برای تشخیص زودهنگام آلزایمر از کره بادام زمینی استفاده کنید

health-9284598263423491168

محققان دریافته اند که با قرار دادن مقداری کره بادام زمینی روی یک خط کش می توانند مراحل اولیه بیماری آلزایمر را بر اساس میزان توانایی بیمار برای تشخیص بوی در فواصل خاص شناسایی کنند .

محققان دانشگاه فلوریدا دریافته اند که مقداری کره بادام زمینی و یک خط کش می تواند به تشخیص مراحل اولیه بیماری آلزایمر کمک کند .

یکی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه فلوریدا و همکارانش یافته های خود در مورد یک مطالعه آزمایشی را در مجله علوم مغز و اعصاب گزارش دادند. ایده استفاده از کره بادام زمینی برای تست حساسیت به بوی آن به ذهن این دانشجوی جوان رسید ؛ در حالی که او با دکتر کنت ، یکی از متخصصین مغز و اعصاب و رفتار شناسی مشغول به کار بود.

در حالی که پزشکان درمانگاه هنوز مطمئن نبودند ، او متوجه شد که بیماران از جهت حس بویایی تست نشده اند . توانایی بوییدن با اولین عصب جمجمه در ارتباط است و اغلب یکی از اولین مواردی است که با کاهش عوامل شناختی مغز تحت تاثیر قرار می گیرد .

او کره بادام زمینی به ذهنش رسید به این دلیل که “بوی خالصی دارد ” یعنی تنها توسط عصب بویایی شناسایی می شود و برای دسترسی آسان می باشد.

مشکل متداول

به گفته انجمن آلزایمر، بیماری آلزایمر ۵۰۲ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و به تنهایی سالانه هزینه ای بالغ بر ۲۰۳ میلیارد دلار برای ملت آن به بار می آورد.

این انجمن تخمین زده که در هر آمریکایی هر ۶۸ ثانیه آلزایمر پیش رفت می کند و آنها پیش بینی می کنند که این رقم در هر آمریکایی به هر ۳۳ ثانیه در سال ۲۰۵۰ افزایش یابد .

در این مطالعه، بیمارانی که برای آزمایشات به درمانگاه و نزد پزشکی که ۱۴ گرم کره بادام زمینی و یک خط کش اندازه گیریبه دست داشت – که حدودا برابر با ۱ قاشق غذا خوری است – مراجعه کرده بودند . بیمار چشم ، دهان و یکی از سوراخهای بینی خود را بسته بود .

پزشک ظرف کره بادام زمینی را باز کرد و کنار سوراخ بینی وا گرفت در حالی که بیمار به حالت معمول نفس می کشید . با حرکت کره بادام زمینی به فاصله یک سانتی متر با فواصل زمانی در حین بازدم بیمار، آنها قادر به اندازه گیری فاصله ای بودند که در آن بیمار می توانست بوی کره بادام زمینی را تشخیص دهد . فاصله ثبت شد ؛ این کار اربرای بیماران دیگر هم پس از تاخیر ۹۰ ثانیه ای تکرار کردند.

پزشکان اجرا کننده این تست میزان تشخیص بیماران را نمی دانستند ، که تا هفته ها بعد از آزمایش های بالینی اولیه تایید نشده باقی ماند.

از دست دادن حس بویایی

دانشمندان دریافتند که بیماران در مراحل اولیه بیماری آلزایمر در تشخیص بو با سوراخ چپ و راست بینی شان تفاوت چشمگیری داشته اند – سوراخ سمت چپ بینی شان دچار اختلال شده و قادر به تشخیص بو نبود تا زمانی که به سوراخ سمت چپ کره بادام زمینی را به طور متوسط ۱۰ سانتی متر بیشتر نسبت به سوراخ سمت راست بینی نزدیک کردند ، این کار به تشخیصی برای بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر تبدیل شد .

این کار تشخیصی نبود که بتوان از آن در بیماران مبتلا به انواع دیگر زوال عقلی استفاده کرد ؛ برعکس ، این بیماران هیچ تفاوتی میان تشخیص بوی سوراخهای بینیشان و یا اینکه سوراخ بینی سمت راست در تشخیص بو نسبت به سوراخ سمت چپ بدتر باشد وجود نداشت.

میان ۲۴ نفر از افراد مورد آزمایش که اختلال خفیف شناختی داشتند ، و گاهی اوقات نشانه هایی از بیماری آلزایمر و گاهی اوقات نشانه بیماریهای دیگری را داشتند ، در حدود ۱۰ نفر از اختلال سوراخ سمت چپ بینی را نشان دادند و ۱۴ نفر این مشکل را نداشتند.

محققان گفتند ، مطالعات بیشتری باید انجام شود تا به طور کامل مفاهیم این تشخیص شناخته شود .

health-9284598263423491167

آقای استامپس توضیح می دهد:

“در حال حاضر، ما می توانیم از این آزمون برای تایید تشخیص استفاده کنیم. اما ما برنامه ریزی کردیم روی بیماران مبتلا به اختلال خفیف شناختی مطالعه کنیم تا مشاهده کنیم که آیا این تست می تواند در پیش بینی این که بیماران در حال پیشروی بیماری آلزایمر هستند به کار گرفته شود.”

آقای دکتر هیلمن اشاره می کند که این آزمون را می توان در درمانگاههایی که دسترسی به پرسنل یا تجهیزات ندارند انجام شود ، آزمایشات مفصل تر مورد نیاز برای تشخیص جزئی تر است، که می تواند به درمان هدفمند تبدیل شود.در مراکز بهداشت ، آزمون کره بادام زمینی یکی از ابزارهایی است که به مجموعه ی کامل آزمونهای بالینی برای سنجش عملکرد عصبی در بیماران مبتلا به اختلالات حافظه اضافه شده است.

آزمون مرحله اول ، بدون جراحی

یکی از اولین قسمت های مغز که در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به انحطاط کشیده می شود ؛ بخش جلوی لوب تمپورال است که از سیستم بویای تکامل یافته است ، و این بخش از مغز در تشکیل خاطرات جدید نقش دارد.

دکتر هیلمن گفته: “ما افراد زیادی را با همه نوع اختلالات حافظه ای شاهده هستیم .” بسیاری از آزمایشات برای تایید تشخیص بیماری آلزایمر و یا دیگر موارد زوال عقلی می تواند وقت گیر، پر هزینه و یا با عمل جراحی صورت پذیر باشد. “این می تواند بخش مهمی از فرآیند ارزشیابی باشد.”

مطالعات مرکز بهداشت می تواند با تشخیص احتمال ابتلای یک فرد به این بیماری در مراحل اولیه ، با یک آزمون غیر تهاجمی بسیار مفید باشد . انجمن آلزایمر اذعان کرد که در حال حاضر، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، هم چنین نمی توان با درمان های رایج پیشرفت آلزایمر را متوقف ساخت . با این حال، آنها می توانند به طور موقت سرعت بدتر شدن علائم زوال عقلی را کاهش دهند . این امر برای هر دو فرد مبتلا به این بیماری و مراقبان آنها بهبود کیفیت زندگی را به ارمغان می آورد .

همانطور که آقای استامپس می گوید:

“اگر ما بتوانیم این بیماری را در مراحل اولیه به دام بیاندازیم ، می توانیم درمان را با شدت بیشتری در مراحل اولیه شروع کنیم و احتمالا می توانیم از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آوریم.”

اخبار پزشکی امروز در ماه جولای امسال گزارش کرده که انجام کارهای خاص توسط افراد با شیوه های مختلف زندگی، از جمله ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی متعادل ، می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

منبع: ایران درمان

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!