آمپرسنج احساس گرسنگی و سیری!(۲)

آمپر گرسنگی و سیری

 

دراینجا میخواهیم از یک دستگاه آمپر سنج بنزین در اتومبیل، کمک می گیریم تا منظورمان را راجع به احساس گرسنگی و سیری بطور شفاف خدمت شما معرفی نمائیم.

میخواهیم به شما نشان بدهیم که چطوری می توانید وضعیت گرسنگی وسیری خودتان را شناسایی کنید و طبق درجه مناسب آمپر گرسنگی بدن تان غذا بخورید و طبق آمپر سیری بدن تان از خوردن دست بکشید.

اگر روی اعداد دستگاه آمپرسنج دقت کنید می بینید که ازعدد ۱ شروع شده که به معنی خالی بودن باک ماشین است و عدد ۱۰ که نشان میدهد باک بنزین کاملا پر شده است.
مقایسه بین دستگاه آمپرسنج بنزین با درجه گرسنگی برای ساده سازی فهم این نکته است که بدن ما  نیز دارای یک چنین دستگاه دقیق سنجش و اندازه گیری برای درجات گرسنگی و سیری می باشد.

ما میتوانیم هرکدام از اعداد روی آمپرسنج را بعنوان علامت و نشانه راهنمای درک بهتردرجات گرسنگی و سیری بکار ببندیم.

البته نمی توان گفت که شفافیت درجات آمپر بنزین با احساس گرسنگی وس یری در بدن یکسان است. سیستم بدن یک فرایند زنده و پویاست و با توجه به نوع تغذیه، مقدار تغذیه و سایر فاکتورها، میزان وضوح آن کم و زیاد می شود. هرشخصی بایستی با تمرکز و دقت مستمر طی یک دوره طولانی میتواند به شناخت دقیق حاصل می شود.

چنانکه شما تاکنون از روی احساس گرسنگی  غذا خوردن و با احساس سیری متوقف کردن تغذیه را پایبند بوده باشید،یقینا با سیگنالهای بدن تان آشنایی کافی دارید. اما اگر اینطور نباشد، یعنی شما نه در هنگام شروع به خوردن و درنه درهنگام قطع خوردن، اصلا هیچ توجهی به علائمی یا سیگنال گرسنگی و سیری توجهی نکرده اید، پس باید خودتان را برای یک دوره آموزش و آشنایی با علائم بدن تان مهیا کنید.

 

طبق آنچه که  آمپر گرسنگی نشان میدهد عدد قرمز رنگ ۱  بمعنای گرسنگی فوق العاده شدید می باشد. یعنی درجه ای از احساس گرسنگی که  انسان دچار ضعف و سستی، حتی غش میشود. معمولاَ هیچ ‌انسانی بطور اختیاری تا این اندازه بخودش گرسنگی نمیدهد، مگر با اهداف خاصی باشد. مثلا زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا می زنند و یا کسانی که دسترسی به غذا ندارند.

عدد قرمز رنگ ۲ نیز گرسنگی شدید می باشد. که معمولا افراد رژیم گیرنده و روزه داران اینگونه گرسنگی را تجربه میکنند. حداقل برای ۱۰ تا ۲۰ ساعت غذا نمیخورند و احساس گرسنگی همراه با ضعف بدنی و از دست قدرت تمرکز و انرژی برای فعالیت های فکری و بدنی،کاهش قابل ملاحظه متابولیسم بدن، میل شدید به خوردن غذا مخصوصا غذاهای کربوهیدراتی مخصوصا خوراکی های شیرین. چونکه جریان خون کاملا از گلوکز یا قند خون خالی شده  و بدن از طریق تجزیه گلیکوژن ها یا چربی های ذخیره حداقل انرژی حیاتی اندام های مهمی مثل مغز و قلب را  فراهم می سازد.

عدد  ۳  وضعیت احساس گرسنگی نسبتا زیاد را نشان میدهد. یعنی بدن شخص برای چندین یکی دو ساعت دچار گرسنگی شده است. اکثریت مردم دچار این نوع گرسنگی می شوند. خیلی مواقع تشخیص دقیق این نوع گرسنگی جسمی سخت است. چون مشغولیت ذهنی به امور دیگر و پراکنده خوریها،باعث می شود که نتوانیم این گرسنگی را تشخیص بدهیم و روند گرسنگی گاهی چند ساعت ادامه می یابد.

