اختلال تغذیه ای بینج و مکانیسم نگهداری آن- بخش دوم

?اختلال تغذیه ای بینج و مکانیسم نگهداری آن- بخش دوم

disorder-eating-0120304047567410

 

 

اختلال تغذیه ای بینج

در سوی دیگر اختلال بی اشتهایی عصبی کسانی هستند که به پرخوری عصبی مبتلا هستند و اصطلاحا دچار بینج می شوند.

نشانه های دچار شدن به اختلال بینج عبارتند از:

?بطور مکرر خوردن و بشکل رنج آوری اشباع شدن:
افراد دچار بینج  مطابق شاخص گرسنگی و سیری، هنگام تغذیه بدون اینکه متوجه باشند ازنقطه ای که معده آنان سیگنال سیری را میدهد، عبورمیکنند وتا مرزهای اشباع دردناک به خوردن ادامه میدهند.

?برخوردن خود احساس عدم کنترل دارند:
درهنگام تغذیه به سبک بینج، افراد احساس میکنند ازکنترل خارج شده اند و اغلب حس میکنند قادر نیستند جلوی خوردن خود را بگیرند، حتی اگر بخواهند که چنین کاری را  بکنند.

?خوردن سریع و باعجله. درجریان تغذیه بینج، افراد اغلب با سرعت غذا میخورند.

?احساس گناه  وشرمساری. افراد دارای اختلال تغذیه ای بینج نسبت به میزان  وشیوه ای  تغذیه خود بعد از هر اپیزود بینج، دچار احساس گناه و شرمساری می شوند.

?به تنهایی و درخلوت غذا خوردن. امر کاملاً متداولی است که افراد دارای اختلال تغذیه ای بینج، بدور ازچشم خانواده و دوستان غذا بخورند. این رفتار به احساس گناه و شرمساری کمتر مربوط می شود.

?خوردن درهنگامی که گرسنه نیستند.
افراد دارای اختلال تغذیه ای بینج، اغلب هنگامیکه گرسنه نیستند بشیوه بینج غذا میخورند. عمدتاً بهنگام احساس استرس، خشم، ناراحتی یا افسردگی به بینج رو می آورند. وقوع حوادث منفی تغذیه بینج را تحریک میکند. بدین منوال، تغذیه بینج برای تنظیم و تعدیل و کنترل روحیه بکار می رود.

disorder-eating-0120304047567428

#وزن  کردن

بی ام آی (BMI) چیست و وزن سالم کدام است؟
وزن شما چقدراست وآیا وزن شما در اندازه سالم قراردارد. دانستن این امر به شما کمک خواهد کرد تا اهداف معقولی برای خودتان تعیین کنید. دراینجا با معرفی مختصریک ابزار علمی جهانی به شما کمک خواهم کرد تا نسبت به وزن بدن خویش نگاه واقع بینانه تری داشته باشید.

 

یعنی شاخص حجم یا توده بدنی شما، عددی است که وزن و قد شما را دریک بار محاسبه به صورت عدد بیان میکند. این شیوه مقایسه و تطبیق وزن شما  با دیگران است، حتی افرادی با قد بسیار متفاوت.

 

فرمول محاسبه  بی ام آی   به ساده ترین سبک اینگونه است:

 

وزن(به کیلوگرم) تقسیم برمجذورقد(به متر).

 

برای مثال خانمی که وزن ۶۷ کیلوگرم وقد ۱ متر  و۷۰ سانتی متردارد ، دارای  بی ام آی  معادل  ۲۳٫۱۸ میباشد. یعنی، وزن (۶۷کیلوگرم)تقسیم برمجذور قد(  ۲٫۸۹  = ۱٫۷۰ × ۱٫۷۰) =   ۲۳٫۱۸

درواقع شاخص بی ام آی این فرد در یک دامنه کاملاً سالم قرار دارد.

disorder-eating-0120304047567435

دقیقاً بی ام آی شما چند است؟

داشتن بی ام آی  بالاتر از عدد ۳۰ چاقی محسوب می شود، و بی ام آی زیر عدد ۱۷٫۵ کم وزنی بوده و میتواند شاخص بی اشتهایی عصبی باشد، مگر اینکه  دلایل دیگری برای کم وزنی وجود داشته باشد، نظیر داشتن بیماری ازجمله سرطان.

