باتغذیه هوشیارانه لذت واقعی غذا خوردن را بچشید!

۳۶fdb1a35cd2f54f95cf2119fb5bc7ed_Lیکی از طرحهای بی مانند من در برنامه کاهش وزن سامانه تغذیه هوشمند این است که:
شما میتوانید هرنوع غذایی را وهر وقت که دلخواه تان بود، دوست داشتید، و باب طبع تان بود بخورید و نوش جان کنید، فقط با یک شرط؛ از هرلقمه غذایی که میخورید، بیشترین میزان لذت واقعی را بدست آورید وآنرا تند تند و عجولانه قورت ندهید.

لذت واقعی در تغذیه هوشیارانه به چه معناست؟
یعنی مداخله دادن تمام حواس بویایی، چشایی، بینایی و لامسه ازلحظه مشاهده غذا تا فرو بردن آن در معده. چشیدن طعم و مزه ماده غذایی داخل دهان وحس کردن تار وپودهای آن و ترکیب نمودن آن با آنزیم های مختلف مترشحه در داخل دهان بوسیله جویدن آرام و همراه با دقت و توجه. این یعنی لذت واقعی و خلاصه آنچیزی که تحت عنوان تغذیه هوشیارانه برای شما توضیح و تفسیر میکنیم.

درحقیقت هروعده غذا که میخورید، شبیه تمرین مدیتیشن است که به شما کمک میکند تا لقمه های خود را به آهستگی جویده ونهایت لذت نهفته در غذا را به روح و روان خود بچشانید. شاید برای کسانی که عادت دارند با عجله و بدون کمترین میزان درنگ باک بنزین خود را پر کرده و سریع از پمپ بنزین دور شوند، انجام این کار سخت بنظر برسد.اما این کار هم درست مثل هرکار دیگری که برای اولین بار میخواهیم انجام دهیم قدری دشواری دارد، وتحمل همین دشواری مملو از لذت هایی است که هرگز تاکنون تجربه نکرده بودید!

درواقع قرار نیست که شما همان روز اول یک تغذیه کننده هوشیار بشوید، حداقل دوهفته وقت لازم است که درانجام این کار به مهارت اولیه دست یابید و و با استمرار برنامه ها در طی سه ماه آنرا بصورت یک عادت تازه و مثبت در مسیرهای ذهن ناهوشیار خود به ثبت برسانید.

پس یک رهنمود روشن و شفاف و قابل دسترس برای همه این است که:

درطول مدت دوهفته آینده، سرعت غذا خوردن خود را تقریباً به یک چهارم مدت زمان معمول، کاهش دهید وهرلقمه را کاملاً بجویید.

زمین گذاشتن قاشق و چنگال بین هرلقمه یک اقدام بسیارمهم است، تا بتوانید به بدن تان وقت بدهید، بفهمد مشغول انجام چی کاری است. خوب، اگر غذایی میخوریدکه درآن ازقاشق وچنگال استفاده نمیشود، میتوانید این امتیاز را به انگشتان خود بدهید، با زمین گذاشتن لقمه ساندویج. وقتی دهن تان خالی شد، میتوانید قاشق و چنگال یا ساندویج خود را مجدداً برداشته ومشغول خوردن لقمه دیگر بشوید.
بدین شیوه، شما بصورت هوشیارانه ساندویج خود راگاز میزنید و یا محتویات داخل قاشق و چنگال را به دهن تان میگذارید، غذایتانرا مانند یک خوراک شناس بخورید و هرلقمه را مزمزه کنید بجای اینکه آنرا شبیه پستانداران گوشت خوار ببلعید.

diet2983452934875298374957823645

حواسپرتی درهنگام تغذیه را حتماً کنار بگذارید
البته، خوردن هوشیارانه همیشه بمعنای آهسته خوردن وجویدن آرام لقمه ها نیست.تا هنگامیکه به این سیستم خوب عادت نکرده اید، هوشیارانه غذا خوردن میتواند بمعنی تمرکز کردن برغذا و آهسته خوردن باشد. تحقیقی که اخیراً در کشور سوئیس اجرا شده، نشان میدهد که وقتی مردم با چشم بسته غذا میخورند،نسبت به هنگامی که غذا را مشاهده میکنند ۲۵% کمترغذا میخورند؛ بعبارت دیگر، وقتی که آنها چشم شان به غذا نمی افتاد، و درعوض تماماً بر مزه و بافت غذا تمرکز میکنند، عملاً کمترمیخورند.

پروفسور برایان ونسینک، مولف کتاب “تغذیه بدون فکر”، برخی تجربیات غیر متعارفی را دربرنامه های خود راهنمایی کرده است که نشان میدهند؛ وقتی ما درطول مدت خوردن غذا، دچار حواسپرتی می شویم، نه فقط متوجه نمی شویم که چی میخوریم، بلکه حتی اساساً بیش از اندازه ونیاز بدن مان غذا میخوریم.

