از انجمن طرفداران بشقاب خالی استعفاء بدهید!

احساس سیری

در مطالب قبل با آمپر یا شاخص گرسنگی-سیری آشنا شدید. مشاهده کردید که جریان طبیعی گرسنگی و سیری یکسری نکات اساسی درخود دارد که هر انسانی باید آنها را رعایت کند.

با اعداد مربوط به شاخص گرسنگی آشنا شدید اکنون میخواهیم، اعداد مربوط به شاخص احساس سیری را بشناسیم و سپس طبق راهنمای آن غذا بخوریم.

 

اعداد  ۵ و ۶ وضعیت های احساس سیری ملایم و طبیعی  هستند. یعنی شما پس ازخوردن غذا به یک حس شیرین و لذت بخش دست می یابید. احساس درد و ناراحتی نمی کنید و تمایلی هم به خوردن ندارید. بدن شما ازنظر تامین سوخت در وضعیت ایده ال و مطلوب خود قرار دارد.

آمپر گرسنگی و سیری

 

اعداد  ۷ و  ۸ حالت سیری کامل را نشان میدهند،‌یعنی به هر دلیلی شما از مرز احساس لذت شیرین عبور کرده اید و مشغول انباشتن معده هستند. در مرز بین پرخوری و اعتدال می باشید چنانچه زودتر به وضعیت خود آگاه شوید و دست از خوردن بکشید،‌کالری کمتری راهی بدن خود خواهید کرد. احتمالا در این مرحله شما ۲۰٪ فراتر از نیاز بدن تان برای چند ساعت آینده غذا خواهید خورد.

 

عدد ۹ نشانه پرخوری شدید می باشد. اکثر کسانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، هنگام تغذیه در این رنج غذا میخورند. حداقل ۲ تا ۳ برابر نیاز واقعی بدن شان به کالری، غذا میخورند. دچار اختلال تغذ ای بینج  یا پرخوری عصبی هستند. یعنی غذا خوردن از حد اعتدال و کنترل خارج شده و به شهوترانی غذایی تبدیل می شود.
معمولاَ‌در میهمانی ها، جشن ها، عروسی و غیره  می توان اینگونه رفتار تغذیه ای را به وفور در  مردم مشاهده کرد.
عدد ۱۰ یعنی انفجار وافتضاح تغذیه ای. شخص به قدری شکم ومعده خودرا انبار مواد غذایی می سازد که دچار بازگشت غذا از معده به مری می شود. بشدت دچار درد  و نفخ شدید درمعده و شکم می شود.

 

مناسبت ترین سبک تغذیه

توصیه میکنیم که غذا خوردن خود را هنگامی که درجه آمپر گرسنگی شما روی ۳ تا ۴ قرار دارد آغاز کنید. نگذارید آمپر گرسنگی تان  به وضعیت ۱ یا ۲ برسد. غذا را طبق کلید طلایی سوم  به آهستگی و با هوشیاری شروع کنید به خوردن تا به مرحله ای برسید که احساس سیری ملایم و شیرین  به شما دست بدهد، و در همینجا خوردن را متوقف کنید. اندکی منتظر بمانید و به خودتان وقت بدهید تا ببینید آیا میتوانید و میل دارید که مقداربیشتری بخورید یا نه؟

 

چنانکه میدانیداز لحظه شروع به تغذیه مدت ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مغز انسان احساس سیری کامل را تجربه کند. یعنی اگر درمدت زمانی کمتر از این غذا را شروع و تمام کنیم، از جریان طبیعی تغذیه خارج شده ایم.یا تند تند خورده ایم و بیشتر از نیاز بدن مان معده و شکم را انباشته ایم، یا کمتر خورده ایم و همچنان احساس گرسنگی خواهیم کردو علمکرد سالم سیستم گوارش را دچار اختلال می سازیم.