 

مردان و زنانی که ترشح هورمونی شدید دارند درجه بی آم آی آنها به زیر ۱۸ کاهش می یابد. واین شاخصی است براینکه بدن آنها مواد غذایی کافی دریافت نمیکند، و انرژی را بوسیله خاموش ساختن وظایف متابولیسمی، ذخیره سازی میکند.

disorder-eating-0120304047567436

اگرشما از بی ام آی زیر ۱۸ یا بالای ۳۰  برخوردارید، بایستی  هرچه زودتر مشاوره های عمومی برای چکاب پزشکی را جدی بگیرید.

 

در اولین گام بهترین شیوه برای افزایش وزن و کسب وزن سالم اجرای تکنیک های چهار کلید طلایی می باشد که در کانال لاغری دائمی معرفی شده است
روانشناس خود باشید,

 

 

disorder-eating-0120304047567429

 

 

مکانیسم نگهداری اختلال تغذیه ای

تاکنون راجع به چیستی ناهنجاریهای تغذیه ای و تاثیر منفی احتمالی آنها بر زندگی تان صحبت کردیم.

 

اکنون در مبحثی جداگانه میخواهیم با انواع مطالبی آشنا شویم که جریان اختلال تغذیه ای را حفظ میکنند.

 

من اینها را “مکانیسم نگهداری” می نامم.

 

این مکانیسم نگهداری را درقالب یک دیاگرام که “مدل” شناخته میشود، به حضورتان معرفی میکنم.

 

خلاصه مطالب این مدل:

این مدل کمک خواهد کرد تا تغذیه ناهنجار وعوامل نگهدارند جریان آنرا بشناسید.

 

همچنین به شما نشان خواهم داد که چگونه  ناهنجاریهای تغذای میتوانند شکل یک چرخه مخرب را بوجود آورند. و درادامه چگونگی ازکار انداختن این چرخه را آموزش خواهیم دید.
البته هم شناسایی کردن و  سپس از کار انداختن سیستم نگهداری اختلال تغذیه ای به تمرکز و توجه و تمرین نیاز دارد. فقط با یکبار مطالعه هیچ وقت توقع برطرف کردن مشکل را نداشته باشید، چون این بیماری بسیار پیچیده است.

 

?اگر فکر میکنید از اختلال تغذیه ای شدید رنج می بینید، حتماً با یک متخصص دراین زمینه مشاوره کنید. چون ممکن است مشکلات و عوارض جسمانی بسیار زیادی براثر کاهش وزن ناسالم و غیر اصولی، یعنی  کاهش وزن سریع و عجولانه، یا رژیم غذایی کفاره ای و جبران کننده، به بدن خویش وارد ساخته باشید.

 

?اگر به هردلیلی رفتارهای کنترل وزن شدید را دنبال میکنید(ولو بندرت مثلاً چند سال یکبار) بایستی بمنظور بررسی و آزمایش های پزشکی دقیق رجوع کنید، تا نسبت به سلامتی خودتان اطمینان حاصل نمائید.

چرا که تجربه افراد با چنین رفتارهایی نشان داده که اکثریت قاطع آنها رفتارهای پرخطری را مرتکب شده یا می شوند که حتی دریک دوره کوتاه مدت، عوارض عمیق و ماندگار در بدن آنها بوجود می آورد، این رفتارها میتوانند شامل:

 

?محدودیت غذایی شدید، روزه داری، کاهش وزن شدید با استفاده از رژیم های کمتر از ۱۴۰۰ کالری در روز

 

?اقدامات جبرانی شامل قی اجباری، سوء مصرف قرص ها وشربت های مسهل یا مدر

 

?ورزش های افراطی

 

ادامه دارد…..

 

 

شیوه های کنترل شدید و سخت گیرانه وزن-بخش سوم

شناخت و معالجه اختلال تغذیه ای-بخش نخست

ترجمه بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!