بی ام آی (BMI)خود را محاسبه کنید

health-98475239847592834507

شاخص توده بدنی یا بی‌ام‌آی (BMI، مخفف Body Mass Index)‏ سنجش رابطه وزن و قد یک فرد برای بدست آوردن میزان چربی بدن می باشد.

برای اینکه درک روشنی از میزان اضافه وزن خود داشته باشید، پس از محاسبه و بدست آوردن میزان بی ام آی خودتان، آنرا با جدول ذیل مقایسه کنید و سپس جهت رهایی از چربی های اضافه تصمیم قاطع و جدی بگیرید!

بر اساس این فرمول وزن خود را به کیلوگرم تبدیل و سپس آنرا بر اندازه قد خود به متربا توان ۲ تقسیم کنید. نتیجه حاصل شاخص توده بدنی شما را مشخص می سازد.

برای مثال اگر وزن شما ۷۰ کیلوگرم و قدتان ۱٫۵ مترباشد:

۲٫۲۵   =  ۱٫۵  ×  ۱٫۵

بی ام آی شما         ۳۱٫۱۱    =  ۲٫۲۵   ÷  ۷۰

 

جدول زیر انواع مختلف درجات شاخص توده بدنی  و تاثیر آن برخطر بیماری قلبی را نشان میدهد.

شما میتوانید با محاسبه شاخص توده بدنی خود به میزان آسیب پذیری خویش دربرابر بیماریهای قلبی آگاهی نسبتاً دقیقی را بدست آورید.

لازم است این نکته مهم را یاد آوری نمایم که بیماریهای قلبی و سکته علل اصلی ناتوانی اساسی و مرگ دربیشتر جوامع دارای شیوع چاقی میباشد.

همچنین افراد چاق دو برابر سایر افراد درمعرض خطر ابتلا به دیابت میباشند.

اگر وزن شما وشاخص بی ام آی  شما درحال حاضر در روی دامنه مطلوب قرار ندارد، لازم نیست هراس کنید و نگران شوید، چون برای رفع مشکل راه حلهای ساده و کاملاً دم دستی وجود دارد!

 

با اجرای تکنیک های ۴ کلید طلایی و اندکی افزایش در فعالیت جسمی و پیاده روی تا سی دقیقه در روز، براحتی میتوانید بعد از مدت کوتاهی ۵ تا ۱۰% از وزن تان را  درمدت خیلی کوتاه بکاهید، وهمین کاهش اندک باعث می شود خطر بیماری های قلبی، سکته و دیابت  تا ۵۰% کاهش بیابد!

مطالعات نشان داده اند افراد چاقی که ورزش میکنند ورژیم غذایی خود را رعایت میکنند میتوانند فشار خون، دیابت، بیماری قلبی و چربی های خون ازجمله کلسترول  و تری گلیسیرید، مشکلات خواب و بطورکلی حس خوب وسلامت کلی خود را بهبود بخشند.

 

حدود شاخص جرم بدن – kg/m2

کسر وزن                    از ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵

عادی                         از ۱۸٫۵ تا ۲۵

اضافه وزن                   از ۲۵ تا ۳۰

چاقی کلاس ۱             از ۳۰ تا ۳۵

چاقی کلاس ۲             از ۳۵ تا ۴۰

چاقی کلاس ۳             بیش از ۴۰

health-98475239847592834508

اگر می خواهید بدانید که بی ام آی مناسب شما چند است، لطفاً به جدول ذیل توجه فرمائید. در این جدول گروه سنی خود را پیدا کنید. آنگاه عدد مناسب بی ام آی خود را ببینید. اگر بی ام آی شما بیشتر یا کمتر از گروه سنی تان می باشد،‌آنرا اصلاح کنید

BMI مناسب گروه‌های سنی

 

✅۹-۲۴ سال = ۲۲

 

✅۲۵-۳۴ سال = ۲۳

 

✅۴۵ -۳۵ سال = ۲۴

 

✅۴۵-۵۴ سال = ۲۵

 

✅۵۵-۶۴ سال = ۲۶

 

✅۶۵ سال به بالا = ۲۷

 

برای محاسبه دقیق و راحت تر  بی ام آی (BMI) خودتان توسط سیستم، لطفا به سایت سامانه تغذیه هوشمند رجوع فرمائید و با دادن اطلاعات مربوط به قد،وزن و اندازه مچ دست تان،‌شاخص دقیق توده بدنی خود را دریافت کنید.

 

 

محاسبه شاخص توده بدنی: بی ام آی (BMI)

Image result for ‫بی ام آی شاخص توده بدنی‬‎

ممنوعیت و محدودیت رژیم غذایی منجر به چاقی می شود؟

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!