اشتباه نکنید،ورزش باعث کاهش اشتها می شود نه افزایش آن!

سئوالی که برای اکثر افراد پیش می آید این است که آیا میشود هم رژیم گرفت و هم ورزش کرد؟ این افراد تصور میکنند که ورزش اشتهایشان را زیاد میکند و نمیتوانند رژیم بگیرند.
این مساله که ورزش موجب زیاد شدن اشتها می شود، موضوعی است که اغلب درباره آن اشتباه می کنند.

تحقیقات نشان داده است که فعالیت بدنی بیشتر برای کسانی که عادت به ورزش نداشته اند، تمایل آنان را به خوردن غذای زیاد کاهش می دهد؛ بنابراین ورزش می تواند در کم کردن وزن بدن ، عامل موثری به حساب آید.

sport-diet-74223524100
باید بگویم برعکس این تصور همگانی، ورزش متناسب وسالم اشتها را کم میکند.والبته این کار فقط ادعا نیست، بلکه مکانیسم یا سازوکاری در هنگام ورزش در بدن به کار می افتد که باعث کاهش اشتها می شود:

 

?? ورزش باعث تنظیم مرکز کنترل اشتهای مغز و کاهش گرسنگی می شود. لازم به ذکر است  ورزش کم و نامنظم باعث افزایش اشتها می شود ولی اگر بصورت متناوب ومنظم انجام شود باعث کاهش کار این مرکز شده، اشتها را کاهش میدهد.

 

?? ورزش باعث خون رسانی به عضلات و تغییر مسیر آن ازمعده می شود. با کم شدن جریان خون معده، اشتها کاهش می یابد.

 

?ورزش متناسب مانند پیاده روی بیشتر چربی را می سوزاند، تا کربوهیدرات را. بنابراین باعث کاهش قندخون نمی شود. ورزش شدید به همراه رژیم کم کالری افت سریع قند خون ودر نتیجه تحریک اشتها می شود و شما گرسنه می شوید. پیاده روی ورزش مناسبی است که فقط باعث سوزاندن چربیها می شود. به این ترتیب قندخون ثابت می ماند و شما گرسنه نمی شوید.

 

⚽️ ورزش باعث افزایش تسریع  درمتابولیسم بازال می شود. سرعت متابولیسم بازال مربوط به کالری مصرفی بدنتان درحالت استراحت است. زمانی که با گرفتن رژیم غذایی، مصرف کالری خود را محدود میکنید، سرعت متابولیسم بازال درشما کاسته می شود، چون بدنتان تصور میکند علت کاهش کالری، گرسنگی است. این فرایند یکی از عواملی است که مانع کاهش وزن می شود. اما اگر ورزش هایی ماننده پیاده روی را با رژیم غذایی تان همراه کنید، آنگاه سرعت متابولیسم بازال درحین رژیم نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش هم پیدا میکند. نتیجه این که : با تحمل گرسنگی کم تر، کالری بیشتری درحین پیاده روی خواهید سوزاند.

 

ممکن است همچنان  در این ارتباط سئوالاتی داشته باشید:

sport-diet-74223524103

آیا نمی توان بدون ورزش کردن و فقط با رژیم غذایی، وزن بدن را کم کرد؟

تحقیقات نشان داده است که تغذیه سالم و به روش هوشمندانه  همراه با ورزش در سنین جوانی، از افزایش تعداد سلولهای چربی جلوگیری می کند.یعنی با اجرای تکنیک های لاغری دائمی شما میتوانید کاهش وزن داشته باشید با کمترین اثر تخریبی برعضلات.
اما رژیم گرفتن علاوه بر نسوج چربی ، مقداری از نسوج عضلانی را نیز از بین می برد،

با تو ام کردن ورزش  همراه با یک الگوی تغذیه سالم و تغییر عادت هایی غذایی می توان از وزن بدن کاست و سلامت و تناسب اندام به دست آورد.

آیا با ورزش های بخصوصی می توان فقط چربی یک قسمت از بدن را کاهش داد؟

نه، چربی به طور کلی از تمام بدن کم می شود، اما این کم شدن در قسمت شکم بیشتر به چشم می خورد. به عبارت دیگر شکم افراد بیشتر از پاها کوچک و لاغر می شود.

تحقیقات نشان داده است که غذای نسبتا سالم توام با ورزش در سنین جوانی، از افزایش تعداد سلولهای چربی جلوگیری می کند. به همین علت است که والدین اطفال باید مراقب سلامت بچه ها باشند و در خصوص تغذیه و فعالیت بدنی آنان، توجه لازم را به کار برند.

آیا زیاد عرق کردن درحین ورزش، میتواند موجب کاهش وزن بدن شود؟

بله عرق کردن زیاد، بلافاصله از وزن بدن می کاهد. علت آن هم از بین رفتن نسوج چربی نیست ، بلکه مربوط به کم شدن آب بدن است ، اما این کم شدن وزن با نوشیدن آب فورا جبران می شود.
بنابراین بهتر است قبل از ورزش، به هنگام ورزش و یا بعد از آن، به نوشیدن آب اقدام شود تا آب بدن کم نگردد.

 

آیا این امکان وجود دارد که تعداد سلول های چربی را کم کرد؟

متاسفانه وقتی افراد به سن رشد می رسند، دیگر امکان کاهش تعداد سلول های چربی وجود ندارد، ولی می توان به وسیله کم تر کردن حجم آن، لاغر شد.تحقیقات نشان داده اند که غذای سالم توام با ورزش در سنین جوانی، از افزایش تعداد سلول های چربی جلوگیری می کند. به همین علت است که والدین باید مراقب سلامت بچه ها باشند و درمورد تغذیه و فعالیت بدنی آن ها توجه لازم را به کار ببرند.

sport-diet-74223524104

آیا چربی بدن را می توان به عضله تبدیل کرد؟

چربی به عضله و عضله به چربی تبدیل نمی شود. اگر زیاد غذا بخورید و کم حرکت کنید، کالری اضافی ای که توسط مواد غذایی وارد بدن می شود، اعم از مواد نشاسته ای، قندی، پروتئینی یا چربی، در بدن به چربی تبدیل می شوند. اگر عضله به کار گرفته نشود، چروکیده و ضعیف می شود. وقتی شما ورزش می کنید، بافت های عضلانی بزرگتر و قوی تر و بافت چربی کوچک تر و ضعیف تر می شوند.

 

آیا زیاد عرق کردن در حین ورزش می تواند موجب کاهش وزن بدن شود؟

تعریق زیاد بلافاصله از وزن بدن می کاهد، اما علت آن از بین رفتن بافت های  چربی نبوده و کاهش آب بدن میباشد. لازم به ذکر است این کاهش وزن، بلافاصله با نوشیدن آب جبران می شود.بنابرین بهتر است قبل از ورزش، و بعد از آن به نوشیدن آب اقدام شود تا آب بدن کم نگردد.

 

با کدام ورزش به راحتی چربی ها را بسوزانیم؟

منابع:

عصر ایران

ویکی ۵۰۴۰

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!