انتظار شکست در برنامه معالجه اختلال دو قطبی!(22)

صندوق افکار

وقتی شما دائماً درون صندوق افکارتان باشید، مشکلات بسیار بسیار بزرگتر از آنچیزی که واقعاً هستند، بنظر خواهند رسید.

یاد آوری این نکته برای خودتان مفید میتواند باشد که اکثرافراد درطول ایام زندگی روزمره، دارای دقایق وساعات شکننده وغم انگیز و ناراحت کننده هستند، که در آن لحظات مقابله با دردسرهای زندگی، بسیارسنگین و سخت می شود. و این بخشی از مقتضیات اجتناب ناپذیر زندگی انسانی است!

 

بدین منوال، درهر زمانی و درهر کاری که دنبال کنید، احتمال شکست وجود دارد و قابل پیش بینی است. پس لازم است  هوشیارباشید و نگذارید ذهن تان شما را در دام یا تله کهنه و قدیمی که بسیاری را به انحراف کشانده است، شما را نیز درکام خود بکشد و تلاش هایتان را به باد بدهد:

 

« شکست خوردم، بد بخت شدم، مجبورم از اول شروع کنم»

 

یقیناً این فکربجز تولید احساس تلخ و منفی، و زحمت و رنج، چیز بهتری برایتان به ارمغان نمی آورد. در این میان شما وظیفه دارید، طبق آموزش هایی که قبلا دریافت کرده اید و برتاثیر افکار روی احساسات آگاهی دارید و همچنین طرز به چالش کشیدن باورهای منفی و تبدیل آن به افکار متعادلتر را در مورد همین فکر به اجرا گذارید. لذا از این دانش و مهارت خود استفاده کنید و این فکر باطل را به چالش بکشید و اثرمنفی اش را خنثی نمائید.

 

 

از حمایت و پشتیبانی اجتماعی بهره بگیرید

هرچند انسان خود ساخته و متکی به نفس باشید، بالاخره برخی از اوقات به عنوان یک اصل مهم انسانی:

 

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش زیک گوهرند

سعدی

شما به ایجاد ارتباط سالم و صمیمانه و دریافت کمک از دیگر اعضای بشری، احتیاج دارید.

 

یعنی یافتن کسانی که بنشینند وبا آنها گفتگوی شیرین ودلچسبی داشته باشید، کاملا اقدامی خردمندانه است.

 

این بدان معنا نیست که یک جلسه مشاوره و معالجه ای شفا بخش میخواهید داشته باشید تا بیماری قلبی تانرا درمان کنید، بلکه فقط فرصت و شانسی برای خودتان فراهم می سازید تا راجع به جریان زندگی، اهداف تان با انسان دیگری گفتگو کنید و بطور کلی یک نوع تخلیه سالم عاطفی به کمک دوستی، همسایه ای و همکاری بعمل آورید.

 

بنابراین برخورداری از حمایت های اجتماعی در جلوگیری از «بازگشت»، نقش بسیار مهمی ایفا میکند.

 

اغلب اوقات وقتی به تنهایی، راجع به مشکلات و چالش های زندگی، در ذهن مان غرق می شویم، درست مثل انسان غرق شده ایم که باید غریق نجاتی پیدا شود.

 

ذهن انسان برای کسی که شناگر حرفه ای عالم افکار نباشد، یک محیط خطرناک و تباه کننده است. ذهن بدون پالایش صحیح حقیقتاً مرکز تولید بدبختی و فاجعه برای بشریت محسوب می شود.

 

لذا هنگامی که در افکار خودتان غرق گشته اید، باید هرچه زودتر راهی بیابید و خود را از این «قلعه هوش رُبا و مست کننده به تعبیر مولانا، بیرون بکشید. یا در جای دیگری آن را صندوق می نامد که انسان دائماً از یک صندوق فکر به درون صندوق فکری دیگری داخل می شود و هیچ وقت مجال نمی یابد که به فضای آزادی و لحظه هوشیاری اکنون، پا بگذارد.

 

 

وقتی شما دائماً درون صندوق افکارتان باشید، مشکلات بسیار بسیار بزرگتر از آنچیزی که واقعاً هستند، بنظر خواهند رسید.

طبق الگوی تفکر کاتاستروفیسم یا فاجعه نمایی، ذهن از کاه، کوه خواهد ساخت. طوری به شما الغا خواهد کرد که ظرفیت و توانایی غلبه برچنین مشکلی را ندارید و باید عقب نشینی کنید.

 

لذا در چنین موقعیت هایی اولاً داشتن هوشیاری و آگاهی نسبت به آنچه که در ذهن تان واقع می شود و سپس گرفتن مشاوره و راهنمایی از یک انسان آگاه و قابل اعتماد برای هدایت و راهنمایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

 

بطور کلی تحقیقات نشان میدهند که بیماران دو قطبی هر کدام به فراخور حالشان، تجربه بازگشت و عود بیماری را داشته اند. با اینحال یافته های محققان این حقیقت را اثبات کرده است که اگر شما به برنامه معالجه خودتان پایبند باشید و بطور مرتب و منظم با پزشک ومعالج روانشناس تان، در ارتباط باشید،به برنامه ها و دستورالعمل ها متعهد بمانید و اجرا کنید، مشکل بازگشت از بین خواهد رفت و یا خیلی زود جلوگیری خواهد شد.

 

بنابراین طبق آموزش های این پکیج، به محض دریافت علائم اولیه و زود هنگام  بازگشت، به استفاده از کمک های اولیه  مبادرت ورزید تا از وخیم تر شدن هرچه زودتر وضعیت جلوگیری نمائید.

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!