بدجوری هوس خوردن به سرم زده!(۳)

غذا حلال مشکلات نیست

غذا حلال مشکلات نیست

غذا نمی تواند هیچ مشکلی از من را برطرف سازد، مگر گرسنگی! اگر شما واقعاً گرسنه هستید، یعنی از نظر بدنی و جسمی گرسنگی دارید، پس  برای خوردن عجله کنید! گرسنه ماندن به هر دلیل اصلاً کار درستی نیست، بلکه کاملاً مضر به حال شما و هدف شماست! وقتی گرسنه هستید حتماً چیزی بخورید که بعداً باعث ناراحتی  نشود. با انتخاب بهترین مواد غذایی  و سالم ترین آنها بخودتان احترام قائل شوید.

شان شما فراتر از این است که بدن عزیز خویش را باک سوخت تصور کنید که می شود هر چیزی را به داخلش ریخت! آره می شود ریخت! ولی نتیجه اش آن می شود که شده! وقتی پیشاپیش به فکر ساعات و لحاظات گرسنگی خودتان باشید و غذاهای کامل و سالم را انتخاب کنید، یعنی  مشغول مراقبت کردن از خودتان هستید.

یعنی به خودتان احترام میگذارید. این غذاها سازنده و حافظ بدن، افکار، احساسات و شعورانسانی ما هستند، پس در آنچه انتخاب میکنید، دقیق و حساس باشید.

 

غذا برای بی حس کردن یک عاطفه خاص

 

غذا برای بی حس کردن یک عاطفه خاص

آیا دلتان میخواهد از غذای خاصی بخورید؟ خوب تصورکنید الان  یک تکه از این خوراکی خوشمزه و دلخواه خود را دارید. وحالا تصور کنید مشغول خوردنش هستید، چطوریه، چقدر با مزه است، بافتش چطوریه، بوی شگفت انگیزی دارد، چقدر در داخل دهان تان لذتبخش احساس می شود؟ این فرایند می تواند یکی دو دقیقه طول بکشد. مدت زمان  ماندگاری  حض و لذت غذا، به آن ماده غذایی که  می خورید بستگی دارد.

اگر غذایی را بخاطر بیحس کردن اثر یک عاطفه منفی ویا برای سرپوش گذاشتن برناراحتی و فشار عصبی  یک موقعیت خاص خورده اید، آیا  حالت عاطفی  و احساسی یا آن موقعیت ناراحت کننده ، برای همیشه از بین رفته یا اینکه  بعداً به سراغ تان آمده است؟

دقت کنید که دراینجا شما دومشکل عمده دارید. حالت آغازین که احساس گناه است و حالت پایانی که دلسردی و نومیدی بخاطرپرخوری.

 

هرچه دیده بیند دل کند یاد!

اولین کار مهم و مقدماتی این است که درحد امکان خوراکی های  هوس برانگیز را از دسترس  یا دیرس تان خارج سازید. بدیهی است که وقتی فکر یا هوس خوردن تنقلات به سر انسان می زند، فقط برای چند دقیقه این هوس عمر دارد. بنابراین چنانچه خوراکی دم دست نباشد و شما بخواهید لباس بپوشید و آنرا از مغازه سرکوچه تهیه کنید، زمان می برد وطی این مدت ، هوس  خوردن نیزاز سرتان پریده است.

و مهمترین اینکه تنبلی اجازه  نمید دهد که بخواهید لباس بپوشید، و سروضع خود را مرتب کنید بروید خوراکی بخرید. یکی از جاهایی که تنبلی مفید و ثمربخش است، درهمینجاست. اگر هوس بستنی به سرتان زده باشد، و بخواهید آنرا خریداری کنید آیا حاضرید کلی آرایش کنید و به مغازه بروید؟

 

هوس را اصلا شوخی نگیرید!

برخی واقعیت قدرتمند هوس را خیلی جدی نمی گیرند وطبق عادت هایشان و یا اصرار اطرافیان ازجمله اعضای خانواده، یخچال وکابینت  وکشوی میزکارشان را با انواع کلوچه ها، شکلات ها، پای، بستنی، چیپس سیب زمینی،پفک وپرمیکنند ومدعی هستند که میتوانند جلوی هوس شان را برای خوردن بگیرند.

اما این افراداولاً قدرت هوس ها را شوخی گرفته اند و ثانیاً از روش ها و ابزارهای قدرتمندی برای مقابله با هوس ها برخوردارنیستند، درحقیقت خودشان را فریب میدهند. وقتی سروکله هوس پیدا شود، خیلی زود خواهند دید که درچه مخمصه ای افتاده اند. پس بهترین کار این است که طمعه را به دست خودتان برسرتله نکارید، چون بعدا مجبور می شوید، آنرا گاز بزنید!!

 

سرزنش و احساس گناه بعد از پرخوری، ممنوع!

 

سرزنش و احساس گناه بعد از پرخوری، ممنوع!

از سرزنش خود یا احساس گناه صد در صد دست بکشید: حالا! اگرهوس تان برشما غلبه کرد و دچار بینج شدید یعنی بدون احساس کنترل برخود، مشغول خوردن و پرخوری  شدید، کارمعقول و خردمندانه آن است که بعداً موضوع را کاملاً فراموش کنید! چون نمی توانید گذشته را برگردانید. از زخم زبان و سرزنش خود دست بردارید. خود را ببخشید و قضیه را فراموش کنید. دست خود را بگیرید و از زمین بلند کنید و برای یک حرکت مجدد و تازه اقدام نمائید.

اگر واقعاً خود را بخشیده باشید، پس هرچه راجع به موضوع باشد، فراموش کرده اید. اگر همچنان به ناپرهیزی و ریزه خواری و پرخوری هوس آلود خود فکر کنید، بطور واقعی خودتان را عفو نکرده اید، یعنی هنوز از خودتان نفرت دارید. این سندروم فکری بیهوده را رها کنید که؛ “اگر من این کار را نکرده بودم….”، “اگر من آن خوراکی را نخورده بودم…. الان فعلان قدر از وزن را کم کرده بودم.”

سرزنش و تحقیر خویش بخاطر پرخوری یا هوسرانی درخوردن، فقط یک چرخه باطلی بوجود می آورد که باعث هوسرانی بدتر در آینده خواهد شد. احساس گناه و سرزنش خود، باعث تولید استرس مخفی در روان شده و با تولید گرسنگی عاطفی و هیجانی شدید، مجددا در فاصله زمانی خیلی کوتاه، شما را به خوردن  سوق میدهد.

ادامه دارد….

بدجوری هوس خوردن به سرم زده!(۲)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!