 

 

احساس گرسنگی شدید

 

این سیستم گرسنگی یکی از علت های اصلی دله خوری، ناخنک زدن به خوراکی ها و عامل اصلی چاقی و اضافه وزن محسوب می شود. چون بدن بطور کامل انرژی کافی و لازم  و مورد نیاز خود را دریافت نمیکند، گرسنگی کشدار می شود، متابولیسم کند شده و سیستم ذخیره سازی چربی فعال می باشد. یعنی چنین فردی هرنوع غذایی را بخورد ولوخیلی اندک و یا غذاهای کم کالری، بدن به جای مصرف کردن انرژی،آن را ذخیره میکند. بدن ۹۰٪ کالری دریافتی از غذاها را  به سلولهای چربی کلیگوژن تبدیل میکند.
علت اصلی پرخوری به این نوع گرسنگی کشدار و پنهان مربوط می شود؛ بدن شما به علت محرومیت چند ساعته و گرسنگی شما را به خوردن هوس آلود تحریک میکند.تند تند خوردن و بلعیدن لقمه ها، احساس عدم کنترل برمقدار غذا درهنگام خوردن، پرخوری و انباشتن شکم که کلا این ویژگی ها را تغذیه بینج می نامیم،  باعث می شود اکثر مردم حتی دو برابر نیاز بدنشان غذا بخورند.

عدد ۴  درجه گرسنگی ملایم و مقدماتی است. یعنی گرسنگی جسمی در ابتدای راه است.  جریان خون در حال از دست دادن گلوکز یا قند می باشد. علائم اصلی گرسنگی جسمی هنوز ظاهر نشده فقط یک حس کلی و نیاز اندک به خوردن وجود دارد. گاهی اوقات در این وضعیت دردهایی را ممکن است تجربه کنید ولی نمیتوان با اطمینان گفت که ناشی از گرسنگی است. شاید به علت تحریکات اعصاب معده ای باشد.

این علائم غالبا در سه تا ۴ ساعت اولیه بعد از وعده غذایی کامل قبلی به انسان دست میدهد. مثلا اگر شما ساعت ۷ صبح صبحانه میل کرده باشید، بدن تان حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۱ سیگنالهای گرسنگی خفیف را ارسال میکند.از ساعت ۱۱تا ۱۲ شدت می یابد و از ساعت ۱۲ تا ۱۴ شدید می شود و از ساعت ۱۴ تا ۱۵به بعد شاهد طبل غار و غورهای شدید شکم و درد و ناراحتی  و خستگی  و فشار عصبی و عدم تمرکز و… خواهیم شد،که به گرسنگی درجه ۲ وارد شده ایم.

 

احساس گرسنگی

 

تذکر:

نوع مواد غذایی و مقدارآن در ساعت شروع گرسنگی جسمی تاثیر بسزا دارد. یعنی بطور مثال، اگر شما ساعت ۷  برای صبحانه دو عدد تخم مرغ نیمرو با یک عدد لواش سنتی خورده باشید، نباید منتظر گرسنگی در ساعت ۱۰ باشید احتمالا سروکله گرسنگی جسمی شما از ساعت ۱۱ و ۱۲ به بعد شروع می شود.

اما اگر ساعت ۷ برای صبحانه مقدار نون و پنیر و چای شیرین خورده اید، احتمالا ساعت ۱۰ با احساس گرسنگی واقعی مواجه شوید.

همچنین میزان فعالیت شما نیز تاثیر قابل ملاحظه در احساس گرسنگی دارد. کسانی که کارهای فکری انجام میدهند، دانشجویان و دانش آموزان  و نیز کسانی که فعالیت های شدید بدنی دارند مثل کارگران ساختمانی و ورزش شدید مثل یک ساعت دویدن ، میتواند موجب تسریع در زمان گرسنگی جسمی بشوند.

بطور کلی نمیتوان برای تجربه احساس گرسنگی یک ساعت و دقیقه کاملا مشخص مثل آمپر بنزین را پیش بینی کرد. شما میدانید که ماشین شما در ۱۰۰ کیلومتر ۸ لیتر بنزین مصرف میکند، بنابراین همه چیز کاملا شفاف است، اما بدن اینگونه نیست.

وضعیت های روحی و روانی و جسمی و نوع مواد غذایی که درهر وعده میخوریم تاثیر قابل ملاحظه ای بر طول مدت زمان احساس سیری و احساس گرسنگی دارد.

باید نسبت به مواظبت و مراقبت و گوش سپردن به سیگنالهای بدن تان عادت کنید.

گاه گاهی باید به بدن تان سری بزنید و نسبت به نیازها و خواست هایش کسب اطلاع کنید.

بدن ما مثل کودک شیرخواره بی پناه و بی دفاعی می باشد که مراقبت و مواظبت و تغذیه آن کاملا بعهده ماست، اگر غفلت کنیم ممکن است آسیب های جدی و جبران ناپذیر ببیند. این وظیفه هر مادریست که با حواس جمع مواظب و مراقب کودک خود باشد.

ادامه دارد….

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!