برنامه ریزی برای مداخله اولیه در اختلال دو قطبی(۸)

??طرح ریزی یک نقشه عملی توضیح میدهد وقتی علائم هشداردهنده اولیه و نشانه های افسردگی اساسی یا اپیزود مانیک را شناسایی کردید، می خواهید عملا دست به چه کاری بزنید.

از کاربرگ مربوطه برای ثبت کردن طرح های مداخله اولیه استفاده کنید.

?در واقع اینطورآمادگی داشتن شما از آن جهت حائز اهمیت است که بموقع می فهمید چکارباید بکنید.

میدانید برای کاری که قرار است انجام دهید چه چیزی خواهید گفت، از دوستان وخانواده تان  چه چیزهایی خواهید خواست تا برای شما انجام بدهند.

 

bipolar-18576823475682564

مثلا نقشه عملی شما این خواهد بود وقتی که تشخیص میدهید میزان انرژی شما افزایش یافته و احساس بیقراری میکنید، از پزشک خود وقت بگیرید،یا درموقعی که تمایل شدید به خریدن چیزهای غیری ضروری و مازاد را پیدا کرده اید(در هنگام مانیا یا شیدایی) از دوست تان بخواهید کارت اعتباری شما را پیش خودش بعنوان امانت نگهدارد.

 

شاید از خانواده و دوستان خود بخواهید در هنگامی که حالت شما به وخامت میگذارد، چه چیزی به شما بگویند و یا چه امکاناتی را برایتان فراهم سازند و به آنها اجازه بدهید بهترین شیوه بیان را انتخاب کننند تا در آن لحظه باعث رنجش و ناراحتی بیشتر شما نشود.

 

نقشه مداخله اولیه تان را بطور دقیق تشریح کنید و آن را روی میزتان بگذارید و یا روی یخچال منزل تان بچسبانید(هر جایی که قابل دسترس یا قابل مشاهده باشد) طوریکه بتوانید درهنگام ضرورت و نیاز به آن اشاره کنید.

 

???«چارت زندگی» خود را بکشید

در مورد اکثر مردم تحقیقات نشان می دهند، اولین اپیزود آنان بوسیله عوامل استرس زای اساسی زندگی، برانگیخته یا تحریک می شود.

اپیزودهای بعدی نیز به آن رخداد استرس آور زندگی پیوند می خورند.

به همین دلیل، توصیه میکنیم به آنها فکرکنید و «چارت دوره بیماری» را با اجرای «چارت زندگی»، عملی سازید.

?«چارت زندگی» دیاگرام یا نموداری است که تعداد، توالی، و طول دوره اپیزودهای مانیک و افسردگی را نمایش میدهد، از اولین اپیزود هم شروع می شود.

?هدف از کشیدن چارت زندگی برای شما، ردیابی و شناسایی کردن الگوهای بازگشت یا عود، علائم هشدار دهنده اولیه، و اگرچیزدیگری وجود داشته که قبلا موجب یورش یک اپیزود شده است را، مشاهده کنید.

همچنین گنجاندن رخدادهای قابل ملاحظه و مهم زندگی وتاثیر معالجات مانند داروها و روان درمانی را، در چارت زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در ادامه نمونه ای ازیک مورد «چارت زندگی» ارائه می شود که در آن فرایند بیماری در زندگی یک شخص، تعقیب می شود،بطورمثال:

خانم ۳۷ ساله ای به نام مهناز دارای اختلال دوقطبی، اولین اپیزود افسردگی را در سن ۲۰ سالگی تجربه کرد. اپیزود افسردگی او تقریباً یکسال طول کشید و بدون اینکه معالجه ای صورت پذیرد بهبود یافت. ازدواج کرد و اولین فرزندش  که دختری بنام مونیکا بود بدنیا آورد.

این واقعه اولین اپیزود مانیک و شیدایی را برایش بوجود آورد، ولی به خطا آنرا به حساب داشتن نوسانات هورمونی گذاشت. او بعد از این مانیک، دوره ۶ ماهه شدید و حاد افسردگی را تجربه کرد وبوسیله داروهای ضد افسردگی معالجه شد. دوسال بعد، مهناز حالت افسردگی ۳ ماهه دیگری را تجربه کرد، برای معالجه به کار و فعالیت اضافی بعلاوه مصرف داروهای ضد افسردگی رو آورد.