 

برای تنظیم ترموستات تنظیم سوخت بدن تان این تکنیک را انجام دهید:

 شروع کنید: بین وعده های غذایی نرمال تان وقت کافی درنظر بگیرید بین حداقل ۳ تا ۵ ساعت. کیفیت احساس خود را درنظر داشته باشید.یعنی ببینید چه احساسی دارید. آیا شکم تان غار و غور میکند،درد می کشد، دردی مستمر که از ملایم شروع شده و بتدریج شدیدتر شده است؟ آیا هیجانات و عواطف وخلق و و خویتان،تمرکز و حوصله تان بتدریج دچار تغییر نشده است؟آیا اندکی سرگیجه یا سردرد ندارید؟ آخرین بار چند ساعت قبل غذا خوردید؟ چقدر غذا خوردید؟ چه چیزی خوردید؟

 

ادامه دهید:  خوردن را واقعاً به آهستگی و به آرامی شروع کنید و آنرا ادامه بدهید تا جاییکه احساس گرسنگی بطور محسوسی برطرف شود( در واقع آمپر احساس سیری – گرسنگی روی شاخص ۵ قرار گیرد). دقت کنید که بدن تان به غذایی که میخورید چطوری پاسخ میدهد. آیا بعد از خوردن غذاهای خاص دارای انرژی هستید یا احساس خستگی و خواب آلودگی میکنید؟

 

توقف کنید: خوردن را متوقف سازید حتی اگر داخل بشقاب تان همچنان غذایی باقی مانده باشد، یا هنوز مقداری از ساندویج و پیتزایتان را نخورده باشید.

 

متاسفانه خیلی از مردم به دلیل تربیت و آموزش اشتباه معتقد هستند که غذا را تا انتها باید خورد و باقی ماندن غذا اسراف است. در حالیکه پرخوری و انباشتن معده از مواد غذایی مازاد، اسراف واقعی است. به این ترتیب اکثر مردم را میتوان «اعضای انجمن بشقاب های خالی» لقب داد. چون طبق باورشان باید تمام غذای داخل بشقاب یا کاسه را بخورند و تمام کنند، ولو اینکه باعث نفخ و ناراحتی بشود.

ولی به نفع شماست که هر چه زودتر از این انجمن مخرب استعفا بدهید. یعنی اگر درهنگام غذا خوردن، حتی یک تکه غذا ته بشقاب تان باقی ماند، نگران نشوید، دچار احساس گناه هم نشوید، به سطل زباله ریختن آن به مراتب به صواب و مصلحت نزدیکتر است تا خوردنش!

فراموش نکنید: که این آخرین وعده غذایی شما نیست! بازهم هروقت گرسنه شدید می توانید غذا بخورید! بیشتر غذا خوردن باعث نمی شود که مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

 

‫بشقاب خالی‬‎

 

معده انسان یک سیستم هوشمندیست که در دیواره های گیرنده های حسی بسیار قوی وجود دارد و نسبت به حجم و مقدار غذا واکنش نشان میدهد. به دلیل حالت ارتجاع یا کش سانی معده براحتی میتواند نسبت به مقدار و حجم مواد داخل خودش بزرگ وکوچک بشود. هنگامی که لقمه های خود را به آرامی و با هوشیاری میخورید و به جداره معده فشار وارد نمی سازید، در واقع به کوچکتر شدن معده و قرار گیرفتن آن در اندازه طبیعی کمک میکنید.
اما وقتی شما با برداشتن لقمه های بزرگ پرخوری میکنید، ناراحتی جسمی در حال ازدیاد را در معده خود احساس میکنید. این ناراحتی میگوید که معده در حال گشاد شدن است!! با گشاد شدن معده، ترشحات اسیدی آن افزایش می یابد و تجربه گرسنگی شدید و دردناکتری را خواهید داشت و احساس کنترل خود را هرچه بیشتر از دست میدهید.

 

هر وعده که لقمه های خود را به آرامی میجوید و با احساس سیری ملایم ازخوردن دست می کشید و معده خود را انبار نمی سازید، یعنی درحال کوچک سازی معده خود هستید و این یک موفقیت بسیار ارزشمند است.

 

باعث کاهش وزن دائمی و ماندگار خواهد شد.

 

اگر در ایام  ابتدایی شروع به برنامه لاغری که معده ای گشاد و بزرگ دارید، لازم است نخست آنرا با آب و مواد غذایی بدون کالری یا با کالری کمترسیراب سازید و سپس غذاهای اصلی با کالری و چربی زیاد را بخورید.

 

مواد غذایی از جمله سبزیجاتی، سالاد کاهو و گوجه و خیار بدون سس مایونز، برای شروع درهروعده غذایی بهترین شیوه است.

 

یادتان باشد، سالاد و سبزیجات را در وسط غذا یا بعد از  آن نخورید!

 

با این شیوه شما هم معده خودرا پر میکنید، هم کالری کمتری وارد بدن می سازید، و  روز به روز نیز بخاطر آرام جویدن لقمه ها، معده شما کوچکتر خواهد شد.

 

آمپرسنج احساس گرسنگی و سیری!(۲)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!