افرادی که بطور ناگهانی و باشدت زیاد خشمگین می شوند

۳۴۵۶۳۴۶۵۴۶

«عصبانیت» تا به حال برای همه ما اتفاق افتاده اما این که زیر یک سقف با کسی زندگی کنید که دم به دقیقه عصبانی می شود و خشم و دعوا خصوصیت بارز اخلاقی اش باشد کار ساده ای نیست. به همین دلیل هم دختران و پسران جوان خیلی وقت ها دقت می کنند که همسر آینده شان عصبی نباشد و زود از کوره در نرود.

کسانی که به طور ناگهانی و با شدت بسیار زیاد خشمگین می شوند، معمولاً در شرایط گوناگون کنترل خود را از دست داده و اقدام به داد و بیداد کردن،‌ کتک کاری، شکستن لوازم خانه و… می کنند. این نوع از خشم و عصبانیت از حد طبیعی خود خارج است و غیر معمولی به حساب می آید. این خشم بیمارگونه قابل پیش بینی نیست و افرادی که به این حالت مبتلا هستند ممکن است در برخورد با رفتارهایِ کاملاً عادی و طبیعی فرد مقابل نیز خشمگین شوند. این افراد هنگامی که دیگران با نظر آنها موافق نباشند، با فریاد، بددهنی، تهدید و …. پاسخ وی را می دهند. این افراد معمولاً کم حوصله و بی طاقت هستند. به شدت حالت تدافعی به خود می گیرند و خلق و خویشان به ناگهان و در عرض چند ثانیه از وضعیتی مهربان، گرم و صمیمی به وضعیتی عصبانی و خشمگین تغییر می یابد.

وقتی شخصی با چنین فردی ازدواج می کند برای اینکه از آزار و اذیتش در امان باشد باید مدام مطابق میل و خواست او عمل کند. در غیر این صورت هر لحظه احتمال آن می رود که عصبانی شده و خشم خود را با شدت هر چه تمام تر بروز دهد.

با این تفاسیر توجه به این امر و بررسی وی ‍ ژگی خشم و میزان آن در فرد مقابل برای ازدواج بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد. البته خوشبختانه شناسایی این ویژگی در افراد کار دشواری نیست، چون افرادی که دارای این صفت هستند نمی توانند آن را در خود پنهان کنند و معمولاً با بررسی دقیق رفتارها در همان اولین روزهای آشنایی قبل از ازدواج به راحتی می توان به وجود یا عدم وجود خشم و عصبانیت نامتعارف و غیر معمولی در فرد پی برد.

کسانی که به طور ناگهانی و با شدت بسیار زیاد خشمگین می شوند، معمولاً در شرایط گوناگون کنترل خود را از دست داده و اقدام به داد و بیداد کردن،‌ کتک کاری، شکستن لوازم خانه و… می کنند. این نوع از خشم و عصبانیت از حد طبیعی خود خارج است و غیر معمولی به حساب می آید

نکاتی جهت تشخیص افراد عصبی

در زیر به برخی از رفتارها که نشان دهنده وجود خشم ناگهانی و بدون کنترل در فرد می باشند اشاره می شود .

* زمانی که در مرحله گفتگو فرد مقابل با برخی از نظراتشان موافق نباشد سریعاً عصبانی شده، صورتشان برافروخته می شود و ممکن است از طرق مختلفی چون صدای بلند، تهدید و … پاسخ دهند.

* هنگامی که از آنها بخواهید تا دلیل رفتار یا کارشان را که برخلاف میل شما بوده توضیح دهند، حالت تدافعی گرفته و مخالفت می کنند.

* خلق و خویشان به ناگهان از وضعیتی مهربان، گرم و صمیمی در عرض تنها چند ثانیه به وضعیتی عصبانی تغییر می کند.

* چندین بار دیده اید که برایشان مهم نیست در مکانهای عمومی نظیر رستورانها، مراکز خرید، خانه دوستان و … صدایشان را بلند کرده و یا عصبانی شوند.

* زمانی که ناراحت و عصبانی می شوند خشمشان را با مشت زدن به اشیا اطراف یا پرت کردن آنها به این طرف و آن طرف و … نشان می دهند.

منبع: تبیان

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!