اسرار کاهش وزن دائمی- بخش نخست

diet92485287452836582763478شاید در باره دلائل چاقی خودتان مطالب و مقالات مختلفی را مطالعه کرده باشید و درذهن تان مطالب متعددی نقش بسته باشد، اما من در اینجا میخواهم بصورت ساده و روشن تکلیف شما با خودتان را روشن سازم، ضمن اینکه دوست ندارم به توضیحات کلیشه ای متداول بپردازم، وهمچنین از اطاله کلام نیز خود داری میکنم چون معتقدم کسانی که بطور واقعی و حقیقی در پی حل مشکل چاقی و چربی خود باشند، با مشاهده حقیقت آنرا خواهند پذیرفت و حتی استقبال خواهند کرد ونیازی به فلسفه بافی طولانی نخواهد بود. اما درمقابل افرادی هم هستند که بدنبال بهانه تراشی و مستمسک هستند و همیشه چیزی را برای استمرار روش های اشتباه خود مطرح می سازند.

بطور کلی چاقی واضافه وزن بیش از ۹۰% افراد تابع سه الگوی مهم واساسی اشتباه میباشد که خوشبختانه هر سه مورد نیز قابل درمان و معالجه هستند و من درسایت سامانه تغذیه هوشمند با کمال افتخار برای فائق آمدن براین مشکلات بوسیله آموزش ها، مشاوره ها و تمرینات اجرایی کاملاً اینترنتی، درخدمت علاقمندان هستم.

الگوی اول چاقی و اضافه وزن

گرفتار آمدن در دام رژیم های غذایی

اجازه دهید با ارائه تعریف صریح و شفاف(اما نه چندان ساده) راجع به مفهوم “رژیم غذایی” این الگوی چاق کنندگی همه شما را بشناسانم:

رژیم غذایی سیستمی از خوردن است که مطابق آن شخص رژیم گیرنده سعی دارد برچیزی که میخورد،جایی که غذا میخورد، وقت تغذیه ونحوه تغذیه خود، با استفاده از یکسری دستورالعمل های گاهی سخت و گاهی سهل، بصورت بیرونی اعمال کنترل نماید.

همه رژیم های غذایی(چه آنهایی که خوب شناخته شده اند یا بد) درهمین چارچوب قرار دارند و اساساً نتیجه نهایی شان (بجز دستاوردهای کوتاه مدت آنها) مشترک بوده و تقریباً درتمام جهان متهم شماره یک چاقی و اضافه وزن مردم هستند.

وقتی صحبت از رژیم غذایی به میان می آید، منظورمان این نیست که اگر شما به یک مربی، یا متخصص تغذیه و یااز کارشناسان سایت های رژیمی برنامه ای را به نام رژیم غذایی دریافت کنید، حتماً رژیم گرفته اید. خیر! حتی اگر با نصیحت اطرافیان و یا با مطالعه و تشخیص فردی نیز رفتاری را انجام دهید که در چارچوب همان تعریف فوق قرار بگیرد نیز، درحقیقت رژیم غذایی بحساب می آید!

رژیم های غذایی دریک دهه اخیر تقریباً در تمام جهان بدنام شده اند وبرای آن یک دلیل علمی وجود دارد؛ تحقیقات نشان میدهند که بیش از۹۰% کسانی که سعی دارند بوسیله گرفتن رژیم غذایی وزن خود را کاهش بدهند، نهایتاً با شکست مواجه می شوند.

بسیاری ازمردم وقتی مطلب به اینجا می رسد، زود واکنش نشان میدهند و میگویند که: ولی من الان دو ماهه رژیم میگیرم و تا حالا ۱۰ کیلو وزن کم کرده ام وخیلی هم خوشحالم! یا اینکه میگویند آقای دکتر ک تاکنون توانسته به هزاران نفر کمک کند تا هرکدام از ۱۰ تا ۱۲۰ کیلو وزن کم کنند! و….بالاخره نمونه ها و شواهدی که ظاهراً حاکی از موفقیت مثال زدنی رژیم هایی غذایی میباشد!

اما من میخواهم سئوال کنم، آنهاییکه توانسته اند با مشقت و رنج بسیار وجنگ و جدال فرسایشی چند ماهه و چند ساله موفق می شوند وزن خود را بوسیله رژیم گرفتن به نقطه مطلوب برسانند، پس از رسیدن به خط پایان، هم اکنون درچه وضعیتی هستند؟ چند درصد این افراد موفق شده اند وزن ایده ال خود را حفظ کنند وتا پایان عمر با همین وزن مثل افراد لاغر اندام زندگی کنند؟

من میتوانم با ایمان کامل اعلام کنم که ۹۰% کسانی که به رژیم غذایی رو می آورند قبل از رسیدن به وزن ایده ال خود شکست میخورند، و ازمیان ۱۰% هم که به نقطه پایان می رسند، اکثریت شان بتدریج طی مدت زمان کوتاهی به همان وزن قبلی خود یا چاقی و شاید بمراتب سنگین تر از قبل دچار می شوند!

