ترفندهای تغذایه ای برای کودکان

chi-tag304897694598798227002

ترفندهای تغذایه ای برای کودکان

روش تغذیه کودکان با بزرگسالان متفاوت است. گرچه ازنظر اصول پایه ای هیچ تفاوتی بین آنها نیست. مثلاً همانطور که یک کودک با احساس گرسنگی جسمی باید غذا بخورد، بزرگسال هم همینگونه باید باشد. اما وجود یکسری عادت ها در والدین و کودکان سبب می شود تا تغذیه سالم برای کودکان دردسر ساز شود.

پس درگام نخست می بایست این چهار اصل تغذیه را هم در مورد خودتان و هم درمورد فرزندتان بکار بگیرید و سپس با ترفندهایی که در زیر توضیح داده می شود، برخی شیطنت ها و بازیگوشی های کودک در هنگام تغذیه را سامان بدهید:

 1. هرگز به کودک خود گرسنگی ندهید و او را به این کار تشویق نکنید.
 2. هرگز خوردن غذایی خاص حتی بهترین و مقویترین غذا را به کودک تحمیل نکنید
 3. تلاش کنید آرام جویدن لقمه ها و هوشیارانه خوردن را عملاً به کودک تعلیم بدهید
 4. هرگز سعی نکنید پس از احساس سیری خوردن غذای اضافی را به کودک تحمیل کنید.

  اکنون با درنظر گرفتن این چهار اصل اساسی توصیه های متخصصان را که در قالب ترفندهای ساده ای  پیشنهاد می شود به کودک دلبند خود جهت تغذیه سالم اجرا کنید:
  زنگ تفریح پیش از غذا
  مطالعه ای که در مجله «Preventive Medicine» چاپ شد، می‌گوید برنامه ریزی برای بازی پیش از وعده‌های غذایی، می‌تواند سبب بیشتر غذاخوردن بچه‌ها شود. محققان دریافتند، وجود یک زنگ تفریح پیش از ناهار، مصرف سبزی و میوه‌ها را تا ۵۴ درصد افزایش می‌دهد.

  رنگ آمیزی بشقاب مانند پیکاسو
  سیب زمینی له شده، سیب زمینی سرخ کرده، پاستا: برای بسیاری از بچه‌ها فقط غذاهای نخودی رنگ قابل قبول ارزیابی می‌شوند. اما یک تحقیق تازه می‌گوید میل طبیعی کودکان به رنگ‌های روشن می‌تواند به والدین در ترغیب بچه‌های بدغذا به مصرف یک رژیم تغذیه‌ای متنوع‌تر کمک کند. بررسی دانشگاه «کرنل» آمریکا نشان می‌دهد،بشقاب هایی که هفت قلم ماده غذایی متنوع با شش رنگ متفاوت را در خود جا داده اند،بیشترین ترغیب کنندگی را برای کودکان دارند.

  chi-tag30489769459879822341
  تدارک ظرف غذای مناسب

  استفاده از ظرف‌های کوچک برای دسر یا سایر خوراکی‌های پرانرژی مانند سیب زمینی سرخ کرده، از پرخوری بچه ها- و همین طور بزرگ ترها- جلوگیری می‌کند. نتیجه مطالعه دانشگاه کرنل که در«Journal of Pediatrics» به چاپ رسید، نشان داد، استفاده از ظرف‌های بزرگ تر سبب می‌شود تقاضای کودکان پیش دبستانی برای کورن فلکس ۸۷ درصد افزایش یابد و میزان غذاخوردن آن‌ها به طور کلی – صرف نظر از سن، وزن و شاخص توده بدنی- ۵۲ درصد افزایش بیابد.

  آشپزی با آرامش
  مطالعه تازه‌ای که در دانشگاه ایالتی «پنسیلوانیا» انجام شد، نشان داد کودکانی که والدین شان زمان بیشتری را به تهیه وعده‌های غذایی در منزل اختصاص می‌دهند، از میان تنوع یکسانی از مواد غذایی، خوراکی‌های سالم تری مانند بروکلی را بر خوراکی‌های پرکالری مانند کیک و کلوچه ترجیح می‌دهند. اگر از این دستیاران کوچک، در آشپزی کمک بگیرید، شرایط بهتر هم خواهد شد. مطالعه دیگری که در«Public Health Nutrition» منتشر شد، نشان داد، بچه هایی که در آشپزی به مادرانشان کمک کرده اند، تمایل بیشتری به مصرف میوه‌ها و انواع سبزی‌ها نشان می‌دهند.خودداری از به کار بردن عبارت «برایت مفید است» این ایده که خوردن هویج شما را زیرک تر می‌کند، شاید شما را به گاززدن به یک هویج خام ترغیب کند، اما مطالعه ای که در «Journal of Consumer Research» به چاپ رسید، نشان می‌دهد، گفتن فواید مواد غذایی به کودکان، می‌تواند درمورد آن‌ها نتیجه معکوس داشته باشد.

  محققان نشان دادند، کودکان ۴ تا ۶ ساله، پس از اینکه داستانی درباره دختری که به طور منظم هویج می‌خورد، برایشان خوانده شد، بیشتر از زمانی که فواید هویج برای سلامتی برای مثال کمک به یادگیری شمارش، در داستان ذکر شده بود، به خوردن این ماده غذایی تمایل نشان دادند. به گفته محققان عبارت «برایت مفید است» برای کودکان «بد مزه است» معنا می‌شود. محققان توصیه می‌کنند، بهتر است والدین حرفی از فواید مواد غذایی برای سلامت نزنند و به جای آن بر خوشمزه بودن غذا تأکید کنند.

  chi-tag304897694598798227004

  خودمختاری در کشیدن غذا
  محققان می‌گویند، اینکه به کودکان اجازه بدهیم برای خودشان غذا بکشند، آن‌ها را ترغیب می‌کند تا انواع تازه ای از غذاها را امتحان کنند. وقتی غذای اعضای خانواده کشیده شده روی میز قرار می‌گیرد، بچه‌ها هرگز توانایی درک علایم گرسنگی را پیدا نمی کنند. توصیه محققان این است که اگر تحمل کمی ریخت و پاش را دارید، به بچه‌ها اجازه بدهید خودشان غذایشان را بکشند.

  منبع: salamatnews.com

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!