خود شما حتماً میتوانید مواقع فراوانی را ازتجربیات شخصی خود بیاد بیاورید که درجریان تماشای فیلم یا مسابقه فوتبال، مشغول خوردن تخمه، آجیل،ذرت بوداده، چیپس وغیره بودید، و احتمالاً آنقدر غرق در تلویزیون شده اید، هرچه تنقلات دم دست تان بوده آنرا خورده اید.

دراینگونه مواقع اصلاً گرسنه بودن یا نبودن برای فرد اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است اجرای یک عادت ناهوشیارانه برای تسکین احساسات و هیجانات برخاسته از فیلم میباشد. در این خصوص تحقیقات ثابت کرده اند که ۹۱ % افراد شکم گنده وچاق جلوی تلویزیون تغذیه میکنند.

درجهت رفع این مشکل، یکی از قدرتمندترین شیوه ها برای ازهم گسیختن عادت های ناهوشیارانه کهنه این است که از تغذیه بهنگام تماشای تلویزویون، مطالعه کردن، و چت وبازی با کامپیوتر خود داری کنید. سعی کنید حداقل تا سه ماه آینده یعنی هنگامی که دربرنامه کاهش وزن تازه کار هستید، از حواسپرتی بهنگام غذا خوردن خود داری نمائید واجرای قانون تغذیه هوشیارانه را ترک نکنید.

اگردر نتایج تحقیق درخصوص تغذیه هوشیارانه خوب دقت فرمائید، متوجه می شوید که کاملاً منطبق با واقع است: مطلبی است که اکثر افراد استفاده کننده از سامانه تغذیه هوشمند آنرا اظهار میکنند. وقتی ازآنها درخواست میکنیم غذای مورد علاقه خود را به آرامی و با هوشیاری وباتوجه بجوند، برای اولین بار درزندگی شان طعم و مزه واقعی یک ماده غذایی خاص را تجربه میکنند ومی گویند که تاکنون این خوراکی را اصلاً اینقدرخوش طعم و لذیذ تجربه نکرده بود.

بنابراین درجریان تغذیه هوشیارانه لذت واقعی نهفته در طبیعت خودتانرا از طریق خوردن یک ماده غذایی بدست می آورید، وبعد از مدتی تمرین و مراقبت دراین الگوی تغذیه، به مرحله ای می رسید که بدون اجبار و یا نیاز به قدرت اراده، بلافاصله پس از دریافت پیام سیری توسط مغز، ازغذا خوردن غذای اضافه خود داری میکنید. یعنی وقتی برای لذت بردن هرچه بیشتراز یک ماده غذایی ( که بهتر است غذای مورد علاقه تان باشد) آنرا به آرامی وبا توجه کامل می جوید وبه طعم و مزه و نوع بافت و ترکیب آن دقت میکنید، درمدت زمان ۲۰ دقیقه مقدار یا حجمی از غذا را خواهید خورد که کاملاً درحد و اندازه نیاز طبیعی بدنتان میباشد.
درکنار فرایند تغذیه هوشیارانه، وقتی شما مطابق منطق طبیعی وبیولوژیکی بدن خود عمل کنید و به بدن تان بموقع مواد مغذی وکالری لازم را برسانید، بدن شما پس ازمدتی(از دوهفته تا سه ماه) با اطمینان یافتن از نظم رفتاری شما درتغذیه وگرفتن تضمین در رسیدن بموقع ومتناسب غذا، فرمان تخلیه و رها ساختن کالری های ذخیره شده درسلول های چربی را صادر میکند. ومعجزه کاردرشیوه تغذیه هوشمند همینجاست که میتواند کاهش وزن را به تجربه ای فوق العاده لذت بخش تبدیل نماید، بجای اینکه با محرومیت و رنج و مشقت وتالمات روحی و روانی آزاردهنده که دررژیم های غذایی متداول است. یک سفر واقعاً سبز و معنوی، که روح انسان را به پرواز در می آورد،شما نه فقط غذای دلخواه خود را میخورید، بلکه بالاترین میزان لذت نهفته در ساختار بیولوژیکی خودتان بهره مند می شوید.

وقتی برای مدت دو هفته در برنامه تغذیه هوشیارانه خود ثابت قدم بمانید، تا یک پیام مثبت و سازنده به بدن خود بدهید که حاصل آن شروع به زدودن چربی های مازاد وکاهش وزن خواهد بود. به این ترتیب حتی نیاز نخواهد بود یک قطره عرق براثر ورزش کردن بریزید و یا ذره ای میل و رغبت طبیعی خود برای خوردن و آشامیدن لذیذترین غذاها را پس بزنید و بی پاسخ بگذارید، فقط به این خاطر که میخواهید وزن کم کنید.

بهمن ابراهیمی

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!