهای تیروئیدی به سادگی مکمل هورمونی هستند که در خونتان پایین است،پس بدنتان به آنها واکنش منفی نشان نمیدهد.تنها نکته ی ایمنی مقدار مصرف است که بیش از اندازه نباشد.

 

قسمت دوم
استفاده از داروهای تیروئیدی

۱)به پزشک راجع به داروهای دیگری که مصرف میکنید اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که هر داروی بدون نسخه یا با نسخه ی ای که مصرف میکنید به پزشکتان اطلاع دهید.زیرا بعضی از ان داروها ممکن است به صورت منفی با داروهای تیروئیدی تان تداخل کنند.سایر داروهایی که باید مواظب باشید شامل قرص های ضدبارداری خوراکی،هورمون درمانی(استروژن،تستسترون)،بعضی از داروهای ضد حمله،داروهای کاهش دهنده ی کلسترول و بسیاری از داروهای ضد افسردگی هستند.

اگر هر یک از داروهای بالا را مصرف میکنید،به این معنی نیست که نمیتوانید داروهای تیروئیدی را مصرف کنید،اما باید به پزشکتان اطلاع دهید تا میزان یا زمانبندی داروهایتان را برای کاهش عوارض جانبی تغییر دهد.
بیشترین داروهایی که تداخل دارند باید حداقل ۴ ساعت قبل از مصرف داروهای تیروئیدی مصرف شوند.
بعضی از غذاها (سویا و مخصوصا محصولات لبنی) و مکملها(مخصوصا کلسیم و آهن)در جذب و تاثیر داروهای تیروئیدی تاثیر گذار هستند.

 

۲)میزان مصرف داروهایتان را از پزشک بپرسید.

زمانی که برای درمان هیپوتیروئیدیسم شروع به مصرف داروهای تیروئیدی میکنید،پزشک بر اساس اطلاعاتی مانند نتایج آزمایش خون،وزن،سن و سایر شرایط پزشکی تان،میزان لازم دارو را تعیین میکند.سپس میزان دارو بسته به زمان و بررسی های آینده که شامل معاینات فیزیکی و آزمایشات خون بیشتر است،تنظیم میشود.

اگر به طور ناگهانی دچار اضافه یا کمبود وزن قابل توجهی (بیشتر از ۱۰ پوند)شدید،به پزشکتان اطلاع دهید زیرا ممکن است روی میزان مصرف داروهایتان تاثیر بگذارد.
به این دلیل که درمان هیپوتیروئیدیسم اختصاصی است و به طور دقیقی توسط پزشکتان بررسی میشود،۸-۴ هفته پس از شروع درمان یا تغییر میزان مصرف داروهایتان،میزان هورمون TSH تان اندازه گیری میشود.
زمانی که ثابت شد،هر ۱۲-۶ ماه برای میزان هورمونهای TSH،T4 و T3 بررسی خواهید شد.
زمانی که شروع به استفاده از داروهای تیروئیدی با برند و نوع مشخصی کردید،آن را عوض نکنید.اگر نمیتوانید آن را عوض نکنید یا بخاطر هزینه اش باید آن را عوض کنید،به پزشکتان از قبل اطلاع دهید.

 

۳)داروها را صبح مصرف کنید.

داروهای تیروئیدی به صورت قرص و برای استفاده راحت هستند.زمان زیادی در سیستم بدنتان باقی میمانند زیرا به سرعت متابولیزم نمیشوند پس روزانه فقط یکبار مصرف میکنید.اگرچه اختلاف نظراتی بر سر مصرف در صبح وجود دارد،بسیاری پزشکان احساس میکنند که بهترین زمان برای مصرف داروهای تیروئیدی،اولین کار در صبح پس از بیدار شدن است.آسان است که این عادت را در صبح ها ایجاد کنید و در طول روز هورمونهایتان را تثبیت میکند.

بعضی تحقیقات نشان داده اند که مصرف این داروها قبل از خواب،در افزایش هورمون های تیروئیدی و کاهش هورمون TSH نسبت به مصرف در صبح،موثرتر است.
اگر داروی دیگری مصرف میکنید و لازم است که ۴ ساعت بین مصرف آنها و داروهای تیروئیدی فاصله باشد،مصرف داروهای تیروئیدی در شب میتواند راحتتر باشد.
صرف نظر از زمانی که داروها را مصرف میکنید،نکته ی اصلی این است که مداوم و هرروز در زمان معینی این کار را انجام دهید.
اگر فراموش کردید که داروی تیروئیدتان را مصرف کنید،اگر تا ۱۲ ساعت پس از زمان مصرفتان به یاد آوردید،آن را مصرف کنید.اگر بیشتر از ۱۲ ساعت شد،به سادگی مصرف آن دُز را فراموش کنید.

 

۴)داروها را با غذا مصرف نکنید.

صرف نظر از زمانی که داروها را مصرف میکنید،هیچوقت آنها را با غذا مصرف نکنید زیرا در جذب هورمون و تاثیر گذاری آن تداخل ایجاد میکند.به طور کلی،حداقل ۳۰ دقیقه پس از مصرف داروها صبحانه یا وعده ی دیگری را بخورید.اگر اول غذا خورده اید،حداقل ۲ ساعت تا زمان مصرف داروها صبر کنید.

به جز مصرف نکردن داروها با غذا،منع غذایی دیگری برای استفاده از قرص های تیروئیدی وجود ندارد.
مصرف داروها در شب برای جلوگیری از تداخل صبحانه با داروها در صبح،میتواند راحت تر باشد.

 

۵)با داروهایتان یک لیوان آب بنوشید.

بسیار مهم است که با داروهای تیروئیدی(مخصوصا Levoxyl)مایعات زیادی مصرف کنید زیرا این قرص ها میل به حل شدن سریع دارند و میتوانند در واکنش به بزاقتان،پشت گلو متورم شوند و باعث مسدود شدن دهان یا خفگی شوند.به همین دلیل،قرص ها را با یک لیوان بزرگ آب(حدودا ۸ اُنس) مصرف کنید تا آنها را بدون تداخل پایین ببرد.

آب خالص مصرف کنید و از استفاده ی داروها با آبمیوه ،شیر یا قهوه بپرهیزید زیرا در جذب آنها تاثیر گذار است.
آب خیلی سرد مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث انقباض گلو(باریک شدن) و سخت تر پایین دادن قرص ها شود.

 

۶)قرص های تیروئید تان را در محل مناسبی قرار دهید.

قرص های تیروئیدتان را در کشویی قرار دهید که بیرون کشیده میشود و محکم بسته میشود و همچنین آنها را دور از دسترس اطفال قرار دهید.آنها را در دمای معمول اتاق و دور از حرارت یا رطوبت زیاد(مثلا در دستشویی یا حمام) قرار دهید.اگر تاریخ مصرف ان گذشته است،آن را دور بریزید-از یک داروساز بهترین را دور انداختن داروها را بپرسید.

داروهای تیروئیدی بوی قوی دارند ولی این به این معنی نیست که فاسد یا تاریخ مصرف گذشته شده اند.
تاریخ مصرف روی بسته بندی را بررسی کنید و اگر متوجه تاریخ مصرف گذشته شدن داروهایتان شدید،از پزشک بخواهید تا نسخه ی جدید برایتان بنویسد.
منبع: https://drsalamatx.com

علائم، علل و درمان کم کاری غده تیروئید

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!