ارتباط جسورانه در سایه تکنیک تجسم سازی ذهنی!(۱۸)

ادامه مباحث مربوط به مدل پنجم جسارت ورزی

ارتباط با دیگری همیشه توام با هیجان و احساس می باشد. احساسی که در فرایند ایجاد ارتباط صحیح مداخله میکند و آنرا به انحراف می کشاند. در مطالب قبل با چند تمرین آرامبخشی یا رلکسیشن آشنا شدیم تا بتوانیم اجرای مکرر آنها نسبت به کنترل هیجانات خود مهارت کسب کنیم.

در ادامه تمرینات فوق، به معرفی تکنیک بسیار موثر دیگری می پردازیم که با تکرار و پشتکار شما در انجام آن، توانایی ارتباط جسورانه شما بطور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

 

تکنیک تجسم سازی ذهنی

در تکنیک تجسم سازی با استفاده از قدرت تخیل و تصویر سازی ذهنی، به کاهش استرس کمک میکنیم. تکنیک های مختلف و متنوعی در تجسم سازی وجود دارد. مطالب نوشتاری و صوتی زیادی در این خصوص ارائه گردیده است. باید بررسی کنید کدام یک از تصویرسازیهای ذهنی میتواند مناسب و مفید برای آرامش شما باشد.

تجسم سازی در درمان بیماریهای مختلف سرطان و دردهای عمیق بدنی در سرتاسر جهان بطور شایع مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در مرتفع ساختن بیماری های مرتبط به استرس از جمله سردرد، اسپاسم های عضلانی، دردهای مزمن، و اضطراب تاثیر قابل ملاحظه دارد.گاهی اوقات میتواند اثر بلادرنگ داشته باشد و گاهی اوقات چندین هفته تمرین نیاز است تا اثر مفید آن آشکارشود.

تجسم سازی شامل تخیل نمودن یک صحنه یا تصویر در بالاترین سطح توان تان می باشد. بسیاری از مواقع مردم از تجسم سازی برای دست یابی به هدف شان استفاده میکنند. بطور مثال، قهرمانان میتوانند از آن بصورت بخشی از آموزش هاییشان بهره برداری نمایند.

آنها مسابقه یا حادثه را با همه جزئیات آن لحظه که خودشان درآن حضور دارند،تجسم میکنند. خودشان را در جریان حادثه قرار میدهند، همه تصاویر، صداها، بوها و مزه ها را تصویر سازی میکنند. بخش های دشوار مسابقه را تجسم میکنند  که چطوری بر حریف خود غلبه میکنند. خستگی را احساس میکنند و غلبه برآن را تصویر سازی می کنند.

ازتجسم سازی برای ریلاکس کردن و آرامیدگی بیشتر می توانید استفاده کنید. یک نسخه قدیمی از این تصویر سازی آن است که خودتان را دریک مکان یا محل زیبا و دلپسند با صحنه های خیلی لطافت و نسیم و بوهای زیبا جاریست تجسم کنید. سعی میکنید تمام جزئیات ازجمله نور، رنگ، سایه، صداها(طبیعت، حیوانات و انسانها)، درجه حرارت(گرما، سرما، شرجی و….)، بوهای مختلف و حس بدن تان را در آن صحنه تجسم کنید. مکانی که تصویر میکنید حتماً برای شما کاملاً ایمن و رلکس می باشد.

خودتان را تصویر میکنید که کاملاً در این مکان به آرامش و استراحت مشغول هستید. جایی که هیچ مشکل و دردسری برای شما نیست، نه کاری و نه غصه ای و نه فکرنگران کننده ای وجود دارد، فقط مشغول استراحت آرام و لذت بردن عمیق از صحنه آرامبخش و زیبا هستید.

 در تجسم سازی صحنه هیچگونه محدودیت واقعی وجود ندارد. با اینحال چند اصل کاربردی وجود دارد که بهتر است در اجرا آنرا رعایت کنید:

لباس های تنگ و سفت را در آورید. لباسی کاملاً سبک و عاری از فشار به بدن تان بپوشید. در یک جای کاملاً ساکت دراز بکشید و به آرامی چشمان خود را ببندید.

بدن تان را مثل دستگاه رادیوگرافی اسکن کنید و بگردید تا نقاط دچار استرس و فشار و دردو ناراحتی را پیدا کنید. عضلات آن ناحیه تحت فشار را تا جاییکه می توانید شل کنید.

شروع کنید به تولید احساس ذهنی. همه چیزهایی که در یک صحنه واقعی وجود دارد: دیدنی ها، شنیدنی ها، لمس کردنی ها، بوئیدنی ها و چشیدنی ها. بعنوان مثال، یک ساحل دریا را تجسم کنید. رنگ امواج دریا را نگاه کنید، رنگ تابش خورشید، رنگ ماسه ها، رنگ آسمان و ابرها… آدم های دور و اطراف خود را تماشا کنید، بچه هایی که مشغول توپ بازی و خنده و شنا کردن هستند، آنها چی پوشیده اند، چه رنگی هستند. بوی دریا را، بوی خیسی ماسه ها را، هوایی که با خود بوهای مختلف گل ها و درختان اطراف را به مشام شما می رسانند.

گرمی آفتاب تابیده بربدن تان را احساس کنید، نسیمی که همراه با ذرات امواج دریاروی پوست تان می وزد، به شن های زیر پایتان و لای انگشتان تان فکر کنید، آیا رطوبت ماسه را احساس میکنید. بشنوید صدای امواج و برخورد آن با ساحل را ، بشنوید صدای خنده بچه و مادران را، بشنوید صدای بادی که لابه لای برگ درختان می پیچد، بشنوید صدای مرغابی هایی که در حال عبور از بالای سرتان می باشند. بشنوید سکوت کوهستان را. سکوت دل انگیز دشت را. بچشید طعم نمکی که از هوای شرجی در دهان خود حس میکنید.

 

در جریان تجسم سازی زیر لب ازجملاتی تایید استفاده کنید تا روی جریان رلکسیشن و آرامیدگی شما کمک کند. میتوانید جملاتی حفظ شده از عارفان شعرا و اندیشمندان را زیر لب زمزمه کنید. این جملات نباید منفی و دلگیر کننده باشند. جملات منفی که ظاهراً هدف مثبتی را القا میکند، خود داری نمائید.  بعنوان مثال ازگفتن چنین جمله ای پرهیز کنید: “من استرسی ندارم”. چرا که کلمات منفی؛ “استرس”، “ندارم” در داخل این جمله بار منفی دارند و عملاً استرسی و ناراحتی را در ضمیر ناهوشیار شما بیدار می سازند. بجای آن بگوئید: “من درحال آرامش و لذت بردن هستم”.

تمرین تجسم سازی را روزی سه مرتبه انجام دهید. بهترین و راحت ترین زمان تمرین تجسم سازی اول صبح و شب درموقعی که درون رختخواب دراز کشیده اید. بعد از اینکه برای مدتی تمرین را انجام دادید خواهید توانست موقعیت های بیشتری را جهت رفع فشار عصبی و استرس تجسم سازی کنید.

ادامه دارد…

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!