چند راز مهم چاقی و اضافه وزن شما-بخش نخستفرهنگ ومنطق حاکم درفضای رژیم غذایی این است که ؛ هر رژیم غذایی شکست خورده، تضمین کننده پیروی از یک رژیم غذایی دیگر میباشد. ودرست به همین دلیل است که رژیم هایی غذایی بیشماری درجهان بوجود آمده است. اما هرچقدر برتعداد رژیم های غذایی افزوده می شود، نتیجه روز به روز ضعیفت تر وکمترمی شود. دهها هزار عنوان کتاب رژیم غذایی درجهان منتشر شده است که بطور آشکار همگی دارای اطلاعات متناقض هستند. آیا واقعاً عجیب خواهد بود که درمیان اینهمه اطلاعات ضد ونقیض، آدم ها سرگردان و آشفته نباشند! ودائماً ازیک رژیم غذایی به رژیم دیگر و اقمار آنها(قرص های لاغری، کمربندی لاغری و…) پناه ببرند؟

مشکل فقط این نیست که رژیم های غذایی کارایی ندارد، بلکه بسیاری ازآنها بطورآشکار فریب کار هستند!؟ درواقع، وقتی انسان می بیند چگونه با سوء استفاده از کاهش وزن موقتی و زود گذر آدم ها برای خودشان منزلت و اعتبار دروغین فراهم می سازند و شکست ها و ناکامی های بعدی همان آدم ها را هیچ وقت نشان نمیدهند، کاملاً فریب کاری آنها معلوم می شود.

دراین حالت بهتر است این پیام صریح را اعلام کنیم که :

رژیم غذایی را فراموش کنید. برای همیشه.
رژیم های غذایی اساساً دوره آموزشی
برای چاق شدن و کسب احساس شکست، بیش نیستند.

وازجمله تبعات تلخ و دردناک رژیم هایی غذایی این است که افراد هرچه بیشتردرجهت رژیم غذایی سعی میکنند و بیشتر شکست میخورند، بیشترخود را متقاعد می سازندکه هیچ وقت نمیتوانند وزن خود را کاهش دهند! آنچه هیچ کس به مردم نمی گوید این است که دلیل واقعی واساسی عدم کارایی برنامه های رژیم غذایی ارتباطی به رژیم گیرنده ها ندارد، مسئله به بیولوژی انسانی مربوط می شود که رژیم هایی غذایی اساساً هیچ وقت به این نکته حساس و مهم توجه نمیکنند.

مطالعات و بررسیهای اولیه ای که درباب گرسنگی انسان توسط یک پژوهشگر بیولوژی آنکل کیز دردوران جنگ دوم جهانی صورت گرفت روشن ساخت که اجرای رژیم غذایی وتولید حالت نیمه گرسنه درافراد، موجب ایجاد نشانه های کج خلقی، فقدان تحمل، ورفتارهای وسواسی حول محور غذا، ازجمله دروغگویی، احتکار و دزدی می شود!
بعد ازپایان دوره سه ماهه رژیم غذایی نیمه گرسنگی، افراد شرکت کننده دراین آزمایش گرچه میتوانستند هرآنچه راکه دلشان میخواهد بخورند، اما وسواس آنها نسبت به غذا همچنان استمرار داشت. بیشتر این افراد هشت مرتبه در روز تا جایی که میتوانستند، غذا میخوردند طوریکه نسبت به نقطه شروع(یا دوره قبل از رژیم) نیز وسواس به خوردن شان بیشتر شده بود. این نکته را هم راجع به این آزمایش باید بگویم که جیره های غذایی دوران سه ماهه نیمه گرسنگی ۱۵۰۰ کالری در روز بود، والبته این میزان کالری بمراتب بیش از جیره غذایی هزاران نوع رژیم غذایی متداول میباشد که رژیم گیرندگان خود را با مقررات آنها تحت فشار شدید گرسنگی و محرومیت قرار میدهند.

آنچه ازهمه این مطالب میتوانیم بیاموزیم اینکه محروم ساختن خویش ازغذا بدترین شیوه ممکن برای کاهش وزن میباشد. پس منطقی این است که اگر آنچه تاکنون برای کاهش وزن انجام داده اید، بی ثمر بوده و یا نتایج زود گذر داشته ، پس بهتر است برای انجام یک کار کاملاً متفاوت آماده باشید!

ادامه دارد…

بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!