بدجوری هوس خوردن به سرم زده!

 

جاده افراط به  قصر خردمندی  می رسد!

ویلیام بلک

 

دوره ای بود که من در زمینه  “خوردن از روی هوس”  دارای درجه فوق دکتری بودم. هزاران بار هوس خوردن به سرم می زد.

اما وقتی به دلیلی نعمت هوشیاری به من دست داد و توانستم  راجع به این رفتار خودم فکرکنم، با آموختن نکاتی که در زیر ارائه می شود، توانستم بتدریج  رابطه خودم با غذا را دگرگون سازم.

 

اکنون فکر میکنم اگر قرار باشد در زمینه هوس های غذایی به من مدرکی داده شود، احتمالاً دیپلم ردی خواهم بود.

 

اعتراف میکنم به این دلیل دیپلم ردی  هستم که هنوز شرایطی پیش می آید که  همچنان تحت فشار عادت های کهنه و مقتضیات بیرونی و استرس، غذا را عامل تشفی و آرامش انتخاب میکنم.

 

Image result for ‫هوس خوراکی و شیرینی‬‎

در دوران افراطی گری تغذیه، وقتی شروع کردم مطابق اصول چهار کلید طلایی و ضوابط و مقرراتی که خواهید خواند عمل کنم، در هر هفته حداقل  ۴ تا ۵ مرتبه  دچارپرخوری وحشتناک می شدم. بتدریج این تعداد را به ۲ تا ۳ مرتبه کاهش دادم، و بالاخره آنرا  در سه ماه اولیه اجرای برنامه به هفته ای یک بار و نهایتاً بطرز شگفت  انگیزی  در طول یک سال کمتر و کمتر ساختم.

 

اکنون که این مطلب را می نویسم گرچه از سکوی قهرمانی پایین آمده ام و نسبت  به سال اول که درهرماه حتی یک مرتبه هم  دچار پرخوری نمی شدم، اما الان هفته ای یک مرتبه دچار پرخوری هستم!! البته این وضع شخصی من هست، شما اصلاً به آن فکر نکنید، راه خود را بروید، شما با انگیزه تر و با اراده تر از من باشید.

 

من از این وضع ناراضی ام، و میتوانم درمانش  کنم، چون ابزارهای قدرتمندی هم اکنون در اختیار دارم که  شما را با آنها  آشنا خواهم ساخت!

 

تمرین آنچه که در برنامه تغذیه هوشمند بصورت تکنیک های لاغری دائمی ارائه می شود، به آرامش  و معالجه شما کمک خواهد کرد.

 

این اقدامات فعالیت شیمی مغز شما را تنظیم میکنند و به شما می آموزندکه چطوری  فعالیت های شیمیای مغز روی  هوس ها و افزایش وزن تان تاثیر میگذارند.

 

اقداماتی که شما برای کنترل تغذیه بینج بعمل می آورید، از نقش مواد غذایی بسیار مهمتر است .شما میتوانید در سه مرحله  توانایی خودتان را برای کنترل هوس ها افزایش دهید:

Image result for ‫هوس خوراکی و شیرینی‬‎

 

مرحله اول : بازدارندگی و پیش گیری از هوس

بدیهی است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

در مورد مشکلات عاطفی و هیجانی نیز این قانون کاملاً مصداق دارد. هوس یک احساس ذهنی فوریست که همیشه و همه جا میتواند به سراغ  انسان بیاید. پس چه بهتر که آمادگی ذهنی داشته باشیم و مهارت و تکنیک های لازم را آموخته باشیم که درهنگام مواجه با این مشکل آنرا بهتر مدیریت کنیم.

 

همیشه مهیا باشید!

