احساس خواب آلودگی با رژیم غذایی چرب رابطه دارد

diet9253745826345263847692233

به گزارش فودکلینیک و به نقل از شفا آنلاین،آنها همچنین بیشتر با احتمال بروز قطع تنفس هنگام خواب روبه‌رو هستند. این یافته‌ها که از بررسی داده‌های مطالعه‌ای تحت عنوان «بررسی مردان، آندروژن، التهاب، سبک زندگی، محیط و استرس» به‌دست‌آمده، به ارتباط میان رژیم‌های غذایی چرب و خواب می‌پردازد.

این پژوهش را دانشکده پزشکی دانشگاه آدلاید در استرالیا با همراهی مرکز سلامت مردان بنیاد فریمیسون انجام داده است. نتایج به‌دست‌آمده بر اساس مشارکت بیش از یک هزار و ۸۰۰ مرد استرالیایی بین ۳۵ تا ۸۰ سال شکل‌گرفته که عادات غذایی آنها را طی یک دوره ۱۲ ماهه نشان می‌دهد. این بررسی در ژورنال مواد مغذی (Journa- Nutrients) منتشرشده است. این یافته‌ها با در نظر گرفتن عوامل جمعیت شناختی، سبک زندگی، بیماری‌های مزمن حاکی از آن است که هرچه افراد چربی بیشتری طی روز دریافت کنند با احتمال بیشتری طول روز خواب‌آلوده خواهند بود.

این نتایج پیامدهای مهمی درباره هوشیاری و تمرکز دارد که می‌تواند به‌طور خاص درباره کارگران اهمیت داشته باشد. ‌۴۱ درصد از کسانی که اطلاعات خواب و رژیم غذایی آنها قابل‌دسترس بود، خواب‌آلودگی طی روز را گزارش کردند و ۴۷ درصد از کیفیت پایین خوابشان خبر دادند. نزدیک به ۵۴ درصد قطع تنفس هنگام خواب در حد خفیف تا متوسط و ۲۵ درصد دچار حد متوسط تا شدید این عارضه بودند. این آمار درنتیجه بررسی خواب کسانی به دست آمد که تا پیش‌ازاین درباره آنها تشخیص قطع تنفس هنگام خواب داده نشده بود.

تحقیقات محققان دانشگاه آدلاید استرالیا نشان می دهد که بین رژیم غذایی چرب و خواب رابطه وجود دارد. نتایج این تحقیقات مبتنی بر داده های بدست آمده از بیش از ۱۸۰۰ مرد استرالیایی در رده سنی بین ۳۵ تا ۸۰ سال است که عادات غذایی شان در طول مدت ۱۲ ماه تحت بررسی بود.

به گفته محققان، بعد از تطبیق سایر عوامل جمعیت شناختی و سبک زندگی و بیماری های مزمن، آنها دریافتند مردانی که بالاترین مصرف چربی را دارند بیشتر حالت خواب آلودگی در طول روز را تجربه می کنند.

آنها اذعان می کنند که این موضوع دارای عوارض قابل توجهی برای سطح هوشیاری و تمرکز است که باید در مورد کارگران مورد توجه قرار گیرد.

به گفته آنها خواب نامناسب و احساس خواب آلودگی در طول روز به معنای داشتن انرژی کمتر است. اما از سوی دیگر این حالات موجب افزایش اشتهای افراد برای خوردن غذاهای پرچرب و حاوی کربوهیدرات بالا می شود که این موضوع هم با پیامدهای خواب بد و نامناسب مرتبط است. از اینرو الگوی رژیم غذایی نامناسب- خواب ناکافی می تواند تبدیل به یک دور تسلسل شود.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!