ولی این بار دچاراپیزود مانیک شد، بعد از این دو هفته  دربیمارستان بستری شد و در او اختلال دو قطبی تشخیص داده شد، و داروی لیتیوم تجویز گردید، مهناز استفاده از لیتیوم را برای کمک به کنترل نشانه ها مفید دید و آنرا بطور منظم مصرف کرد. وقتی احساس کرد وضع روحی اش بهبود یافته و متوجه شد دچار۲۰ کیلو اضافه وزن شده است، مصرف داروی لیتیوم را متوقف کرد.

درعرض چند هفته، احساس خوبی داشت و پرانرژی بود. چند پروژه کاری را شروع کرد وبطور مستمر به آنها مشغول شد. دیری نگذشت نشانه های اپیزود مانیک را شناسایی کرد و راهی بیمارستان شد. چند سال بعد، او مجدداً فرایند درمان را قطع کرد و در این موقع دچار دیسفوریا(بیقراری) وهایپومانیا(مانیای خفیف) شد.

 

do-gotbi-87164871326488654542

 

??نحوه کشیدن «چارت زندگی»

?گام نخست: برای کشیدن چارت زندگی، خطی را در وسط صفحه بکشید.

این خط وضعیت “نرمال” را نشان میدهد، یعنی، نرمال با اوقاتی مقایسه می شود که شما دچار احساس افسردگی یا مانیک/هایپومانیک باشید.

?گام دوم: سپس درمنتهی الیه سمت  راست خط “امروز” را بنویسید و وضعیت روحی تان را مشخص سازید. درمنتهی الیه سمت چپ خط، اولین تشخیص شما ازاپیزود افسردگی یا هایپومانیا/مانیا را رسم کنید.

نقاط زیر خط روحیه افسرده را مشخص میکنند و نقاط روی خط نشان دهنده روحیه شیدایی ومانیاهستند.

فاصله از خط مرجع شدت نشانه ها را نشان میدهد. طول هر اپیزود نشانگر گسترش آن اپیزود می باشد.

ممکن است برای شما شروع کردن از آخرین اپیزود آسانتر باشد و سپس به عقب برگردید.

صحبت کردن با اعضای خانواده و مشاوران و متخصصان نیز درثبت اپیزودها موثر است.

?گام سوم: بعد ازکامل کردن چارت زندگی تان، به همه حوادث ثبت شده نگاهی بیاندازید.

آیا هیچ نشانی از الگوی بازگشت اپیزود به چشم میخورد؟

آیا هیچ کاری یا رخدادی وجود دارد که بتواند یک اپیزود روحی را تحریک نماید؟

بمحض اینکه شما از چیزهایی مطلع شدید که بر شما و روحیه شما اثر میگذارند، میتوانید گام هایی را به سوی آمادگی بهتر برای حل مشکلات خودتان و مقابله بهتر با رخدادها پیدا کنید.

هدف نهایی برای شما آن است که در ارتباط با مدیریت بیماری خودتان به یک متخصص تبدیل شوید.

do-gotbi-87164871326488123

??نتیجه گیری

هدف از نظارت بر روحیه، شناسایی کردن علائم هشدار دهنده اولیه است،

وبا اجرای چارت زندگی بخودتان کمک می کنید از خویشتن، روحیات و هرآنچه در زندگی تان انجام میدهید اطلاعات بیشتری داشته باشید،

طوریکه بتوانید بیماری خود را بهتر اداره کنید، تصمیم گیریهای آگاهانه تری داشته باشید، ازاپیزودهای بیشتربیماری جلوگیری کنید، و نهایتاً به کیفیتی از زندگی دست یابید که خواهانش هستید.

ممکن است فکرکنید که این کار شما را بیش از حد برخودتان و بیماریتان یا مشکلات تان متمرکز می سازد، ولی با اینحال درنظارت کردن برروحیات و نشانه های مرضی، شما میتوانید برای جلوگیری از بازگشت اپیزود وخارج ازکنترل شدن آن مهیاترباشید و نهایتاً خودتانرا ازخطردور سازید.

بنابراین، منافع نظارت برخویشتن خیلی بیشتر از هزینه هایش می باشد.

ادامه دارد….

دانلود کاربرگ های مربوط به مدل سوم معالجه اختلال دو قطبی

download

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!