ارتباط جسورانه و نه گفتن جسورانه!(۲۰)

no

در ادامه بحث مدل ششم: در ارتباط جسورانه و «نه»گفتن:

تغییر دادن طرز تفکر و باورها برای «نه» گفتن

افکار و باورهای بی فایده فوق،واقعیت ندارند،آنها فقط افکار وپنداشت های ذهنی شما هستند که ازدیگران آموخته اید،حتی بندرت خودمان درایجاد این افکار سهم داریم. هریک ازآنهارا میتوان باتفکریاپنداشت مفیدتری راجع به نه گفتن جایگزین ساخت. برخی از افکار مفیدترعبارتند از:

دیگران حق دارند ازمن درخواست نمایند و من حق دارم آنرا رد نمایم.

وقتی شما نه می گوئید فقط درخواستی را رد میکنید، نه شخص درخواست کننده را

وقتی به یک چیزی بله می گوئیم درواقع عملاً به چیزدیگری نه میگوئیم.ما همیشه حق انتخاب داریم و دائماً درحال انتخاب کردن هستیم

کسانی که با گفتن کلمه نه مشکل دارند همیشه مشکل را بیش از حد بزرگ میکنند که درصورت رد درخواست شخص دیگر، پدید می آمد. ما اطمینان نداریم که طرف مقابل ما تحمل شنیدن پاسخ نه را دارد. با بیان آزادانه و با روی خوش احساس خودمان، عملاً شخص مقابل را برای بیان احساساتش آزادی میدهیم. با گفتن کلمه نه به کسی اجازه میدهیم تا او نیز به درخواست های شما بعداً نه بگویند.

اکنون آیا میتوانید به موارد دیگری فکر کنید، سعی کنید جایگزین های دیگری را برای باورهای مفیدتر راجع به خودتان در خصوص نه گفتن، پیدا کنید:

…………………………………..

یادآوری میکنم که گاهی اوقات برای رسیدن به فکر جدید،لازم است ازیک دفتر ثبت تفکر یا آزمایش رفتاری استفاده کنید. این تکنیک ها را که در مدل سوم آموختید میتوانند درمورد باورهای شما درباره نه گفتن استفاده شود،همانطور که آنها را برای هرنوع باورغیرجسورانه میتوان بکارگرفت.

این پدیده کاملاً طبیعی برای نوع بشر است که نتوانید افکارجدیدرا فورا جذب و درونی سازید یا باور نمائید. چرا که برای مدت طولانی در زندگی تان با افکار قدیمی فکرکرده اید حتماً باید برای جایگزین سازی تفکرات جدید صبور باشید تا بتدریج همانند افکارکهنه، جزو عادت های خودکار ذهن تان بشوند. تمرین ها را استمرار بدهید،حتماً به این هدف دست می یابید.

 

 

تغییر دادن رفتار برای «نه» گفتن

هرچند تاکنون با بعضی ازافکار بی فایده راجع به نه گفتن آشنا شدیم، اماهنوزبطورواقعی نمیتوان مطمئن شدکه بتوانیدآنراعملی سازید.اصول بنیادینی وجوددارندکه شما درهنگامی که میخواهید نه بگوئید، باید به آنها پایبند باشید:

صادق و رو راست باشید. اما گستاخی و بی ادبی نکنید تا بتوانید بطور موثرتری منظور خود را عملی سازید

بعنوان یک قاعده، سخن خود را مختصر و کوتاه سازید

اگر گفتن نه بصورت رو در رو برایتان سخت است، تلفنی تماس بگیرید

مودب باشد،ازعبارتی شبیه این استفاده کنید:ضمن تشکر از شما بخاطر طرح این درخواست…

درهنگام بیان کلمه نه که برای فرد مقابل پذیرفتنی تر باشد، به گرمی وآرامی بیان کنید

لازم به عذرخواهی نیست ودلائل هوشمندانه ای برای گفتن نه بیاورید. این حق شماست موقعی که نمی خواهید کاری را انجام دهید، نه بگوئید.

بیاد داشته باشید که در بلندمدت با خود رو راست بودن بهتر از نفرت و خودآزاری می باشد.

وقتی نه می گوئید مسئولیت آنرا بپذیرید. شرمنده نشوید یا عذروبهانه نیاورید.جمله«من نمیتوانم» را به «من نمیخواهم»تغییربدهید.

 

assert no

شیوه های نه گفتن

همچنین روش هایی وجود دارد که شما میتوانیدنه بگویید. برخی از این شیوه ها برای موقعیت های خاص مناسب تر هستند. ۶ نمونه از این شیوه های نه گفتن را که از توصیه های ترور پاول می باشد، در اینجا شرح میدهم:

نه مستقیم. وقتی شخصی از شما میخواهد کاری انجام دهید که دلتان نمی خواهد، فقط بگویید«نه». هدف دراینجا نه گفتن بدون هرگونه عذرخواهی است. شخص مقابل شما مشکلی دارد که شما اجازه نمی دهید او مشکل خود را به دوش شما بیاندازد. این تکنیک می تواند کاملاً نیرومند باشد و می تواند برای کسانی که کار فروشندگی دارند، موثرترباشد.

نه انعکاسی. این تکنیک شامل تایید محتوای درخواست و احساس متقاضی می باشد، سپس افزودن پوزش مودبانه و جسورانه خودبه انتهای آن. مثلاً «میدانم که شما میخواهی راجع به سازماندهی کردن گزارش سالانه با من گفتگو کنی، ولی من تا پیش از ظهر امروز چنین فرصتی را ندارم». یا«میدانم که میخواهی امروز عصرجهت قدم زدن به پارک برویم، ولی من نمی توانم بیایم».

نه با دلیل. در این تکنیک شما دلیل خیلی مختصر و مودبانه برای نه گفتن خود می آورید. بطور مثال،«من نمی توانم ناهار همراه شما باشم چونکه گزارشی را باید تهیه کنم که ضروریست تا فردا به پایان برسد».

نه سست. نه ازجنس قطعی وحتمی نیست. یک شیوه نه گفتن به درخواست درلحظه فعلی می باشد ولی تا لحظه ترک اتاق میتواند به «بله» تبدیل شود. اگر صادقانه میخواهید با درخواست مواجه شوید از این نوع نه گفتن استفاده کنید.بطور مثال،«برای امروز نمیتوانم ناهار را با هم باشیم، ولی یکی از ایام هفته بعد میتوانیم».

نه تحقیقی. همانطورکه در نه متزلزل دیدیم این یک نه قطعی نیست. یک شیوه باز برای تقاضای مطرح شده است تا روش دیگری را برای مواجه با آن بیابیم. بطور مثال، «آیا وقت دیگری نیست که شما علاقمند به صرف ناهار باشید؟»

نه عادتی. این نوع نه درموقعیت های بسیار گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد. شما فقط یک کلیشه ساده ای را برای نه گفتن بارها و بارها تکرار می کنید. هیچ توضیحی ندارید، فقط آنرا تکرار میکنید، این شیوه در خصوص درخواست های سمج کارایی خوبی دارد. بطورمثال:

علی: نه، نمیتوانم ناهار با هم باشیم

حسین: خواهش میکنم، خیلی وقت نمیگیره

علی:نه، نمیتوانم ناهار باهم باشیم

حسین: بیادیگه. نگران پولش نباش من حساب میکنم.

علی: نه، نمیتوانم ناهار باهم باشیم.

 

ادامه دارد….

 

نه گفتن در ارتباط جسورانه(۱۹)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!