بیمه شدن اصحاب فرهنگ و هنر

بیمه شدن اصحاب فرهنگ و هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بیمه شدن ۱۲ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد و گفت: بنا داریم همه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را مشمول بیمه قرار دهیم تا آنها احساس امنیت کرده و دغدغه نداشته باشند.

سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این برنامه ضمن ارائه گزارشی از سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی ماه های گذشته بیان کرد: ما در قدم های بعدی گفت وگو با اصحاب فرهنگ و هنر که دور اول آن چندی پیش با حضور ۵۰۰ هنرمند و برخی از اعضای هیات دولت در تالار وحدت برگزار شد تصمیم داشتیم برنامه دیگری را در فروردین ماه برگزار کنیم اما به دلیل اینکه شائبه سیاسی در این مورد وجود نداشته باشد جلسه بعدی را با حضور آقایان ظریف و قاضی زاده هاشمی بعد از انتخابات برگزار می کنیم.

او ادامه داد: یکی از اهداف اساسی ما در حوزه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه توجه به موضوع پیشکسوتان هنر است که خوشبختانه به حمایت های سازمان برنامه و بودجه توانستیم مکانی را برای موسسه هنرمندان پیشکسوت که از نظر ما ریشه های فرهنگ و هنر این سرزمین هستند خریداری کنیم.

در این میان بحث بیمه، سلامت و امنیت شغلی هنرمندان نیز یکی از مهمترین اهداف و رویکردهای ما بوده که امروز مفتخریم با امضای این تفاهمنامه بیش از ۱۲ هزارنفر را به جمع بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی اضافه کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما بنا داریم که همه را مشمول بیمه تامین اجتماعی کنیم تا آنها احساس امنیت شغلی بیشتری کنند در این راه ما در حوزه معافیت های مالیاتی نیز اقدامات مهمی را انجام دادیم که امضای تفاهمنامه با وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز به اطلاع شما عزیزان می رسد. در این تفاهمنامه تلاش هایی برای کاهش مالیات و افزایش معافیت های مالیاتی قدم های بسیار موثری برداشته شده که امیدوارم با تصویب فوریت این لایحه هنرمندان بتوانند در تمامی حوزه ها از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

صالحی امیری با اشاره به اینکه سرانه فرهنگی باید افزایش پیدا کند توضیح داد: راه نجات کشور از آسیب های اجتماعی افزایش مصرف فرهنگی جامعه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری است. ما باید به این باور جمعی برسیم که هر نوع سرمایه گذاری فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی می شود و این همان سیاست وزارت ارشاد است که بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری باید در حوزه های سینما، موسیقی، تئاتر، شعر، هنرهای تجسمی، کتاب، قرآن، مسجد و همه حوزه های اجتماعی و فرهنگی اتفاق بیفتد.

سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هم در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه توضیح داد: برای ما موجب مباهات است که به برکت امضای این تفاهمنامه ۱۲ هزار نفر به جمع خانواده بیمه تامین اجتماعی می پیوندند. به هر حال جایگاه هنرمندان به عنوان بخش اصلی سرمایه اجتماعی کشور عامل پیش برنده ای حتی در عرصه های اقتصادی و سیاسی است و این جای مباهات است که می توانیم این جمعیت از هنرمندان کشور را در خانواده سازمان تامین اجتماعی دعوت کنیم.

او با انتقاد از عملکرد مدیران سازمان تامین اجتماعی در دولت گذشته ادامه داد: مهمترین تولید سازمان تامین اجتماعی مانند هر سازمان بیمه گر دیگری، تولید امنیت است که بی ارتباط با امنیت ملی نیست. البته در دوره های گذشته نقدهایی به سازمان تامین اجتماعی می شد که متاسفانه این سازمان را تبدیل به نهادی کرد که موجب برهم زدن امنیت شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: جالب است که اولین بحران سازمان تامین اجتماعی در دولت یازدهم همین موضوع پرداخت نشدن حق بیمه هنرمندان به سازمان بود که خوشبختانه با تشریک مساعی دکتر صالحی امیری در همین مدت کوتاه اقدامات قابل توجهی انجام گرفت و ما امروز مفتخر هستیم که شاهد افزوده شدن ۱۲ هزار هنرمند به سازمان تامین اجتماعی باشیم که این موضوع به معنای افزایش ۶۰ درصدی بیمه شدگان در حوزه فرهنگ و هنر با منابع مالی پایدار است.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در این نشست گفت: مشکل بیمه و حوزه رفاهی اهالی فرهنگ و هنر سال ها بود که دوستان را آزار می داد و متاسفانه هر زمانی که در این زمینه متقاضی انجام کاری بودیم با موانع زیادی روبرو می شدیم اما بسیار خوشحالیم که آقای صالحی امیری فضایی را فراهم کردند که اعضای صنوف هم در جمع هیات مدیره حضور داشته باشند چراکه توجه به این مسئولیت می تواند آموزه بسیار مهمی برای همه ما باشد که پاسخگوی آنچه اتفاق می افتد باشیم.

او ادامه داد: انتقال ماموریت های فرهنگی و هنری به اصناف می تواند دستاورد خوبی باشد که هم اکنون به شکل نظری اتفاق افتاد و لازم است در حوزه عملی نیز شکل اجرایی به خود بگیرد که اتفاقا همین صندوق هنر یکی از اتفاقات است. به هر حال فکر می کنم چنین فضایی در تولید محتوا و گسترش فضای فرهنگی و حتی رفع معضل بیکاری شرایط خوبی را فراهم کند که امیدوارم توافقات اجرایی این موضوع هر چه سریع تر به نتیجه برسد.

اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر هم در این نشست خطاب به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: متاسفانه به دلیل صرفه جویی که طی سه سال اخیر انجام گرفت سرانه درمان هنرمندان قطع شده که امیدوارم در این زمینه گشایشی اتفاق بیفتد تا موضوع سرانه درمان نیز هر چه زودتر مرتفع شود.

در کنار این ها موضوع ۲۰ درصد فرانشیز به شکلی شده که بیمه شدگان را در معرض مشکلاتی قرار داده و فکر می کنم آقای نوربخش برای حل آن اقداماتی را انجام دهد. این ماجرا به شکلی است که اگر بیمه شده خویش فرما شود بهتر از آن است که در این قالب از تسهیلات بیمه ای برخوردار شود. مساله دیگر هم موضوع بیمه هنرمندان ۵۰ سال به بالاست که حالا به هر دلیلی نتوانستند در این مدت در قالب پوشش بیمه ای قرار بگیرند که اگر در این زمینه اتفاقات خوبی بیفتد ما قدردان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواهیم بود.

منبع :ebtekarnews.com

تلگرام هنوز در ابتدای راه است

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!