یکی ازعواملی که ما را دچار بینج یا هوسرانی می کند، گرسنه ماندن است. آمادگی کافی و لازم را برای دقایق گرسنگی داشته باشید! یعنی در برنامه و نقشه تغذیه خودتان برای وعده های غذایی، خوراکی ها و غذاهای مورد علاقه خودتان را آماده کنید و همراه داشته باشید تا هروقت علائم گرسنگی واقعی و جسمانی را متوجه شدید، غذا بخورید.

درهنگامی که گرسنگی جسمی دارید، اصلاً نگران نباشید چه غذایی میخورید، چون مطمئن باشید که چاق کننده نخواهد بود. بهترین الگوی رژیمی خوردن غذاهای مورد علاقه تان از میان انواع میوه ها و سبزیجات، نانهای با کیفیت، حبوبات و دانه ها و مغزهای خوشمزه و پروتئین ها و لبنیات کم چرب می باشد.

برای خریدن و درست کردن این غذاها پول خرج کنید که سلامت و تندرستی  بدنی و ذهنی شما را فراهم می سازند.  بجای اینکه بخاطر کمبود مواد مغذی بدن تان، مجبور شوید براثر هوس  به خرید خوراکی های هوس انگیز پول بدهید و سلامتی خود را همراه باپولتان،  خرج کنید.

اگر شاغل هستید و بیرون از منزل فعالیت دارید،قبل از غافلگیر شدن در دست خوراکی های بی ارزش، حتماً برای ساعت های گرسنگی جسمی تان غذاهای سالم تهیه کنید تا وقتی گرسنگی به سراغ تان می آید، شکم خود را با تنقلات فاقد ارزش غذایی پر نکنید.

شما بعنوان یک انسان  یقیناً ارزش آنرا دارید که برای تهیه و تدارک مقداری غذای سالم وقت صرف کنید. اطمینان داشته باشید پاداش بسیاردرخور و ارزشمندی بابت این تلاش و توجه به خودتان، دریافت خواهید کرد.

 

diet-98475239847592834518

 

هوس را جدی بگیرید!

برخی واقعیت قدرتمند هوس را خیلی جدی نمی گیرند وطبق عادت هایشان و یا اصرار اطرافیان ازجمله اعضای خانواده، یخچال وکابینت  وکشوی میزکارشان را با انواع کلوچه ها، شکلات ها، پای، بستنی، چیپس سیب زمینی،پفک و… پرمیکنند ومدعی هستند که میتوانند جلوی هوس شان را برای خوردن بگیرند.

 

اما این افراداولاً قدرت هوس ها را شوخی گرفته اند و ثانیاً از روش ها و ابزارهای قدرتمندی برای مقابله با هوس ها برخوردارنیستند، درحقیقت خودشان را فریب میدهند. وقتی سروکله امیال هوس آلود پیدا شود، خیلی زود خواهند دید در چه مخمصه ای گرفتار آمده اند. پس سعی کنید ازهمین گام نخست این طمعه را که خودتان برسرتله کاشته اید، گاز نزنید!
همانطور که گفتیم، چون هوس ها زودگذر هستند، اولین کار مهم و مقدماتی این است که درحد امکان خوراکی های  هوسزا را از دسترس تان خارج کنید یا دست یابی به آن اندکی وقت گیر باشد.

 

بدیهی است که وقتی فکر یا هوس خوردن تنقلات به سر انسان می زند، فقط برای چند دقیقه این هوس عمر دارد. بنابراین چنانچه خوراکی دم دست نباشد و شما بخواهید لباس بپوشید و آنرا از مغازه سرکوچه تهیه کنید، زمان می برد وطی این مدت، هوس  خوردن نیزاز سرتان پریده است.

 

در اینجور مواقع معمولاً تنبلی اجازه  نمیدهد که بخواهید لباس بپوشید، و سروضع خود را مرتب کنید، جلوی آئینه آرایش کنید و  بروید خوراکی بخرید. یکی از جاهایی که تنبلی مفید و ثمربخش است،همینجاست.

ادامه دارد….

 

بدجوری هوس خوردن به سرم زده!(۲)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!